Z jakich okazji daje się prezenty w innych kulturach?

W Polsce dawanie prezentów kojarzy się głównie z Bożym Narodzeniem i Mikołajkami. Informacje o innych świętach, na które wręcza się podarunki pozyskujemy głównie z filmów lub dowiadujemy się o nich przypadkowo. Warto jednak zastanowić się nad tym, kiedy wypada dać komuś prezent za granicą.

Kobieta o azjatyckiej urodzie pije coś z kokosa.

Różnice kulturowe nie ograniczają się jedynie do istnienia nieznanych nam świąt, z okazji których ludzi wręczają sobie upominki. Dobrym przykładem są doskonale znane Walentynki. W Polsce kojarzą się z dawaniem zwyczajnych podarunków w rodzaju kwiatów czy bombonierek. Święto to wygląda jednak inaczej na przykład w Hiszpanii. Mieszkańcy tego kraju uważają, że z tej okazji wypada wręczyć komuś coś praktycznego. Rozumieją przez to dawanie lodówek lub pralek kobietom oraz na przykład odtwarzaczy mp3 mężczyznom. Innym miejscem, gdzie prezenty na Walentynki wyglądają inaczej niż u nas jest Walia. W tej części Wysp Brytyjskich zakochani dają sobie drewniane łyżeczki, które ozdabia się kłódeczkami, serduszkami i kluczami. Przesłaniem takiego prezentu ma być “otwórz me serce”.

Prezent w japońskim stylu

O pewnych świętach, na które daje się prezenty, większość z nas nigdy nie słyszała. Na przykład, Japończycy dają sobie upominki zwane Oseibo i Oshugen (dawane odpowiednio w grudniu i w czerwcu). Obdarowuje się nimi przyjaciół, krewnych oraz współpracowników. Zazwyczaj ich wartość wynosi 5000 jenów (około 150 złotych), podarowuje się jedzenie, przedmioty używane w gospodarstwach domowych oraz alkohol. Co ciekawe, okresy, w których wręczane są te podarki zbiegają się z otrzymywaniem dodatków do pensji przez pracowników. Inne okazje, na które wręcza się podarki w Kraju Kwitnącej Wiśni, to pożegnania. Prezenty na do widzenia Japończycy nazywają senbetsu. Z tej okazji zwykle daje się przedmioty, które mogą przydać się w czasie podróży lub pieniądze. Inną japońską tradycją jest Shichi-Go-San, święto obchodzone 15 listopada. Podczas tej uroczystości dziewczynki w wieku trzech i siedmiu lat oraz chłopcy mający trzy oraz pięć lat dostają tak zwany tysiącletni cukierek. Jest on symbolem długowieczości i wzrostu.

Kolejną powiązaną z wiekiem okazją, żeby wręczyć komuś prezent, jest osiągnięcie pełnoletności. Za pełnoletnich uznaje się w Japonii ludzi mających 20 lub więcej lat. Ci, którzy osiągają ten wiek, otrzymują w prezencie pieniądze. Prezenty towarzyszą także mieszkańcom Japonii w czasie uroczystości związanych z budowaniem domu. Jichinsai to ceremonia, która ma uspokoić duchy danego miejsca, natomiast podczas tateae świętuje się zakończenie budowy. Pierwsza z tych uroczystości to okazja, by wręczyć podarki kapłanowi shinto oraz kierownikowi robotników budujących dom. W czasie tej ceremonii prezentem są pieniądze. Drugie ze świąt ma jest bardziej rodzinne. W czasie jego trwania członkowie rodziny oraz przyjaciele biorą udział w przyjęciu. Z tej okazji każdy zaproszony otrzymuje paczkę, w której znajduje się sekihan – jest to danie składające się z czerwonej fasoli i kleistego ryżu. Częstokroć znajdują się tam także inne dania w puszkach. Prezentem z tej okazji dla tych, którzy budowali dom, jest natomiast goshugi, coś, co ma wyrażać wdzięczność i gratulacje.

Jakie prezenty daje się w Indiach?

Kolejne święto, na które daje się prezenty, a o którym większość ludzi w Polsce nie wie zbyt wiele, to Diwali. Uroczystość, zwana festiwalem świateł, jest świętem ruchomym, co więcej, celebruje się ją w inne dni w północnych Indiach oraz w inne w południowej części tego kraju. Przykładowo, w 2014 roku odbędzie się ono 22 października na południu i 23 dnia tego miesiąca na północy. Dla hinduistów święto to symbolizuje zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem, nadziei nad rozpaczą oraz wiedzy nad ignorancją. Obchody zaczynają się dwa dni przed samym dniem święta, kończą dwa dni po nim. Pierwszego dnia po Diwali, nazywany Padwa, wręczane są prezenty. Tego dnia mężczyźni obdarowują swoje małżonki. W czasie samego Diwali krewni i przyjaciele także wymieniają się prezentami. Ostatni dzień festiwalu nazywa się Bhai Duj. To czas, w którym kobiety modlą się wspólnie, a także obdarowują się nawzajem. Inną azjatycką religią, w której istnieje mało znane święto związane z dawaniem prezentów jest buddyzm. Dniem, w którym buddyści dają sobie podarunki jest Dzień Sangi. Święto to obchodzone jest, gdy księżyc osiągnie pełnię w listopadzie. Wśród buddystów na Wschodzie nie odgrywa ono dużej roli, wyznawcy tej religii z Zachodu przywiązują zaś do niego większą wagę.

Prezenty ślubne w różnych kulturach

Inną, tym razem dobrze znaną na całym świecie okazją do dawania prezentów jest ślub. Obyczaje związane z tym świętem różnią się na całym świecie. Na przykład, w Chinach przed uroczystością Pan Młody musi przyjechać do domu Panny Młodej i poprzez podarowanie jej przyjaciołom prezentów i gotówki przekonać ich, aby zgodzili się na jej “uwolnienie”. Zgodnie z tradycją wietnamską matka Pana Młodego musi natomiast złożyć wizytę rodzinie Panny Młodej rano w dniu ślubu. Kobieta przynosi ze sobą na taką okazję dwa prezenty: wyjątkową roślinę będącą odzwierciedleniem szacunku dla nich oraz różową kredę, symbolizującą szczęście. Pan Młody także nie jest zwolniony z obdarowania rodziny Panny Młodej. Zbiera on członków swojej rodziny i przyjaciół, a następnie udaje się do domu swojej ukochanej. Na miejscu obdarowuje jej rodzinę prezentami weselnymi: ubraniami, pieniędzmi i biżuterią. Inny kraj, w którym istnieje nietypowy zwyczaj związany ze ślubem, to Meksyk. Pan Młody wręcza tam Pannie Młodej 13 złotych monet, które błogosławi kapłan w czasie ceremonii zaślubin. Błogosławienie monet pojawia się także w tradycji portorykańskiej. Tam w czasie ceremonii pobłogosławione monety są przekazywane panu młodemu, który daje je pannie młodej. Na Kubie natomiast następuje “wymiana”: zwyczaj wymaga, by wręczać podarunki gościom ślubnym wtedy, gdy oni dają parze młodej prezenty.

Istnienie takiej ilości okazji do wręczenie prezentu pokazuje, jak bardzo lubimy być obdarowywani. Pamiętajmy jednak, że nie trzeba czekać na odpowiedni moment, by podarować coś, co sprawi komuś radość. W końcu każdy ucieszy się z takiej sympatycznej niespodzianki.

Scroll to Top