Jakie są rodzaje wódki? Wódka czysta i smakowa

Wódki czyste i smakowe na polskim rynku alkoholi mają dość długą tradycję. To wysokoprocentowe napoje, w których zawartość alkoholu etylowego wynosi zwykle 40%. Czysta wódka powstaje z żyta, ziemniaków lub pszenicy, a smakowe odmiany zawierają dodatki, np. owoce, kwiaty, zioła, kłącza, trawy. Co jeszcze warto wiedzieć o tradycyjnym, polskim trunku?

Rząd kieliszków wódki. Wódka ewidentnie zimna, czysta.

Pierwotnie słowo „wódka” oznaczało leczniczą wodę na bazie alkoholu, jednak na przełomie XVI wieku zaczęto tak określać gorzałę, czyli bardzo mocny alkoholowy trunek. Popularność napoju i jego spożycie zaczęły systematycznie wzrastać w Polsce w XV wieku. Dzisiaj bardzo popularne są przeróżne degustacje np. Whisky lub PiwaMy jednak zapraszamy na tekst o popularnej i znanej – wódce.

Wódka to mocny, wysokoprocentowy trunek, który obecnie cieszy się popularnością na całym świecie i doczekał się wielu odmian. Zawartość etylowego alkoholu w wódce przekracza 37%, ale zwykle wynosi 40%. Alkohol można pić w czystej postaci bądź mieszać z innymi napojami, zarówno alkoholowymi, jak i sokami, tworząc tym samym różnorodne drinki i koktajle. Do produkcji wódki wykorzystuje się surowce, takie jak ziemniaki lub zboże. Ten napój alkoholowy ma kilkusetletnią historię wytwarzania i to właśnie w Polsce przechowuje się najstarsze tajemnice spirytusowego przemysłu. Nic więc dziwnego, że polska wódka należy do jednych z najbardziej cenionych na świecie alkoholi. Popularność na światowym rynku mocny trunek zawdzięcza mistrzowskim recepturom przekazywanym z pokolenia na pokolenie oraz stosowaniu alkoholu etylowego produkowanego z ziemniaków lub zbóż.

Zobacz też tekst o różnicach między koniakiem, a whisky.

Wódki czyste

Na świecie istnieją liczne rodzaje alkoholi, a wódka należy do najpopularniejszych z nich. Tradycyjna czysta wódka produkowana jest z ziemniaków, żyta lub pszenicy w taki sposób, aby zachować charakterystyczne cechy surowców wykorzystanych do produkcji tego wysokoprocentowego trunku. Nowoczesne wytwórnie alkoholu starają się wytwarzać wódkę możliwie jak najbardziej pozbawioną zapachu i substancji barwiących. Alkohol tworzony w sposób nietradycyjny może zawierać takie substancje jak: kukurydza, melasa, ryż lub trzcina cukrowa.

Czysta wódka produkowana jest z rektyfikowanego spirytusu oraz wody. W czasie wytwarzania alkoholu wykorzystuje się kontrakcję, czyli zjawisko, które powoduje, że po wymieszaniu odpowiednich proporcji wody i spirytusu otrzymuje się mniejszą objętość wódki w porównaniu do sumy objętości składników. Woda użyta do wytwarzania wódki musi być demineralizowana oraz pozbawiona smaku i zapachu. Kolejnym etapem jest filtracja – po jej zakończeniu napój przenosi się do wyrównywacza, czyli specjalnego zbiornika, w którym koryguje się zawartość alkoholu.

Czyste wódki dzieli się na zwykłe (są wytwarzane ze spirytusu rektyfikowanego ziemniaczanego lub zbożowego), wyborowe (produkowane z rektyfikowanego spirytusu wyborowego poddanego dwukrotnemu oczyszczaniu surowego spirytusu z produktów ubocznych fermentacji) oraz wódki luksusowe (tworzone z luksusowego spirytusu rektyfikowanego poddawanego wielokrotnej rektyfikacji).

Wódki smakowe

Na rynku popularne są także wódki smakowe, czyli napoje alkoholowe wytworzone po zmieszaniu spirytusu, wody oraz dodatków smakowych i aromatycznych, a czasem również barwiących. W zależności od rodzaju wódki gatunkowe powstają z wykorzystaniem albo spirytusu surowego, albo rektyfikowanego. Do produkcji kolorowych wódek wykorzystuje się różnego rodzaju składniki, takie jak: owoce, drewno, zioła, kwiaty, kora, trawy, nasiona, kłącza, olejki eteryczne oraz barwniki. W składzie wódek gatunkowych mogą znaleźć się również: karmel, syrop cukrowy, destylaty, morsy owocowe (soki owocowe utrwalone rektyfikowanym spirytusem). Morsy powstają z miazgi owoców rozdrobnionych, zakonserwowanych dzięki dodaniu do nich spirytusu. Owocowe nalewki to wodno-alkoholowe wyciągi owocowe. Należy je zalewać odpowiednio odmierzoną ilością spirytusu o mocy nie mniejszej niż 40% (a w niektórych przypadkach nawet 80%). Czas wytwarzania takiego nalewu wynosi średnio około 3,5 tygodnia. Zwykle stanowi on pomocniczy składnik, który uzupełnia smakowo-zapachowe właściwości wódki, np. wiśniowy nalew, który dodaje się do tzw. wiśniówki, czyli wódki wytwarzanej na wiśniowym morsie. Nalew bywa także głównym składnikiem, np. w owocowych nalewkach. Wywarza się również nalewy ziołowo-korzenne, które otrzymuje się poprzez macerację (ekstrakcję na zimno) lub dygestię (ekstrakcję na gorąco). W niektórych wódkach smakowych stosuje się półprodukty, które uzyskuje się w wyniku destylacji owocowego nalewu, morsu, resztek po zlaniu nalewu lub roztworu alkoholowo-wodnego, który dodaje się do składników ziołowo-korzennych.

Zobacz też w jakich kieliszkach podawać alkohol.