Pakowanie prezentów

Wiele osób nie zaprząta sobie głowy sposobem pakowania prezentów. Zwykle egzamin zdaje torba prezentowa albo pospieszne zawinięcie podarunku w papier prezentowy. Trzeba jednak pamiętać, że opakowanie jest równie ważne co sam upominek.

 

Dlaczego pakujemy prezenty? Powodów jest kilka. Po pierwsze chodzi o niespodziankę. Podarunek zapakowany w torbę lub papier rozbudza wyobraźnię, nie pozwala od razu określić co dostaliśmy. Opakowanie buduje napięcie, pobudza emocje i pozwala wprowadzić atmosferę tajemnicy. Wszyscy przecież wiedzą, że niespodzianki są znacznie lepsze i sprawiają więcej radości od podarunków, których się spodziewamy. Wyobrażacie sobie widok niezapakowanych prezentów pod choinką? To zepsułoby całą zabawę! Pakowanie prezentów ma również stronę praktyczną. Opakowanie chroni upominek przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem, a torebka prezentowa pomaga w transporcie. Jeżeli chcemy, aby nasz prezent był olśniewający, a nie pobrudzony, należy zadbać o porządne opakowanie. Prezenty pakuje się z jeszcze jednego powodu – nakazuje to konwencja wręczania prezentu. Odpowiednie opakowanie, jego forma są oznaką troski oraz szacunku do osoby obdarowanej. Niechlujny prezent sygnalizuje, że nasze uczucia wobec danej osoby są nieszczere, a nam nie zależy na jej uczuciach lub na niej samej. Pakowanie jest więc równie istotne, co wybór odpowiedniego prezentu.

 

Depressed

Pakowanie prezentów może być prawdziwą sztuką. Jest to kwestia szalenie indywidualna, ale zawsze należy pamiętać o pięciu prostych zasadach:

 

1. Przed zapakowaniem upewnijmy się, że na prezencie nie ma ceny.

 

2. Prezent powinien być zapakowany schludnie i starannie. Opakowanie jest odzwierciedleniem naszego stosunku do osoby obdarowanej.

 

3. Opakowanie ma przede wszystkim podobać się osobie obdarowanej. Sam kolor opakowania może sprawić radość i świadczyć o zaangażowaniu.

 

4. Nie należy pakować upominku w torebkę firmową, jeżeli podarunek jest innej marki lub pochodzi z innego źródła. To źle świadczy o naszym przygotowaniu, oraz może prowadzić do rozczarowania.

 

5. Podarunek powinien być w miarę łatwy do odpakowania. Prezenty-matrioszki, czyli wielowarstwowe opakowania są zabawne, ale należy zachować umiar. Wystarczy trzymać się tych zasad aby opakowanie można uznać za udane. Co trzeba jednak zrobić, aby było zachwycające? 1313380_78720819

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy już skazani na szary papier i opakowania z przydziału. Jedynym ograniczeniem może być nasza wyobraźnia oraz kreatywność. Pierwszym krokiem do sukcesu jest planowanie. Należy się zastanowić w jaki sposób najłatwiej zapakować prezent o konkretnych gabarytach i jakie materiały będą do tego potrzebne. Papier czy torebka? A może ozdobne kartonowe pudełko? Poniżej przykładowa lista zakupów:

 

Papier – może być ozdobny lub jednokolorowy. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na gramaturę (grubość, sztywność) papieru – za cienki będzie się rwać, a zbyt gruby może nie układać się na prezencie. Pamiętajcie, że papier pakowy również ma swój urok i jest łatwy do ozdobienia.

 

Taśma klejąca – klasyczna przeźroczysta taśma. Jeżeli zdecydujemy się na gruby i sztywny papier, należy zaopatrzyć się w taśmę dwustronną, która znacznie ułatwi pracę. Należy unikać szarej taśmy pakowej i taśmy malarskiej!

 

Klej w sztyfcie – przydatny jeżeli zdecydujemy się wykonać wstążki lub kokardki z papieru.

 

Tasiemki, wstążki, rafia, koronki – czyli wszystko to, czym można owinąć nasz prezent. Tasiemki i wstążki bez problemu znajdziemy w sklepie papierniczym. Koronki oraz materiałowe tasiemki można znaleźć w pasmanterii, a rafię w kwiaciarni.

 

Bezbarwna Folia – dokładnie taka sama jak do kwiatów. Wbrew pozorom jest ona bardzo przydatna! Jeżeli nie czujemy się na siłach lub boimy się, ze nasze opakowania będą miały mankamenty, wystarczy użyć folii aby je zamaskować. Po prostu pakujemy upominek tak samo jak w przypadku zwykłego papieru, ale jednocześnie używając folii. Materiał częściowo odbija światło, dlatego też może odwrócić uwagę od różnych niedoróbek. Ponadto, między folią a papierem można umieścić elementy ozdobne – piórka, wycięte z papieru gwiazdki, serduszka, zdjęcia – wszystko zależy od wyobraźni. Folię można kupić w kwiaciarni lub w sklepie papierniczym.

 

Stemple, piórka, gwiazdki i inne ozdoby – większość z nich znajdziemy w sklepach papierniczych lub hipermarketach.

 

Czasami wystarczy jednak popuścić wodze fantazji… i rozejrzeć się po domu. Dawno nienoszony sweter po odrobinie pracy może okazać się świetnym opakowaniem. W rękawie koszuli idealnie schowa się butelka wina, a zamiast wstążek można użyć bawełnianych tasiemek ze starych koszulek. Z materiału można też w łatwy sposób stworzyć sakiewkę, która będzie świetnie wyglądać pod choinką. Do drewnianych klamerek na pranie wystarczy doczepić kokardkę lub pomalować je, aby stworzyć oryginalną ozdobę. To samo tyczy się dwustronnej taśmy klejącej – wystarczy przykleić ją do prezentu, a drugą klejącą stroną przyozdobić brokatem lub skrawkami kolorowego papieru. Z kolei papier pakowy nabierze życia po pomalowaniu lub potraktowaniu stemplami. Możliwości są nieograniczone a wszystko zależy od Waszej wyobraźni.

 

iStock_000014906062Small

 

To samo dotyczy torebek prezentowych. Wystarczy zmienić fabryczne sznureczki na koronkowe tasiemki lub inny materiał, aby nudna torba nabrała życia. Można również nanieść na nią różne wzory używając mazaków, stempli lub farby. Wypełnienie rafią pustej przestrzeni pomiędzy prezentem a torebką również będzie świetnym rozwiązaniem. Jeżeli jesteście pewni swoich zdolności manualnych, możecie nawet wyciąć wzory na torebce. Przykładowo, dwa duże serduszka świetnie sprawdzą się jako zamiennik zwykłych sznureczków. Wszelkie wstążki kokardki oraz inne ozdoby są zawsze mile widziane!

 

Dla tych którzy wolą tradycyjne metody pakowania prezentów zamieszczamy dwie proste i szybkie sposoby na pakowanie. Zacznijmy od klasyki, czyli od szkoły szwajcarskiej znanej też jako szkoła szwedzka. Jak to się robi krok po kroku:

 

1. Bierzemy papier i rozkładamy go na biurku lub stole. W przypadku papieru zdobionego jednostronnie należy położyć papier niezadrukowaną stroną do góry.

 

2. Kładziemy prezent na papierze i odmierzamy niezbędną ilość papieru. Należy pamiętać, ze papier ma zachodzić na zakładkę po szerszej stronie prezentu. Zwykle wystarczy 5-8 centymetrów zapasu papieru.

 

3. Bierzemy taśmę bezbarwną i mały fragmentem przyklejamy jedną krawędź papieru do prezentu.

 

4. Podwijamy drugą krawędź na centymetr lub dwa do wewnątrz, a następnie zaginamy papier. Dzięki temu prezent będzie wyglądał estetyczniej. Następnie sklejamy powstałą krawędź zresztą papieru.

 

5. Odcinamy nadmiar papieru z obydwu stron. Następnie bierzemy pozostały papier i „wciskamy” węższe boki opakowania tak, aby dotykały prezentu. Powinny powstać zagięcie pod kątem prostym oraz trójkątne „skrzydełka” z papieru.

 

6. Podwijamy skrzydełka aby dopasowały się do szerokości naszego prezentu, przykładamy jego do boku podarunku i kleimy. Na tym etapie cały prezent obłożony jest papierem, pozostaje jedynie dodać wstążkę oraz kokardkę.

 

7. Jest wiele sposobów owijania prezentów wstążką oraz wiązania kokard. Wybierzcie ten, który najbardziej Wam odpowiada i do dzieła! Końcówki kokardek należy przycinać pod kątem. Pamiętajcie, że zamiast tasiemki możecie użyć rafii w naturalnym kolorze. Kokardę można również przyozdobić elementem świątecznej dekoracji np. osłonką świecznika lub kolorową gałązką. SONY DSC

 

Ta metoda sprawdzi się idealnie przy pakowaniu prezentów zbliżonych kształtem do prostokąta np. książek, koszul, puzzli czy też czekoladek. Z kolei do pakowania prezentów kwadratowych, o szerokiej podstawie idealnie nadaje się szkoła japońska.

 

Pierwsze cztery kroki pozostają bez zmian.

 

5. Odcinamy nadmiar papieru tylko z jednej strony. Najlepszy efekt uzyskamy, jeżeli z drugiej strony pozostawimy dużo papieru, przynajmniej 30 centymetrów.

 

6. Podklejamy papier z węższej strony. Tak samo jak w metodzie szwajcarskiej – robimy skrzydełka, podwijamy je i kleimy taśmą bezbarwną.

 

7. Stawimy prezent na zaklejonym boku, a następnie wiążemy resztę papieru za pomocą wstążki. Tak powstały pióropusz z pewnością wyróżni się pod choinką. Uwaga! Najlepsze efekty osiąga się przy użyciu jednokolorowych papierów (takich, których obydwie strony są kolorowe) oraz folii. Sprawdźcie jakie efekty uzyskacie używając dwóch lub trzech warstw papieru!

 

iStock_000006534686Medium

 

Tak wygląda nasz krótki przewodnik po pakowaniu prezentów. A jak Wy pakujecie upominki dla swoich bliskich? Pamiętajcie, że prezenty na święta zawsze możecie mieć w minutę!

Piotr Szymański, Ekspert z firmy Wyjątkowy Prezent.