Andrzejki – wieczór wróżb i magii

W dobie halloweenowych dekoracji krzyczących z witryn sklepowych każdej jesieni tradycja obchodzenia Andrzejek wydaje się powoli zanikać. A szkoda! W końcu związane z nimi zwyczaje są nie mniej ciekawe, a co najważniejsze – rodzime. Jak wyglądały Andrzejki zanim zaczęło je wypierać amerykańskie święto dyni i szkieletów?

Wigilia św. Andrzeja

Obchodzona 29 listopada wigilia św. Andrzeja była u swych początków wieczorem zabaw o charakterze matrymonialnym przeznaczonym dla niezamężnych dziewczyn. Początkowo wróżby odbywały się za zamkniętymi drzwiami. Z czasem jednak przybrały formę atrakcji towarzyskiej dla większego grona panien na wydaniu. Młodzi mężczyźni posiadali swój odpowiednik wieczoru wróżb zwany katarzynkami. Przypadały one na wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej – 24 listopada.

Pomyślne wróżby

Wylewanie wosku na zimną wodę przez ucho od klucza i wróżenie z kształtu zastygłej masy, to chyba najbardziej znana wróżba andrzejkowa. Ale z pewnością nie jedyna. Panny losowały także przedmioty o znaczeniu symbolicznym, które miały przepowiadać ich matrymonialną przyszłość. Obrączka lub wstążka czepka były zwiastunem zamążpójścia. Listek oznaczał staropanieństwo, a różaniec wstąpienie do zakonu. Wróżby mogły także dawać wskazówki. Strona, z której zaszczekał pies miała na przykład wskazywać skąd nadejdzie kandydat na męża. Wierzono, że w Andrzejki można także ujrzeć we śnie przyszłego ukochanego. Ceną był jednak całodniowy post i modlitwa do św. Andrzeja.

Andrzejkowy wieczór dla sceptyków

Nawet jeśli nie wierzysz w nadnaturalny wymiar wieczoru 29 listopada, wciąż możesz skorzystać z okazji do dobrej zabawy, jaką ze sobą niesie. Daj szansę którejś z popularnych wróżb. Kto wie, może odpowiedzi, które przyniesie sprawdzą się choćby przez wzgląd na zasady statystyki i prawdopodobieństwa.

Jeśli zaś nie ufasz ślepemu trafowi i wolisz wziąć sprawy w swoje ręce, nic nie stoi na przeszkodzie. Postaw na jeden z voucherów od Wyjątkowego Prezentu i skorzystaj z niego w Andrzejki z drugą połówką. Albo posłuż się nimi, by takową spotkać. Może aura Andrzejek ci w tym pomoże. W końcu w przeciwieństwie do Halloween to święto dedykowane jest znalezieniu szczęścia w miłości.