Jakie są najważniejsze zasady savoir-vivre’u w restauracji?

Restauracja jest miejscem publicznym, w którym należy przestrzegać podstawowych zasad savoir-vivre’u. Choć mogłoby się wydawać, że etykieta i dobre maniery nie są tak ważne, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to zasady kulturalnego zachowania powinny być respektowane przez wszystkich.

Zasady kulturalnego zachowania obowiązują w wielu miejscach, jednak w restauracji, czy w trakcie spożywania posiłku z rodziną lub znajomymi szczególnie warto wykazać się kulturą osobistą oraz dobrymi manierami. Zastanawianie się w trakcie posiłku w restauracji, jak jeść spaghetti lub w jaki sposób ułożyć sztućce po jedzeniu, jest oznaką braku wiedzy lub praktyki. Właśnie dlatego warto poznać ogólne zasady dotyczące zachowania w restauracji, aby podczas następnego wyjścia do restauracji nie narobić sobie wstydu.

Savoir-vivre w restauracji: przed rozpoczęciem posiłku

Po wejściu do restauracji należy stosować się zarówno do ogólnych reguł savoir-vivre’u, jak i do zasad panujących w danym lokalu. Przykładowo, w niektórych miejscach należy poczekać na kelnera, natomiast w innych można samodzielnie zająć miejsce przy stoliku. W trakcie siadania należy zwrócić uwagę na to, aby kobieta usiadła jako pierwsza. Warto pamiętać, że wieszanie torebki lub marynarki na krześle jest nietaktem i może zostać źle odebrane przez innych gości oraz kelnerów. Mężczyzna powinien pozostać w marynarce przez cały czas pobytu w restauracji, natomiast kobieta może położyć torebkę na swoich kolanach lub na pobliskim meblu. W restauracjach z obsługą kelnerską na stoliku znajdziemy materiałową serwetkę, która jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także ma konkretną funkcję ‒ należy ją położyć na kolanach, aby ochronić ubranie przed zabrudzeniem, a po skończonym posiłku położyć ją obok swojego talerza na stole.

Przed posiłkiem kelner zwykle pyta o to, czy podać jakieś napoje. Jest to dobry moment na zapytanie go, jakie rodzaje alkoholi są dostępne. Wybierając trunek, należy kierować się następującymi zasadami:

  • do przystawek oraz do ryb pasuje wino białe i lekkie,
  • do makaronu lub innego dania ciepłego warto wybrać czerwone i lekkie wino wytrawne,
  • w przypadku deserów lepiej zamówić wino półsłodkie lub słodkie.

Warto pamiętać o tym, że zasady dobrego zachowania w miejscach publicznych dotyczą także sposobu rozmowy z innymi osobami przy stoliku. Rozmowy prowadzone w restauracji powinny być ciche, spokojne, a poruszane tematy nie powinny wzbudzać nadmiernych emocji.

Zachowanie w restauracji podczas posiłku

Jedną z najważniejszych reguł związaną z savoir-vivre’em przy stole w restauracji jest kolejność sięgania po sztućce. Zasada jest prosta: należy rozpocząć od tych sztućców, które są ułożone najdalej od talerza. Kłopoty mogą pojawić się w przypadku zamówienia makaronu, ponieważ wiele osób nie jest pewnych, jak jeść makaron łyżką i widelcem. Warto pamiętać, że łyżka nie jest tutaj elementem koniecznym, ponieważ ma ona pomagać, a nie przeszkadzać. Spaghetti należy więc nawijać na widelec, przytrzymując całość łyżką, dzięki której można odpowiednio dozować ilość makaronu. Jeśli chodzi o ryby, to nie należy ich jeść dwoma widelcami, (uważa się to za zasadę z czasów PRL). Jedząc szaszłyk, należy zsunąć wszystkie elementy na talerz, a następnie jeść danie nożem i widelcem.

Spożywając posiłek w restauracji, nie bez znaczenia jest to, jak układamy sztućce na stole podczas przerwy w jedzeniu lub po skończonym posiłku. Warto pamiętać o tym, że przerywając jedzenie na jakiś czas, sztućce należy ułożyć na talerzu, krzyżując je, natomiast po zakończonym posiłku sztućce układa się równolegle w poprzek talerza. Taka zasada pozwala kelnerowi na stwierdzenie, czy goście będą kontynuować posiłek, czy też skończyli i może już zabrać talerz. Niektórzy zastanawiają się nad tym, jak i kiedy płacić w restauracji. Tak naprawdę za rachunek można zapłacić w dowolnym momencie i to zarówno przy stoliku, jak i przy barze. Uznaje się, że należy zostawić dodatkowo około 10% napiwku. Niepisana zasada mówi, że napiwku nie trzeba dawać w sytuacji, w której nasze oczekiwania względem posiłku lub obsługi nie zostały spełnione ‒ na przykład gdy otrzymaliśmy zimne danie lub nieodpowiednio zaparzoną kawę. Jeśli chodzi o to, kto płaci za posiłek, to zgodnie z regułą savoir-vivre’u powinien zrobić to gospodarz, czyli ta osoba, która zaprasza. Na koniec warto zaznaczyć, że robienie zdjęć (w tym selfie) w trakcie posiłku, pisanie SMS-ów, a także rozmawianie przez telefon to zachowania niedopuszczalne w restauracji, uznawane za niekulturalne i nietaktowne.

Wszystkie zasady związane z tym, jak zachować się w restauracji, na pewno przydadzą się osobom, które otrzymały Voucher prezentowy na obiad lub kolację w eleganckim lokalu. Przed wyjściem do takiego miejsca warto powtórzyć sobie najważniejsze zasady kulturalnego zachowania, a także zadbać o odpowiedni, dopasowany do okazji strój.