(22) 66 88 272 lub Czat | Pon.-Sob.: 9:00-17:00

Sztuka Degustacji

Umiesz docenić dobry alkohol? Interesujesz się jego historią powstania? Chcesz wziąć udział w ciekawej prelekcji i degustacji? Dzięki Sztuce Degustacji wybierzesz się w fascynującą podróż po świecie alkoholu, która pokaże Ci, w jaki sposób powstawał w dawnych latach, a także jak smakuje obecnie. Przed Tobą aż 6 różnych gatunków wódki, okowity oraz nalewek, a każda z nich zachwyca swoimi niuansami aromatycznymi. Otwórz się na nowe doznania smakowe dzięki Sztuce Degustacji.
Szukaj po kategorii

Sztuka Degustacji – weź udział w wyjątkowej degustacji

Turew to niewielka miejscowość położona w województwie wielkopolskim, niedaleko Poznania. Co jest w niej takiego niezwykłego? To właśnie tam mieści się Muzeum Gorzelnictwa, czyli jedyne gorzelnia w Polsce, działająca nieprzerwanie od ponad 100 lat. Korzystając z naszej oferty, możesz nie tylko zwiedzić to miejsce, lecz także wziąć udział w wyjątkowej degustacji alkoholi w ramach inicjatywy Sztuki Degustacji. To firma założona przez Marka Gogolę w 2012 roku. Jej misją jest kształtowanie i utrwalanie kultury odpowiedzialnego picia alkoholu przy równoczesnym rozkoszowaniu się wyjątkowym smakiem różnych trunków. Samym tematem Marek Gogola pierwszy raz zafascynował się podczas studiów biotechnologii na Politechnice Łódzkiej. To właśnie wtedy zaczął rozważać związanie swojej ścieżki kariery z szeroko pojętym alkoholem. Początkowo podjął pracę w Kompanii Piwowarskiej, gdzie szkolił się w pracy sensoryka, a następnie uzyskał certyfikat profesjonalnego degustatora. Jego wiedza oraz doświaczeniem z czasem zostały również docenione przez międzynarodowy koncern SABMiller, zajmujący się produkcją alkoholu. Obecnie Marek Gogola skupia się na rozwijaniu Sztuki Degustacji, w ramach której organizuje rozmaite szkolenia i degustacje, edukuje, a także buduje kulturę odpowiedzialnego spożywania alkoholu.

Muzeum Gorzelnictwa w Turwi – poznaj miejsce unikalne na skalę Europy

Gorzelnia w Turwi to jedyne takie miejsce na mapie Polski i jedno z niewielu na mapie Europy. Swoją wyjątkowość zawdzięcza temu, że działa nieprzerwanie od 100 lat. Choć pod koniec XX wieku na terenie naszego kraju funkcjonowało ponad 400 gorzelni rolniczych, to tylko jedna z nich przetrwała ostateczną próbę czasu - gorzelnia w Turwi. Obecnie to miejsce przesiąknięte historią, a jego początki sięgają aż XVIII wieku i związane są z rodem Chłapowskim. Właśnie dlatego przy gorzelni powstało muzeum gorzelnictwa, gdzie podziwiać można wyjątkowe eksponaty sprzed ponad wieku. Daje to doskonały pogląd na rozwój przemysłu w Polsce, a także pozwala dowiedzieć się, jakie metody stosowano w dawnych czasach do produkcji alkoholu. Stale powiększającą się ekspozycję podziwiać można na terenie dookoła gorzelni oraz w dawnym słodowniku.

Obecnie opiekunem muzeum jest Grzegorz Konieczny – miłośnik gorzelnictwa, a od 1991 roku kierownik gorzelni w Turwi. Pierwszymi eksponatami, które sprowadził, był kocioł parowy ze zlikwidowanej gorzelni Gołębin Stary, pochodzący z 1905 roku oraz maszyna parowa z gorzelni Potworowskich w Goli z 1906 roku. Od tamtej pory są największą chlubą muzeum. Nie oznacza to jednak, że to jedyne interesujące eksponaty. W Muzeum Gorzelnictwa warto również zobaczyć odbieralnik spirytusu, część aparatu destylacyjnego w obudo­wie żeliwnej, zalewnię do jęczmienia czy czoło kotła parowego z 1913 roku z Rogaczewa Małego. Każda z tych części pokazuje inne oblicze fascynującej historii gorzelnictwa, a sprowadzenie ich do muzeum ratuje je przed zapomnieniem, a także ostatecznym zniszczeniem.

W pracę nad Muzeum Gorzelnictwa było zaangażowanych wiele osób. Najbardziej jednak oprócz Grzegorza Koniecznego wyróżnili się Grzegorz Płocieniak, Robert Rochowiak, Marek Szlechta, Zbigniew Sikora, Bogdan Kruszyna i Grzegorz Jaworski. To właśnie dzięki nim eksponaty nie przepadły, ale zostały odnowione, naprawione, a obecnie stanowią niesamowitą pamiątkę historyczną i wyjątkowe, unikatowe okazy muzeum. Celem jego utworzenia było zachowanie od zapomnienia ważnego elementu polskiej kultury i niezwykle rozwiniętej niegdyś gałęzi polskiego przemysłu. Dzięki Muzeum Gorzelnictwa możliwe jest przekazanie następnemu pokoleniu, w jaki sposób funkcjonowały właśnie takie obiekty jak gorzelnie. To część naszej tradycji, o której warto pamiętać.

Wysiłki Grzegorza Koniecznego zostały docenione na wielu polach. Przede wszystkim został uhonorowany tytułem Za­służony dla Województwa Wielkopolskiego, a także Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP. Oprócz tego dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu oraz pasji o muzeum powstało wiele artykułów, a także materiałów radiowych i filmowych, które zwiększyły rozpoznawalność tego obiektu na terenie całej Polski. Obecnie to symbol całego regionu, ważny punkt na mapie Wielkopolski, a także miejsce niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów. Jeśli tylko interesujesz się alkoholem, chcesz dowiedzieć się, w jakich warunkach powstawał, a także jak wygląda prawdziwa gorzelnia z dawnych czasów, koniecznie odwiedź Muzeum Gorzelnictwa w Turwi.

Sztuka Degustacji – degustacje alkoholi i zwiedzanie Muzeum Gorzelnictwa

Sztuka Degustacji zaprasza na zwiedzanie Muzeum Gorzelnictwa w Turwi oraz warsztaty z degustacji, które wprowadzą Was w wyjątkowy świat wódek i okowity lub nalewek i destylatów. Wybierzcie się w podróż po historii alkoholu i wspólnie przekonajcie się, jak go degustować, jak dobierać odpowiednie przekąski, czym w zasadzie różni się wódka od okowity oraz w jaki sposób łączyć ze sobą rozmaite trunki. Podczas degustacji wódek zasmakujecie aż 6 różnych rodzajów wódek starzonych i okowit, a także alkoholu-niespodzianki. Każdy gatunek zostanie dokładnie omówiony przez doświadczonego kipera, który wytłumaczy jego historię, sposób produkcji, a także podpowie, w jaki sposób go degustować, aby poczuć pełnię smaku i aromatu. Czeka Was więc wieczór pełen wrażeń, który potrwa około 4 godzin. Z racji na temat spotkania, mogą wziąć w nim udział wyłącznie osoby pełnoletnie. W przypadku zwiedzania połączonego z degustacją nalewek skupicie się na zwiedzaniu gorzelni razem z przewodnikiem. Przyjrzycie się procesowi wytwarzania spirytusu, zobaczycie, jaki sprzęt jest do tego wykorzystywany, a także zwiedzicie Muzeum Gorzelnictwa. Na koniec natomiast spróbujecie 6 różnych rodzajów nalewek lub destylatów. W tym przypadku przeżycie potrwa około 2,5h i również jest przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy wiesz, że…?

Czy wiesz, że Dzień Polskiej Wódki obchodzimy 13 stycznia?

Sztuka Degustacji – poznaj sztukę przyrządzania alkoholu

Szukasz oryginalnego prezentu dla osoby, która szczególnie ceni sobie dobry alkohol? Chcesz podarować jej fascynującą podróż po świecie alkoholu? Sztuka Degustacji zaprasza na wyjątkowe prelekcje i degustacje, pozwalające poznać historię i zasmakować różne odmiany wódki, okowity, nalewek i destylatów. Zapewnij sobie lub swojemu bliskiemu chwile pełne wrażeń i podaruj voucher na wyjątkowe przeżycie.