Od ilu lat można skakać ze spadochronem?

Skok ze spadochronem – jedno z największych marzeń wszystkich osób kochających adrenalinę. I trudno się temu dziwić. Niesamowite widoki, emocjonujące chwile tuż po wyskoczeniu z samolotu i ekscytujący moment, gdy spadochron w końcu otwiera się nad głową. Takich wrażeń się nie zapomina. Voucher na takie przeżycie to jeden z najlepszych prezentów unków i dla młodszych, i dla starszych. Tylko właściwie od ilu lat można skakać ze spadochronem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Dwie osoby skaczą ze spadochronem. W tle morze i miasto.

Czy wiek jest jedynym wymogiem do skoku ze spadochronem?

W przypadku skoku ze spadochronem, tak jak w przypadku pozostałych aktywności powietrznych, kluczowy jest nie tylko wiek. Zważywszy na konieczność odpowiedniego dopasowania sprzętu ważna jest też waga oraz wzrost osoby skaczącej. W zależności od organizatora minimalny wzrost wynosi między 120-140 centymetrów, a waga maksymalna do 110 kilogramów. W praktyce nie ma więc górnego ograniczenia dla wieku skoczka (skaczą nawet osoby, które ukończyły 100 lat!), ale jest dolny. Zazwyczaj dzieci powyżej 10 r.ż. spełniają już te warunki.

Czy to już wszystko? Nie. Skok ze spadochronem to sport ekstremalny, a co za tym idzie niezwykle istotne są również kwestie zdrowotne. Samolot, z którego odbywa się skok, wzlatuje na wysokość aż 4 tysięcy metrów, zatem przeciwwskazaniem do zrealizowania przeżycia są wszelkie choroby związane z układem oddechowym oraz krążeniowym. Oprócz tego uniemożliwiają go wrodzona łamliwość kości, epilepsja, ciąża, a także w niektórych przypadkach choroby psychiczne. Co ważne, nie ma przeszkód, aby w skoku ze spadochronem wzięły udział osoby z niepełnosprawnością ruchową (również te poruszające się na wózku inwalidzkim). W większości przypadków jest to jak najbardziej możliwe, przy czym oczywiście mówimy o skoku w tandemie, w towarzystwie instruktora.

Odkryj także, jak przygotować się do skoku ze spadochronem!

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby skoczyć w tandemie?

Od ilu lat można skakać ze spadochronem? Tak jak już wspomnieliśmy, teoretycznie w skoku spadochronowym w tandemie mogą wziąć udział już dzieci w wieku około 10 lat. Dlaczego jedynie „teoretycznie”? Ponieważ w praktyce ze względu na ich rozwój psychofizyczny część organizatorów umożliwia skok dopiero po ukończeniu 12 r.ż., a nawet i 16 r.ż. 

Z jednej strony jest to przeżycie w pełni bezpieczne i świetnie byłoby spełnić w ten sposób marzenie swojego 10-letniego dziecka. Z drugiej jednak w przypadku dzieci w tym wieku trudno jeszcze przewidzieć, czy w ostatniej chwili nie zmienią zdania lub nie przestraszą się wysokości, tym bardziej, że rodzic nie będzie mógł być przez cały czas obok. Jeśli planujesz więc podarować nastolatkowi skok ze spadochronem, wiek – a w zasadzie dojrzałość psychofizyczna – będzie odgrywać kluczowe znaczenie. Oprócz tego koniecznie trzeba upewnić się, czy dane miejsce realizuje skoki z osobami niepełnoletnimi.

Kurs spadochronowy – czy trzeba mieć 18 lat?

Samodzielny skok ze spadochronem to nie taka prosta sprawa. Najpierw należy ukończyć specjalny kurs, następnie zdać test teoretyczny i praktyczny, a później zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Wiele osób dodatkowo wyrabia sobie również specjalne licencje, które muszą być odnawiane co określoną ilość czasu. A od ilu lat można skakać ze spadochronem samodzielnie? Aby rozpocząć kurs, niekoniecznie trzeba ukończyć 18 lat. Jeśli rodzice wyrażają na niego zgodę, a dodatkowo potwierdzą to pisemnie, to kurs można zacząć już w wieku 16 lat. Jeśli zda się wszystkie egzaminy, to nie ma przeciwwskazań, aby zostać samodzielnym skoczkiem jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości. 

Najpopularniejszym kursem spadochronowym jest kurs AFF, czyli przyspieszony kurs swobodnego spadania. Umożliwia w krótkim czasie nauczyć się samodzielnie wykonywać skoki z opóźnionym otwarciem spadochronu. Dzięki temu każdy skok to około 50 sekund swobodnego spadania, a po nim około 7 minut opadania na otwartej czasy spadochronu. Warto także pomyśleć o wyrobieniu licencji USPA, która uznawana jest na całym świecie, w tym oczywiście na terenie Polski.

Dwie osoby skaczą ze spadochronem. W tle niebo, pola i wsie.

Czy skok ze spadochronem to dobry prezent na osiemnastkę?

Oczywiście! I mówimy to jako osoby doświadczone w dobieraniu odpowiednich prezentów. Skok ze spadochronem to jeden z najczęstszych podarunków z okazji osiemnastki, ale także 40-tki, 50-tki, rozpoczęcia nowego etapu w życiu czy osiągnięcia długiego stażu w pracy. Osiemnastka to szczególnie ważny dzień w życiu każdego człowieka, dlatego prezent z tej okazji powinien być naprawdę niezapomniany. Skok ze spadochronem będzie strzałem w dziesiątkę. To gwarancja niezapomnianych wrażeń, niesamowitych emocji i być może początek wielkiej pasji do sportów powietrznych.

Chcesz skoczyć ze spadochronem lub podarować takie przeżycie swojemu bliskiemu? Sprawdź poniżej, w jakich miastach możesz to zrobić!

  1. Skok ze spadochronem w Gdańsku
  2. Skok ze spadochronem w Gliwicach
  3. Skok ze spadochronem nad Helem
  4. Skok ze spadochronem w Krakowie
  5. Skok ze spadochronem w Poznaniu
  6. Skok ze spadochronem w Rzeszowie 
  7. Skok ze spadochronem w Szczecinie
  8. Skok ze spadochronem w Warszawie
  9. Skok ze spadochronem we Wrocławiu
  10. Skok ze spadochronem w Zielonej Górze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top