Sezon ślubny – tradycje i prezenty ślubne dla Pary Młodej

Ślub to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, a prezenty ślubne to jego nieodłączna część. Jak każdy wyjątkowy dzień, charakteryzuje się swoimi obyczajami i tradycjami. Każda Panna Młoda w Polsce wie, że według tradycji powinna mieć na ślubie coś starego, pożyczonego i niebieskiego. Popularne jest również robienie tak zwanej “bramy” przez mieszkańców czy rzucanie welonem. Poniżej zebraliśmy dla Was kilka zwyczajów panujących w Polsce i na Świecie, oczywiście patrzcie na nie z przymrużeniem oka 🙂

Prezenty ślubne - para młoda całuje się, w tle stary, czerwony samochód.
Prezenty ślubne, zwyczaje i tradycja.

Przesądy i tradycje ślubne w Polsce

Miesiąc 

Zgodnie z obyczajami, aby małżeństwo było szczęśliwe, ślub powinien się odbyć w miesiącu, który w swojej nazwie ma literkę “R”. 

Suknia

Panna Młoda nie powinna samodzielnie szyć sukienki, którą założy w dniu ślubu. Ponadto, zanim nadejdzie ten najważniejszy dzień, suknię może zakładać jedynie do przymiarki. Przymierzanie tego stroju bez poważnego powodu może przynieść pecha.  

Buty

Buty ślubne powinny przez jakiś czas stać na parapecie. Po co? Aby wleciało do nich szczęście. Oprócz tego, buty Panny Młodej nie powinny mieć odkrytych palców, bo wróży to niepowodzenie.

Tłuczenie szkła

Nowożeńcy po wypiciu pierwszego toastu powinni rzucić kieliszki tak, aby się rozbiły. Jeśli im się to nie uda, świadek powinien jak najszybciej rozbić kieliszki. 

Przenoszenie przez próg

Bardzo popularny zwyczaj, ale czy wiecie dlaczego Pan Młody przenosi Ukochaną przez próg? Według wierzeń, jeśli Panna Młoda potknie się przechodząc przez próg, przyniesie to nieszczęście. Aby temu zapobiec, Małżonek powinien wziąć Żonę na ręce i bezpiecznie przenieść.

Coś starego, niebieskiego, pożyczonego…

O tym, że Pana Młoda powinna mieć w dniu ślubu każdą z tych rzeczy, pewnie większość z Was wie. Ale czy wiecie co one oznaczają?

  1. Stara rzecz ma zapewnić wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół.
  2. Niebieska rzecz symbolizuje wierność przyszłego męża.
  3. Pożyczona rzecz to akceptacja rodziny Pana Młodego.

Prezenty

Na prezent ślubny nie powinno wręczać się noży, bo mogą przeciąć małżeńskie więzy, oraz zegarów, które mogą odmierzać czas do rozstania.

Zobacz też: Podziękowania dla rodziców – oryginalne pomysły!

Zwyczaje ślubne w różnych częściach świata

Włochy

Włosi w przeciwieństwie do nas, wierzą że deszcz w dniu ślubu przyniesie szczęście, dlatego wybierają takie miesiące, w których możliwość opadów jest jak największa.

Innym zwyczajem jest zbicie kieliszków przez Państwa Młodych po wypiciu pierwszej lampki szampana. Potłuczone kawałki szkła określają liczbę wspólnych lat. Poza tym, włoskie wesela nie różnią się za bardzo od polskich – ten naród hucznie bawi się i świętuje, tak jak my.

Chiny

Tu zwyczaje przedślubne są dość specyficzne. Na tydzień przed ślubem Panna Młoda zaczyna…płakać. Później dołącza się do tego również jej mama, babcia i koleżanki. Zastanawiacie się po co? Wylanie dużych ilości łez przed ślubem ma zagwarantować to, że zabraknie ich w małżeństwie. Pan Młody natomiast ma inne zadanie – musi strzelać w swoją ukochaną strzałami! Oczywiście tak, żeby chybić 🙂 Zebrane i połamane pociski mają zapewnić Młodym wieczną miłość.

Niemcy

Młoda Para w Niemczech nie odpoczywa w dniu ślubu. Małżeństwo musi wspólnie posprzątać talerze, które ich goście rzucili na podłogę. Ma to pomóc przegnać złe duchy i udowodnić, że Młodzi wspólnie mogą zmierzyć się z każdym wyzwaniem. Poza posprzątaniem talerzy, muszą również przeciąć kawałek drewna ręczną piłą. 

Indie

Kobiety urodzone jako tak zwany “Manglik” (czas gdy Mars i Saturn znajdują się pod Siódmym Domem) są uważane za przeklęte. Według wierzeń, każdy mężczyzna poślubiony przez taką kobietę umrze w młodym wieku. Dlatego też aby uchronić przyszłego Pana Młodego przed śmiercią, ukochana najpierw musi poślubić…drzewo. Po zaślubinach drzewo zostaje ścięte, a kobieta może wziąć ślub ze swoim narzeczonym.

Irlandia

W Irlandii podczas pierwszego tańca nowożeńców, nogi Panny Młodej nie mogą oderwać się od podłogi. Jeśli tak się stanie, może być to powodem niepomyślności w małżeństwie. Skąd wziął się taki przesąd? Według Irlandczyków, kobieta tracąc kontakt z ziemią staje się obiektem ataku złych wróżek. Wróżki porywają złe cechy przyszłej Małżonki i zostawiają tylko te złe.

Jak widzicie powiedzenie “co kraj to obyczaj” dotyczy również wesel i tradycji z nimi związanych. Ważną tradycją, o której wcześniej nie wspomnieliśmy jest wręczanie Nowożeńcom prezentów. Przed pójściem na wesele, warto zastanowić się nad wyborem prezentu, który sprawi radość Młodej Parze i naprawdę się przyda, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe.

Jakie prezenty ślubne wybrać?

Minęły już czasy gdy na prezenty ślubne wręczało się sprzęt AGD, komplet pościeli czy zastawy stołowe. Warto postawić na coś kreatywnego, co na pewno zapadnie Młodej Parze w pamięć na długo!

Podniebne prezenty

Lot Balonem na pewno należy do prezentów, który wywoła mnóstwo emocji. Zakochana para będzie mogła cieszyć się swoją obecnością i jednocześnie podziwiać najpiękniejsze części Polski. Jeśli para, na której wesele się wybieracie uwielbia ekstremalne doznania, możecie iść o krok dalej i podarować im Skok ze Spadochronem. Taki prezent będzie spełnieniem marzeń dla tych, którzy są spragnieni adrenaliny i niezapomnianych wrażeń! Spełnianie marzeń to najpiękniejsze prezenty ślubne.

Kolacja

Nie mamy tu na myśli zwykłej kolacji 🙂 Dla Nowożeńców idealnym prezentem będzie pójście na Dine in the Dark. Podczas tej niesamowitej kolacji, będą mogli odkrywać się na nowo. W całkowitej ciemności, zmysły wyostrzą się a uczestnicy “spojrzą” na dania z zupełnie innej perspektywy. Od tej pory będą mogli polegać jedynie na zmysłach smaku, dotyku, węchu i słuchu. Dla fanów kryminałów, zagadek i escape roomów mamy jeszcze inną propozycję – Tajemniczą Kolację. Jest to połączenie kolacji i teatru, w którym granica między sceną a publicznością zaciera się na tyle, że to goście mają realny wpływ na fabułę. 

Wspólny masaż

Po stresie związanym z organizacją ślubu i wesela, Parze Młodej bez wątpienia należy się odpoczynek. Dlatego też na pewno ucieszą się z prezentu, którym będzie Voucher na Masaż lub do SPA. Nic tak nie ukoi nerwów i nie rozluźni mięśni jak wspólny masaż. Aromat olejków i relaksacyjna muzyka muzyka pozwoli zapomnieć o szarej rzeczywistości. 

Zobacz też: 5 pomysłów na prezent dla pary młodej

Dodajcie do swojego podarunku szczere życzenia, a z pewnością sprawicie wielką radość Młodej Parze podczas składania gratulacji ślubnych!

One thought on “Sezon ślubny – tradycje i prezenty ślubne dla Pary Młodej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.