Zaproszenia urodzinowe – odpowiedzi na wszystkie wasze wątpliwości w jednym miejscu

Planujesz zorganizować imprezę i zastanawiasz się, jak napisać zaproszenie na urodziny? Z przyjemnością Ci pomożemy! Dzięki nam dowiesz się, co koniecznie zawrzeć w zaproszeniu oraz jak je samodzielnie przygotować. Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Brązowa koperta z pieczęcią.

Jakie informacje powinny znaleźć się w zaproszeniu na urodziny?

Zaproszenie na urodziny powinno zawierać poniższe informacje: 

 • kto zaprasza i z jakiej okazji;
 • kogo zapraszasz (i czy z osobą towarzyszącą);
 • jaką formę ma spotkanie; 
 • kiedy i gdzie odbędzie się wydarzenie;
 • jaki strój obowiązuje; 
 • prośba o potwierdzenie przybycia.

Jeśli planujesz przyjęcie w małym gronie, wystarczy, że o zbliżającej się uroczystości powiadomisz bliskich telefonicznie. W przypadku, gdy wydarzenie ma się odbyć w wynajętej sali i dla większej grupy, zaproszenie na urodziny możesz wręczyć w wersji papierowej lub przesłać elektronicznie. Wystarczy, że prześlesz odpowiednią informację w formie graficznej do wszystkich, na których przybyciu Ci zależy. Takie zaproszenie na urodziny w zupełności wystarczy i na pewno nikt go nie zgubi. A jeśli sam wybierasz się na taką uroczystość, to sprawdź pomysł na prezent na urodziny i wręcz niezapomniane przeżycie.

Termin przyjęcia

Informuj o przyjęciu z odpowiednim wyprzedzeniem. Im wyższa ranga zapraszanej osoby, tym szybciej powinniśmy wystosować odpowiednie zaproszenie. Co to oznacza w praktyce? Im ktoś bardziej zapracowany, tym trudniej będzie mu znaleźć czas. Tym bardziej, gdy zaproszenie na urodziny dostanie zbyt późno. Podobnie sprawa ma się z gośćmi, którzy mieszkają w innym mieście, województwie czy kraju albo mają małe dzieci … Oni jako pierwsi powinni zostać poinformowani o planowanej imprezie.  A jeśli mowa o najmłodszych członkach naszych rodzin. Zobacz, jakie prezenty dla dzieci warto wręczyć i bądź przygotowany na zbliżające się uroczystości. 

Miejsce imprezy

Przy wybieraniu miejsca imprezy, warto kierować się wiekiem Twoich gości i ich zainteresowaniami. Jeśli planujesz przyjęcie tylko dla członków rodziny, spotkanie w domu lub wynajęcie sali w restauracji będzie dobrym pomysłem. Jeśli to impreza, na której będą tylko Twoi znajomi – postaw na fajny plener albo kręgielnie i dostosuj klimat miejsca do Waszych wspólnych zainteresowań. Nie wybieraj miejsca, w którym ktoś mógłby się poczuć niekomfortowo. Aqua Park czy Park Linowy niekoniecznie muszą się sprawdzić. A jeśli bardzo chcesz, to zanim zaczniesz organizować urodziny, upewnij się, że nikt wśród Twoich znajomych nie ma lęku wysokości i każdy potrafi pływać. Przyjęcia pełne aktywności to popularne rozwiązanie szczególnie wśród młodych ludzi, dlatego sprawdź pomysł na prezent dla 20 latka i miej pod ręką wyjątkowe propozycje. 

Urodzinowe balony w różnych kolorach.

O czym jeszcze napisać, a o czym absolutnie nie? Zaproszeniowy savoir vivre

Potwierdzenie obecności

Im goście szybciej potwierdzą obecność, tym łatwiej będzie Ci zorganizować urodziny. Nieważne, gdzie odbywa się impreza. W restauracji musisz potwierdzić liczbę gości. W domu – zaplanować odpowiednią ilość jedzenia i alkoholu albo pożyczyć z dwa krzesła od sąsiada, żeby każdy miał gdzie usiąść. Dlatego w zaproszeniu warto umieścić prośbę, aby goście potwierdzali obecność. Sam dostałeś zaproszenie na urodziny? Nie zwlekaj z odpowiedzią! To jedna z podstawowych zasad savoir vivre.

prezenty i wish lista

Przygotowanie listy prezentów, a tym bardziej bezpośrednia prośba o pieniądze to dla wielu osób krępujący temat. Bywa to postrzegane jako niekulturalne. Takie praktyki stosuje się często przy okazji wesel. W tym wypadku prośba ta nie będzie jednak niczym krępującym, gdy poprosi się o to w odpowiedni sposób, np. za pomocą wierszyka lub ilustracji. Jeśli chodzi o urodziny – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wish lista może ułatwić gościom wybór prezentu i to od Ciebie zależy, czy uważasz to za odpowiednie rozwiązanie. W końcu najlepiej znasz swoich bliskich, ich poglądy i charaktery. 

Zobacz pomysły na prezent na 18 urodziny dla chłopaka lub prezent na 18 urodziny dla dziewczyny i rozważ stworzenie wishlisty z okazji wejścia w dorosłość. 

strój, temat

Jeśli planujesz tematyczną zabawę, koniecznie poinformuj o tym swoich gości. Nie stawiaj nikogo w niezręcznej sytuacji. Jeśli zależy Ci po prostu na eleganckim ubiorze, daj wyraźnie znać w zaproszeniu. Ktoś, kto pojawi się w jeansach i bluzie na imprezie o charakterze wieczorowym może poczuć się niekomfortowo. To ważne, aby Twoi goście wiedzieli, jaki klimat przybierze świętowanie. A jeśli w tematyce dress codu jesteś otwarty, to wystarczy, że napiszesz w zaproszeniu o dowolności stroju. Niby mała rzecz, a jak ważna! 

Już wiesz, jak napisać zaproszenie na urodziny i czego nie może w nim zabraknąć. Savoir vivre – zaproszenie na urodziny nie jest trudny. Wystarczy skupić się na podstawowych elementach, a później cieszyć się udaną zabawą. 

Kiedy i w jakich okolicznościach wręczyć zaproszenie urodzinowe?

Wyślij zaproszenie na miesiąc lub 3 tygodnie przed urodzinami – to wystarczający czas, aby nieco skorygować swoje plany, przełożyć inne spotkanie albo zorganizować opiekę dla najmłodszych. Jeśli planujesz świętować w okresie wakacyjno-urlopowym lub świątecznym, powinieneś poinformować gości najszybciej jak to możliwe (zrób to telefonicznie, zaproszenia możesz rozesłać później). Nie wręczaj zaproszenia na urodziny (i żadną inną uroczystość) na ostatnią chwilę. Zaproszona osoba może poczuć niezręcznie – jako gość „rezerwowy”, a tego nikt nie lubi. Chyba że to wyjątkowa sytuacja i organizacja imprezy nie była wcześniej zaplanowana. Musisz się wtedy liczyć z tym, że nie każdemu uda się dotrzeć.

Jak samodzielnie zrobić zaproszenie

Zastanawiasz się, jak zrobić zaproszenie na urodziny i nie masz pojęcia, jak się za to zabrać? Skup się na projekcie i zdecyduj, w którym miejscu na Twoim zaproszeniu pojawi się tekst, a gdzie umieścisz wybraną grafikę/obrazek. Przemyśl również format zaproszenia. Będzie to kartka A4 złożona na pół? A może na jednej stronie pojawi się grafika, a po drugiej tekst? Pamiętaj również o wyborze odpowiedniego materiału. Do drukowania zaproszeń najlepiej sprawdzi się papier o gramaturze około 250g/m2. Taki papier jest sztywny, ale nie za gruby, dlatego sprawdzi się doskonale. Nie musisz drukować zaproszenia – możesz je samodzielnie wypisać. Jak wypisać zaproszenie na urodziny? Najlepiej czarnym cienkopisem, który po prostu się nie rozmazuje, dlatego nie ma obaw, że Twoje zaproszenie się nie uda. Pamiętaj, że przy projektowaniu zaproszenia, możesz korzystać z darmowych programów i szablonów dostępnych w Internecie, dzięki którym z łatwością dostosujesz jego wygląd do własnych wymagań. Taki projekt dobrze wygląda wydrukowany na papierze fotograficznym. Spersonalizowane zaproszenia sprawią, że Twoi goście poczują się wyjątkowo. Jak zrobić zaproszenie na urodziny – z zaangażowaniem. Wtedy na pewno będzie udane.

Koperta z zaproszeniem.

Jak ozdobić i w co zapakować zaproszenie na urodziny?

Sposobów na to, jak ozdobić zaproszenie na urodziny jest naprawdę wiele. Przedstawiamy Ci kilka propozycji, które warto wykorzystać. 

 • Zaproszenie z juty. Do wykonania zaproszenia potrzebujesz: jutę, klej, nożyczki, wcześniej wydrukowane zaproszenie (najlepiej na papierze w stylu „eko”) i sznurek. Odmierz kawałek materiału dopasowany do Twojego zaproszenia tak, aby po złożeniu zakrywał kartkę z dwóch stron. Kartkę z tekstem wklej do środka, a do materiału przymocuj sznurek. Zwiąż go z przodu. 
 • Zaproszenie w kolorowej kopercie. Prosty sposób, dzięki któremu Twoje zaproszenie zyska nieco charakteru. Ważne, aby kolor koperty pasował do motywu organizowanego przez Ciebie przyjęcia. Pamiętaj, żeby rozmiar koperty dobrać do zaproszenia lub odwrotnie. 
 • Koperty zdobione. Wyjątkowe zdobienia kopert można uzyskać dzięki motywom roślinnym, np. suszonym kwiatom albo papierowym różom. Kopertę można ozdobić również klasycznym woskiem do pieczętowania albo postawić już na gotowy produkt.
 • Zaproszenie w ramce. Przygotuj taśmę dwustronną, linijkę, ramkę na zdjęcia, nożyczki. Zaproszenie w odpowiednim rozmiarze umieść w środku ramki. Ramkę ozdób wedle uznania. 

Zwijane zaproszenie to oryginalny pomysł, który nie wymaga dodatkowego opakowania. Potrzebne będą Ci: wydrukowane zaproszenie, zapalniczka i sznurek. Delikatnie opal brzegi zaproszenia. Kartkę zwiń w rulon i owiń wstążką w dowolnym kolorze. Efekt na pewno Cię zadowoli. 

Zaproszenie możesz ozdobić wieloma różnorodnymi elementami. Wówczas lepiej zrezygnować z bardzo ozdobnej koperty. Sprawdzą się do tego kolorowe tasiemki, cekiny, różnego rodzaju kształty z drewna i papieru (szczególnie te samoprzylepne), piórka i wiele innych. Możesz też samodzielnie coś narysować! Możliwości na to, jak ozdobić zaproszenie na urodziny jest nieskończenie wiele. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. 

Swoje zaproszenie możesz ozdobić już na etapie projektowania. Wystarczy, że umieścisz na nim odpowiednie elementy graficzne. Dodadzą zaproszeniu odpowiedniego charakteru i będą stanowić minimalistyczną ozdobę. 

Jak grzecznie odmówić, kiedy ktoś nas zaprasza na urodziny

Nie ignoruj zaproszenia. Takie zachowanie źle świadczy o Tobie i na pewno sprawi przykrość zapraszającym. Jak grzecznie odmówić zaproszenia na urodziny? Nie zwlekaj z informacją do ostatniej chwili. Nie pozostawiaj zapraszającego bez jednoznacznej decyzji. Nie przyjmuj też zaproszenia tylko po to, aby w ostatniej chwili z niego zrezygnować. Lepiej od razu grzecznie odmówić. Odmawiając, podkreśl, że miło Ci, że gospodarz o Tobie pomyślał. Jeśli nie masz realnego powodu, skłam, ale kulturalnie. Tłumaczenie nie powinno być bardzo rozbudowane i szczegółowe, bo może Cię tylko pogrążyć. Poinformuj o powodzie odmowy krótko. Stan zdrowia, względy osobiste czy wcześniejsze zobowiązania powinny załatwić sprawę. Jeśli odmawiasz bardzo bliskiej Ci osobie – zapewne będzie dociekać. W tej sytuacji postaw po prostu na szczerość. Aby sprawić radość, zapewnij, że nadrobicie świętowanie, np. wspólnym obiadem, czy wyjściem na drinka. Już wiesz, jak grzecznie odmówić zaproszenia na urodziny.

Urodzinowe balony i konfetti.

Jak napisać podziękowanie za zaproszenie na urodziny, aby nikogo nie urazić. Krok po kroku:

 • uprzejmie podziękuj;
 • podaj wiarygodny powód nieobecności;
 • zapewnij, że doceniasz zaproszenie;
 • zaproponuj spotkanie w innym terminie;
 • jeśli nie możesz zaproponować spotkania, odezwij się po uroczystości i zapytaj o wrażenia;
 • życz udanej zabawy.

A jeśli wybierasz się na urodziny i nie masz zamiaru odmawiać, to zobacz nasze wyjątkowe propozycje na prezent na 30 urodziny, które traktowane są jako przełomowy moment w życiu każdego człowieka lub sprawdź opcje na prezent na 40 urodziny – równie wyjątkowe! 

Gotowe teksty do zaproszeń

Nie wiesz, jak napisać zaproszenie na urodziny? Zobacz naszą klasyczną i humorystyczną propozycję! 

 • klasyczne zaproszenie

Serdecznie zapraszam

…………………………… (w tym miejscu umieść informację o osobie towarzyszącej)

na przyjęcie z okazji moich …… urodzin,

które odbędzie się dnia ……………. w …………………..

Przyjęcie zacznie się o godzinie……… a jego motywem przewodnim będzie ….. 

Obowiązujący dress code: ……………

Proszę o potwierdzenie przybycia pod numerem telefonu ….. 

 • humorystyczne zaproszenie 

Niedługo wypadają moje urodziny, 

z tej okazji ślę zaproszenia do bliskich i rodziny.

Gwarantuję, że impreza będzie niezapomniana, 

a szampan (i inne alkohole) będą się lały do białego rana. 

Zaszczyć mnie (data) swoją obecnością, 

żebym mógł się z Tobą bawić z ogromną radością. 


Miejsce:
Strój i tematyka:

Prośba o potwierdzenie przybycia. 


To wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat zaproszenia na urodziny. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top