(22) 66 88 272 lub Czat | Pon.-Sob.: 9:00-17:00

Dzień Świętego Patryka

Kim był święty Patryk? Dlaczego zielone piwo nie jest zbyt popularne w Irlandii? A przede wszystkim… jak świętować Dzień św. Patryka? Zobaczcie, jakie propozycje niezwykłych przeżyć przygotowaliśmy, dowiedzcie się kilku ciekawostek, dotyczących Irlandii i jej patrona oraz zaplanujcie doskonałą zabawę. Pamiętajcie, że w tym dniu wszyscy jesteśmy Irlandczykami!
Szukaj po kategorii
Sortuj wyniki: 16

Kiedy jest Dzień św. Patryka?

Dzień św. Patryka to święto, które corocznie przypada na 17 marca. Jest to irlandzkie święto, zarówno narodowe, jak i religijne, bowiem święty Patryk to patron Irlandii. Dlaczego obchodzone jest akurat 17 marca? Ponieważ jest to dzień śmierci Patryka. Ten dzień jest w Irlandii (także w Irlandii Północnej) dniem wolnym od pracy, a tradycja nakazuje, żeby w ubiorze dominował kolor zielony. Skąd wziął się ten zwyczaj?

Historia świętego Patryka

Aby zrozumieć to święto, należy najpierw poznać historię świętego Patryka. Historię należy zacząć od chłopca, który nosił celtyckie imię Succat i urodził się w 385 roku. Tak właśnie rozpoczyna się historia św. Patryka, który... wcale nie miał na imię Patryk. Pochodził on najprawdopodobniej z terenów, które dziś należą do Walii i urodził się jako syn diakona. W wieku 16 lat został porwany i sprzedany jako niewolnik do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Po sześciu latach udało mu się uciec i przepłynąć statkiem do Galii. Wkrótce potem przyjął święcenia i został kapłanem. W 431 roku rozpoczął działalność misyjną, a gdy rok później został biskupem, zdecydował się na powrót do Irlandii, właśnie jako biskup misyjny. Jego ewangelizacja doprowadziła do wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, katedr i klasztorów, a sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Według legend zasłynął wieloma cudami: przywracał wzrok, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Ostatnim wielkim wydarzeniem był Chrzest Irlandii, którego dokonał. Data jego śmierci jest mocno kontrowersyjna i 461 rok to mocno umowna data, ponieważ historycy spierają się o nią do tej pory.

Dzień św. Patryka

Święto, poza Irlandią, obchodzone jest także u nas, w Polsce, co ściśle związane jest z popularnością kultury celtyckiej. Za przykład uznaje się Gdańsk, który różne punkty architektoniczne oświetla na zielono.
Z kolei w USA obchody dnia św. Patryka sięgają 1737 roku.
Co ciekawe, to właśnie Amerykanie odpowiadają za tak popularne w tym dniu… zielone piwo! Potomkowie Irlandczyków, którzy wyemigrowali do USA wprowadzili ten zwyczaj, a ten szybko objął kolejne regiony i kraje. W samej Irlandii zielone piwo jest popularne głównie ze względu na turystów, ponieważ sami Irlandczycy chętniej się po whisky, ewentualnie Stouta, czyli ciemne piwo.

Święto św. Patryka

Święto świętego Patryka to okazja, by świętować (w końcu każda okazja jest dobra) przy swoim ulubionym napoju. Z racji tego, że Irlandczycy lubią ciemne piwo, warto spróbować pewnej wariacji, która łączy ciemność i piwo. Mowa oczywiście o niezapomnianej Degustacji Piwa w Ciemności, czyli niezwykłym wydarzeniu, które pomaga odkryć niezwykły smak piwa całkowicie na nowo. W całkowitej ciemności wyostrzają się zmysły smaku i węchu, dlatego degustowanie doskonałego piwa nabiera zupełnie nowego znaczenia i gwarantuje wspaniałe emocje!

Dzban świętego Patryka - okazja do świętowania

Jak wiadomo - dzban św. Patryka nie może być pusty. Irlandczycy najchętniej napełniają go dobrym whisky, dlatego.... wyjątkowa Degustacja Whisky to świetny sposób na odprężenie i dobrą zabawę, szczególnie z okazji Dnia świętego Patryka. Klimatyczna degustacja to wspaniałe przeżycie i okazja, by poznać świat whisky z zupełnie innej strony.