Grota solna – czym jest i jakie ma właściwości zdrowotne?

Czym jest grota solna? Dla kogo jest przeznaczona, a kto nie powinien z niej korzystać? W co należy się ubrać, wybierając się do takiego miejsca? Czy będzie odpowiednim prezentem dla kobiety? Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed pójściem do groty solnej i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Seans w grocie solnej dla dwojga
Seans w grocie solnej idealnie Was wyciszy!

Dlaczego grota solna?

Ludzie, kiedy myślą o zdrowiu i odrobinie relaksu wyobrażają sobie masaże, fikuśne zabiegi, różnego rodzaju szalone maski i maseczki. Mało komu wpadają do głowy tak proste rzeczy, jak sesja floatingu, joga, czy po prostu strefa wellness. Są to równie odżywcze i relaksujące zabiegi, które jednak pozostają bardzo niedoceniane. Jedną z najbardziej omijanych w tej kategorii propozycją jest pobyt w grocie solnejmasaż rozluźni nam mięśnie i napięte nerwy, a 45 min w takim miejscu zapewni naszemu ciału chwile odpoczynku i regeneracji.

Historia groty solnej

W XIX wieku polski lekarz Feliks Boczkowski zauważył, że górnicy z kopalni Wieliczka mają idealnie funkcjonujący układ oddechowy – często byli okazami zdrowia, rzadko chorowali i nie narzekali na żadne problemy zdrowotne. Okazało się, że sól ze ścian, w połączeniu z wilgotnym powietrzem kopalni, uwalnia bardzo dużą ilość minerałów – takich jak jod, miedź, brom, magnez, wapń, potas, sód oraz selen i żelazo. Po przeprowadzonych badaniach, na początku XX wieku, zaczęły pojawiać się pierwsze groty solne.

Jak wygląda pobyt w grocie solnej?

Temperatura powietrza w jaskini solnej wynosi zwykle od 22 do 24°C. Można rozłożyć się wygodnie na wybranym leżaku, który będzie na nas czekać i dać otulić się delikatnej bryzie. Groty mają też za zadanie imitować jaskinie, więc wyłożone bryłami soli na ścianach są lekko podświetlane, aby stworzyć delikatnie relaksującą poświatę i niepowtarzalny klimat.

Na co pomaga grota solna? Komu się ją zaleca?

Właściwie można powiedzieć, że na… wszystko!  Oddziałuje na układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy, immunologiczny oraz skórę całego ciała. 
W przypadku chorób układu oddechowego, od którego to wszystko się zaczęło, takie 45 min zalecić można osobą borykającym się z astmą, nieżytem nosa, powracającym zapaleniem oskrzeli lub płuc, pylicą, czy katarem siennym.
Podobnie w przypadku chorób układu pokarmowego – grota solna zalecana jest praktycznie na każdą chorobę. Jeśli brakuje Ci mikroelementów, taki seans świetnie zacznie uzupełniać Twoje zapotrzebowanie.
Walcząc z trądzikiem, chorując na atopowe zapalenie skóry, egzemę, łuszczyce i inne problemy dermatologiczne jak najbardziej możesz zafundować sobie taką chwilę relaksu. Wszystkie minerały będą wnikać w Twoją skórę, wspierając jej odbudowę i zapewniając jej chwile spokoju.
Często też różnego typu zaburzenia czy sama depresja może wynikać z braków naszego organizmu, dlatego taki seans wspomoże układ nerwowy i da mu siłę do walki z chorobą.

Kto nie powinien korzystać z groty solnej?

Grota solna nie jest zalecana osobom, które cierpią na: nadczynność tarczycy, gruźlicę, alergię na jod, marskość płuc, zaawansowane choroby nowotworowe, przewlekłe choroby nerek, infekcje oddechowe. Ponadto, z seansu powinny zrezygnować osoby z wysoką gorączką.

Jak ubrać się do groty solnej?

Tutaj już wszystko zależy od samego regulaminu wybranego miejsca, ale w znacznej większości wystarczy strój kąpielowy lub swobodny dres. Klapki do przebrania i własny ręcznik też mogą być wymagane, ale warto dopytać czy nie są one przyznawane do groty każdemu klientowi.

W tym miejscu jesteśmy dla siebie, więc nie martw się o rzeczy, które nie mają w tym momencie wielkiego znaczenia. Odlećmy w świat fantazji – czytając książkę, oglądając film, bądź słuchając ulubionej muzyki. Wszyscy zasługujemy na chwile dla siebie, a nasze ciało ciężko pracuje każdego dnia, więc zafundujmy mu jego własny dzień w SPA, wybierając prozdrowotną grotę solną!


Tekst napisała Aleksandra Jeziorna, spełniająca marzenia w Galerii Libero.