Rodzaje kieliszków do wina i wódki, czyli w czym podawać alkohol, aby wydobyć z niego pełen aromat

Szklane lub kryształowe kieliszki to niezbędny element wyposażenia każdego domowego barku. Odpowiedni dobór kieliszka do serwowanego alkoholu pozwala wydobyć z niego najlepszy aromat.

Wino, kieliszki, alkohol, stukanie się kieliszkami

Wino kojarzy się z wyjątkowym smakiem, elegancją i bogatym aromatem. Sztuka serwowania tego trunku obejmuje również wybór odpowiednich kieliszków. Istnieje kilka podstawowych rodzajów kieliszków przeznaczonych do konkretnego rodzaju napitku. Wybór odpowiedniego szkła sprawi, że alkohol będzie smakować lepiej, a jego aromat stanie się bardziej wyczuwalny i intensywny.

Jakie są rodzaje kieliszków do wina?

Różne rodzaje alkoholi wymagają nieco innego podania, by móc wydobyć z nich odpowiednie aromaty. Kieliszki do wina powinny być, przede wszystkim, wykonane z cienkiego szkła i mieć długą nóżkę, aby bez potrzeby nie podgrzewać trunku. Z kolei szkło przezroczyste umożliwia podziwianie barwy tego trunku, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia prawdziwych koneserów.

Kieliszki do wina są smukłe i eleganckie. Wykonane z cienkiego szkła, zwykle na długich nóżkach, pozwalają delektować się smakiem różnorodnych rodzajów win. Wydobywają z nich bardziej wykwintny i wyczuwalny aromat. Kieliszki do wina czerwonego i białego to podstawowe wyposażenie każdego domowego barku. Warto również pokusić się o rozszerzenie kolekcji, np. o kieliszki do szampana czy różowego wina. Każde z nich mają nieco inny kształt i pojemność, co wpływa głównie na zachowanie odpowiedniej temperatury alkoholu, a także ochronę jego aromatu.

Kieliszki do wina – szklane czy kryształowe ?

Kieliszki do wina wykonuje się ze szkła i kryształu. Oba materiały różnią się między sobą, przede wszystkim grubością i przejrzystością. Szklane kieliszki do wina są bardziej wytrzymałe, dlatego rewelacyjnie sprawdzą się do częstego użytkowania w domu. Z kolei kryształowe są delikatne i kruche, zatem najrozsądniej wykorzystywać je na szczególne okazje. Kryształ jest także bardziej przejrzysty w porównaniu do szkła, pięknie błyszczy, a na jego powierzchni bardzo często znajdują się eleganckie ozdobne wzory. Okazją, by dowiedzieć się więcej o kieliszkach i winie, jest zdecydowanie Degustacja Wina.

Niezależnie od materiału z jakiego powstał kieliszek, w serwowaniu wina bardzo istotne jest to, aby nie napełniać go do pełna. Kieliszek do białego wina zwykle wypełnia się do połowy, z kolei do czerwonego – mniej więcej do ⅓ jego wysokości.

  • Kieliszki do wina czerwonego

Do czerwonego wina stosuje się duże kieliszki. Ich cechą charakterystyczną jest pękata czasza w kształcie tulipana, która delikatnie zwęża się ku górze. W porównaniu z kieliszkami do białego wina, szkło do czerwonego jest wyższe i szersze. Dzięki temu alkohol ma większy kontakt z powietrzem, co wyzwala z niego wyraźniejszy aromat, a sam trunek staje się delikatniejszy w smaku.

  • Kieliszki do wina białego

Białe wino podaje się w smukłych kieliszkach o długiej nóżce. W porównaniu z kieliszkami do czerwonego wina są mniejsze, gdyż białe wino nie wymaga dużego kontaktu z powietrzem. Smuklejsza czasza kieliszka pomaga także zachować niższą temperaturę alkoholu.

  • Kieliszki do szampana

Szampan najlepiej smakuje mocno schłodzony. Aby zatem utrzymać odpowiednio niską temperaturę tego trunku, najlepiej podawać go w kieliszkach wąskich, wysokich i delikatnie rozszerzanych ku górze.

  • Kieliszki do wina różowego

Kieliszki do wina różowego mają nieco zaokrągloną i krótką czaszę. Taki kształt umożliwia powolne uwalnianie się aromatu tego orzeźwiającego, idealnego na lato trunku.

Rodzaje kieliszków do wódki

Kieliszki do wódki zwykle wykonywane są z nieco grubszego szkła w porównaniu z kieliszkami do wina. Do serwowania wódki czystej najlepiej sprawdzają się kieliszki bez nóżki, z kolei do kolorowej – na nóżce, przypominające trochę miniaturową wersję kieliszków do wina. Niektóre kieliszki do podawania wódki przypominają nieco miniszklanki o grubym dnie i nieco walcowatym kształcie. Pojemność kieliszków do wódki to zwykle od 20 do 50 ml. Czysta wódka najlepiej smakuje mocno schłodzona, dlatego przed jej podaniem można pokusić się nie tylko o schłodzenie butelki, ale również kieliszków.

Wódkę można podawać czystą lub w formie drinka. Kieliszki do drinków są bardzo różnorodne, a jednym z najpopularniejszych jest tzw. koktajlówka. Jest to kieliszek na długiej, smukłej nóżce i o mocno rozszerzonej, ale dość płytkiej czaszy. To idealne naczynie do podawania popularnych trunków, jak np. Martini czy Cosmopolitan. Na bazie wódki można również tworzyć różnorodne drinki z dodatkiem soków czy napojów gazowanych. Podawać je możemy np. w klasycznych tumblerach, czyli masywnych, ale smukłych, szklankach o dość grubym dnie.