Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jak rozwinąć u dzieci pasje?

Pragniesz, aby Twoje dziecko miało wyjątkową pasję i spełniało swoje marzenia? Podsuń mu ciekawy pomysł i pozwól przetestować kilka możliwości. Zajęcia dodatkowe dla dzieci powinny być dopasowane zarówno do wieku, jak i preferencji. Nie pozwól dziecku męczyć się przez 3 popołudnia w tygodniu na znienawidzonych zajęciach sportowych lub językowych. Wysłuchaj jego potrzeb i pokaż mu różne opcje albo zaprezentuj zalety Twoich wyborów w ciekawy sposób. Poniżej prezentujemy listę, dzięki której zapoznasz się bliżej z czekającymi na Twoje dziecko możliwościami. Te propozycje sprawdzą się również jako pomysły na zajęcia dodatkowe dla młodzieży.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży - na zdjęciu lepienie z niebieskiej masy plastelinowej. Zbliżenie na ręce.

Być może Twoje dziecko samo uzna, że naprawdę warto? W obecnych czasach rodzice mogą przebierać w bogatej ofercie zajęć dodatkowych dla dzieci. Najmłodsi członkowie rodzin często nie mają czasu na zabawę przez natłok obowiązków. Wybierzcie wspólnie to, co sprawi Twojemu dziecku radość i zaprocentuje w przyszłości. Codziennie inne zajęcia? Odpuść. Wybierz jedne lub dwa i spróbuj dostosować je do grafiku Twojego dziecka tak, aby nie czuło się na nich wiecznie zmęczone. Pamiętaj, że Twoje dziecko chciałoby też mieć wolne popołudnie na zabawę z rówieśnikami albo na rodzinny wypad na gofry. Jaki pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci będzie najlepszy?
Jeśli szukasz czegoś, co będzie interesujące i rozwijające, a jednocześnie sprawdzi się jako prezent dla dzieci, zobacz, co przygotowaliśmy!

Najciekawsze pomysły zajęć dodatkowych dla dzieci

1. Zajęcia aktywno-fizyczne

Twoje dziecko kocha ruch, a wyjście na plac zabaw to niekończąca się gonitwa? A może woli siedzieć przed telewizorem i oglądać bajki? Zastanów się nad zajęciami, dzięki którym zadbasz o rozwój ruchowy swojego dziecka i pokażesz mu, że aktywność fizyczna jest nie tylko potrzebna, ale przynosi również mnóstwo frajdy. Dodatkowe zajęcia dla dzieci oparte na ruchu? Pomyślcie wspólnie o zajęciach tanecznych. Ruch do muzyki to jedna z naturalnych rzeczy, którą nasze pociechy wykonują od najmłodszych lat. Dzięki zajęciom tanecznym dziecko rozwinie się nie tylko fizycznie, ale zyska również kompetencje społeczne. Poza tym taniec angażuje całe ciało i pomaga wzmocnić mięśnie nóg, pleców i ramion. Takie zajęcia są więc zarówno korzystne dla zdrowia, jak i dają mnóstwo powodów do radości. Dzięki zajęciom tanecznym Twoje dziecko nauczy się koncentracji i zyska lepszą koordynację ruchową. Zabawa połączona z ćwiczeniami to idealny pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Wiele szkół w swojej ofercie ma już zajęcia nawet dla 3-latków. Pojawia się tylko pytanie, jaki taniec wybrać?

Jedną z popularnych opcji jest taniec towarzyski. Twoje dziecko na zajęciach może tańczyć solo, ale jeśli w przyszłości zamarzy o udziale w konkursach, potrzebny będzie partner. Tańce towarzyskie dzielimy na latynoamerykańskie: sambę, rumbę, cha-chę, paso doble i jive. Do tańców standardowych zalicza się natomiast walca wiedeńskiego, fokstrota, quickstep i tango. Taniec towarzyski to przepiękna pasja, która bardzo rozwija. Daje również możliwość udziału w zawodach na całym świecie i w przyszłości może stać się sposobem na życie. Na jakie rodzaje tańca możesz jeszcze zapisać swoje dziecko? Taniec współczesny, break-dance, taniec regionalny, hip-hop, balet lub jazz. Możliwości jest naprawdę sporo. Taniec to również idealna opcja na zajęcia dodatkowe dla nastolatków. Wiek nie ma tutaj znaczenia. 

Pamiętaj, że warto zadbać o aktywność fizyczną dzieci i młodzieży, ponieważ pozwala ona uniknąć wielu schorzeń i wad postawy oraz rozwija nawyk ruchu, o który należy dbać również w dorosłym życiu.

2. Gotowanie

Twoje dziecko jest małym smakoszem? A może Twój nastoletni syn radzi sobie w kuchni lepiej od Ciebie i pragnie rozwijać swoją pasję? W tej sytuacji warto zainwestować w warsztaty z gotowania, które rozwiną kreatywność, nauczą odpowiedzialności i będą świetną zabawą zarówno dla tych młodszych, jak i starszych dzieci. W czasie zajęć kulinarnych Twoje dziecko nauczy się przydatnych technik kulinarnych, niemarnowania żywności oraz organizacji pracy w kuchni. Taki rodzaj dodatkowych zajęć dla dzieci i młodzieży to idealna okazja, aby nauczyć się przydatnych umiejętności i spędzić miłe chwile z rówieśnikami, którzy dzielą wspólną pasję. Jedzenie i jego przygotowywanie to nieodłączny element naszego życia, dlatego warto, aby Twoje dziecko nabyło umiejętności gotowania szybciej niż po wyprowadzce z domu. Gotowanie jest zatem praktycznym pomysłem na zajęcia dodatkowe dla młodzieży. Inną z możliwości są warsztaty cukiernicze. Prawie każde dziecko kocha słodycze. Nauka przygotowywania wypieków może więc być wyjątkową przygodą, którą Twoje dziecko zapamięta do końca życia!

3. Zajęcia plastyczne

Wszyscy wiemy, że dzieci od najmłodszych lat z wielką radością łapią za kredki i tworzą na kartkach prawdziwe działa sztuki. Pomyśl nad tym, czy warto kontynuować tę aktywność w nieco bardziej zorganizowany sposób? Zainwestuj w rozwój kreatywności Twojego dziecka. Zajęcia plastyczne pozwolą mu eksperymentować, poznać różne techniki i rodzaje przyrządów do malowania. Pobudzą w nim artystyczną stronę i będą odskocznią od zajęć ruchowych, Warsztaty plastyczne są również idealną okazją, aby Twoje dziecko w swoich pracach mogło wyrazić emocje. Obecnie istnieje wiele ofert zajęć plastycznych zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Różnią się one poziomem i rodzajem poznawanych technik i są one dopasowane do wieku i umiejętności. Innym z rodzajów zajęć artystycznych są warsztaty ceramiczne. Kurs Ceramiki ćwiczy przede wszystkich koncentrację i cierpliwość. Jest ona pracą manualną, dzięki której można się uspokoić i wyciszyć. Takie zajęcia dodatkowe dla dzieci pobudzają kreatywność i rozwijają poczucie estetyki. Zajęcia z ceramiki poprawiają również kondycję wzrokowo-ruchową oraz dają możliwość eksperymentowania z materiałami i stylami wyrabiania przedmiotów.

4. Kurs programowania

Warsztaty programowania dla dziecka to intrygująca opcja, która w przyszłości może zaprocentować. W czasie takich zajęć dzieci uczą się współczesnych i przyszłych narzędzi technologicznych na przykład poprzez tworzenie gier i animacji komputerowych. Zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży umożliwiają bliższe poznanie technologii, uczą logicznego myślenia, koncentracji i cierpliwości. Pozwalają rozwijać wyobraźnię i przestrzenne myślenie, zrozumieć informatykę oraz grafikę. Zajęcia dodatkowe dla dzieci  z programowania są dopasowane do ich wieku. Odnajdą się więc na nich zarówno młodsi, tzn. dzieci już od 4-5 lat oraz młodzież, która ma nieco inne potrzeby jak i wymagania. Zajęcia z programowania są czymś, co w przyszłości może pozwolić Twojemu dziecku na realizację marzeń i podjęcie pracy w ciekawym zawodzie. Warto więc pokazać mu nieco nowoczesności. 

5. Zajęcia teatralne

Inną z ciekawych możliwości są zajęcia teatralne, podczas     których Twoje dziecko pozna zagadnienia dotyczące historii teatru, sztuki teatralnej oraz tworzenia spektakli. Takie zajęcia pozwalają również wziąć udział w ćwiczeniach z ruchu scenicznego, emisji głosu, dykcji czy gry aktorskiej. Zajęcia teatralne to szansa na rozwój umiejętności społecznych i rozwijanie relacji z rówieśnikami. Dzięki takim zajęciom Twoje dziecko może pokazać swoje prawdziwe emocje, rozwinąć wiele umiejętności i poznać grono wspaniałych ludzi. Popularne współcześnie są również zajęcia z improwizacji, które polegają na słuchaniu partnera, odczytywaniu jego emocji i odgrywaniu scen na ich podstawie. W czasie warsztatów z improwizacji trenuje się prace nad zaufaniem oraz wzajemnie zrozumienie. Improwizacja to przede wszystkim dobra zabawa, podczas której Twoje dziecko może wyzwolić swoje artystyczne potrzeby. Zajęcia z improwizacji będą idealnym pomysłem na zajęcia dodatkowe dla nastolatków, ale sprawdzą się również dla nieco młodszych adeptów aktorstwa.

6. Zajęcia muzyczne

Kolejnym z pomysłów na zajęcia dodatkowe dla dzieci śpiew i gra na instrumencie. Dla najmłodszych sprawdzą się zajęcia z rytmiki, dzięki którym w formie zabawy poznają świat muzyki. Rytmika pozwala na wykształcenie dobrego słuchu, koordynacji ruchowo-słuchowej oraz wyczucia rytmu. Na zajęciach ze śpiewu dziecko nauczy się natomiast prawidłowej emisji głosu, kontrolowania swojego oddechu, wydobywania dźwięków, kształtowania słuchu muzycznego oraz czystego śpiewu. Inną z muzycznych możliwości jest nauka gry na instrumencie. Lekcje z instrumentami pozwalają nauczyć się odpowiednich technik gry i wzmacniają kreatywność oraz uwrażliwiają słuch. Na jakim instrumencie rozpocząć przygodę z muzyką? Możliwości jest wiele. Akordeon, trąbka, gitara, skrzypce, saksofon, pianino, perkusja, harfa, flet, altówka lub ukulele. Wybór należy do Twojego dziecka! 

7. Zajęcia językowe

Współcześnie na zajęcia językowe można zapisać dzieci, które nie mówią jeszcze nawet w ojczystym języku. Poprzez osłuchanie i zanurzenie w melodii języka poznają obcy język w naturalny sposób. Nauka nowych języków to obecnie jedna z najpowszechniejszych form rozwoju. Rodzice stawiają przede wszystkim na zajęcia z angielskiego, który jest najbardziej wpływowym językiem na świecie i najczęściej używanym jako drugi, trzeci, czy kolejny język. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że więcej ludzi na świecie jako pierwszego języka używa hiszpańskiego. Język hiszpański funkcjonuje bowiem w 30 krajach i posługuje się nim aż 450 milionów ludzi. Niezależnie od tego, jaki język dla swojego dziecka wybierzecie, zajęcia te przyniosą mu wiele korzyści. Nauka języka pozwala na poznanie nowych kultur, zwiększa zdolność zapamiętywania i koncentracji uwagi, rozwija wielozadaniowość oraz umiejętność podejmowania decyzji. Nauka języka to naprawdę dobry pomysł na zajęcia dodatkowe dla dzieci.

Jak widać, pomysłów na dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży jest naprawdę wiele. Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze takich zajęć są wiek i preferencje dziecka. Zajęcia dodatkowe to także możliwość na odnalezienie przez Twoją pociechę prawdziwej pasji. Jeśli jedne zajęcia nie przypadną mu do gustu, warto spróbować z innymi i wspólnie znaleźć najlepszą drogę. Uczestnictwo w zajęciach z przymusu nie przyniesie zbyt wielu korzyści. Jeśli zależy Ci, aby Twoje dziecko tańczyło albo uczyło się włoskiego, spróbuj przedstawić mu zalety takich aktywności i daj szansę na polubienie mu ruchu czy nauki nowego języka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top