10 marca – Dzień Mężczyzny

Mężczyźni też mają swoje święto! Mimo że w Polsce świętujemy głównie Dzień Chłopaka, to należy pamiętać, że każda okazja aby uszczęśliwić inną osobę jest warta zapamiętania. Wokół Dnia Mężczyzn narosło jednak trochę kontrowersji….

Boss day2
Wszystko zaczęło się od Trynidadu i Tobago. 19 listopada 1999 Trynidadczycy, przy wsparciu ONZ zapoczątkowali tradycję święta poświęconego wyłącznie mężczyznom. Niektórzy z Was pewnie czytają te słowa z niedowierzaniem – przecież Dzień Chłopaka jest 30 września. Pamiętajmy o dwóch sprawach: Chłopcom daleko do mężczyzn, a wspomniane już święto facetów jest inicjatywą międzynarodową.

iStock_000016363083Medium

Dzień Mężczyzn zadomowił się już w USA, Afryce, krajach azjatyckich (nawet w Chinach!), a także na Karaibach i oczywiście w Europie. Dyrektorka programu „Kobiety i Kultura Pokoju” z ramienia ONZ i UNESCO, Ingebrog Breines powiedziała: To doskonały pomysł i dałby jakąś równowagę płci. W Polsce święto się nie przyjęło, a wręcz przeciwnie, wywołało liczne kontrowersje. Polskie obchody dnia facetów są nieformalnie ustalone na 10 marca, jako równowaga dla Dnia Kobiet 8 marca, a dalej w atmosferze miłości po Walentynkach. W tradycji chrześcijańskiej, ten dzień to wspomnienie 40 świętych Męczenników z Sebasty. Podniosły charakter daty koliduje z radosnym i lekkodusznym świętem mężczyzn, stąd też liczne sprzeciwy dotyczące daty obchodów.

iStock_000018544098Small

My uważamy jednak, że każda okazja do przekazywania radości powinna być wykorzystana! Dlatego 10 marca pamiętajcie nie tylko o męstwie męczenników, lecz także o mężczyznach. A przynajmniej o tych, którzy pamiętali o Was 8 marca. Jeżeli chcecie sprawić, aby ten dzień był naprawdę Wyjątkowy, to sprawdźcie jakie prezenty przygotowaliśmy z okazji Dnia Mężczyzn.