Gdzie na święta w górach? Z kuligiem, tanio

Wiele osób marzy o tym, by spędzić święta w górach, pośród ośnieżonych szczytów i pokrytych śniegiem lasów. A może by tak w tym roku spełnić to marzenie? Taki wyjazd to nie tylko wspaniałe przeżycie, ale również wyjątkowy prezent dla całej rodziny.

Kobieta i mężczyzna na narciarskim stoku zimą.

Nie wszystkie prezenty świąteczne muszą zmieścić się w pudełku czy ozdobnej torebce. Czasami podarunki mogą przyjmować inną, niematerialną postać. Przykładem idealnego upominku tego typu jest podarowanie bliskim nieco… wspólnie spędzonego czasu!

Prezenty-przeżycia na święta

W ramach prezentu można zorganizować dla ukochanych osób kolację w eleganckiej restauracji, bilety na wspólne wyjście do teatru lub też wejściówki na koncert ulubionej kapeli. Ciekawym pomysłem na tego typu prezent jest także wspólny wyjazd poza miasto. Rodzinne święta w górach będą bowiem upominkiem, który zarówno dzieci, jak i rodzice zapamiętają do końca życia. Kolekcjonowanie przeżyć i wspomnień jest warte dużo więcej niż np. drogie gadżety. Które miejsca będą najlepsze na taki wyjazd?

Zakopane i Tatry

Wspólny wyjazd w góry stanowi świetny pomysł na upominek na każdą okazję – na urodziny, pomyślne ukończenie semestru w szkole, na gwiazdkę czy mikołajki. Prezent tego typu ucieszy każdego, bez względu na wiek, hobby czy upodobania. Wielu z nas marzą się bowiem białe święta w górach z kuligiem, lepieniem bałwana i piciem gorącej czekolady przy kominku. Jednym z miejsc, w których można odnaleźć taki klimat, jest oczywiście Zakopane. Miasto położone u samych stóp majestatycznych Tatr może się pochwalić wyjątkową atmosferą górskiej miejscowości, pełnej malowniczych zakątków i przytulnych miejsc noclegowych. Jeszcze większego uroku nabiera ona zimą, kiedy okoliczne lasy i szczyty przykrywa biały puch, a w oknach góralskich chat zapalają się ozdobne lampki.

Bieszczady

A może by tak porzucić wszystkie przedświąteczne obowiązki i wyjechać w Bieszczady? Będą one perfekcyjnym wyborem dla tych, którzy pragną odpocząć od zgiełku i tłoku oraz chcą uciec przed przedświątecznym szaleństwem w mieście. W żadnym innym miejscu w Polsce nie znajdzie się bowiem takiej ciszy i spokoju jak w okolicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W dzień można tam spacerować po łagodnych zboczach gór i ścieżkach w ośnieżonych lasach, a wieczorem zorganizować szalony kulig lub wspólne śpiewanie kolęd przy ognisku, a przy tym po prostu cieszyć się wspaniałą, bieszczadzką naturą. Wigilia i święta w górach Bieszczadzkiego Parku Narodowego będą z pewnością magiczne i niezapomniane! W regionie tym znaleźć można bowiem wiele urokliwych hoteli i pensjonatów, idealnych zarówno na weekend we dwoje, jak i tygodniowe ferie z rodziną.

Polanica-Zdrój

Miejscem idealnym na ciekawe, ale tanie święta w górach jest Polanica-Zdrój, położona w południowej części Dolnego Śląska, na zboczach Gór Bieszczadzkich. To niezwykle urokliwa miejscowość uzdrowiskowa, w której głównymi atrakcjami są Pijalnia Wód Mineralnych, malowniczo poprowadzony deptak, Teatr Zdrojowy oraz 13 hektarów zabytkowego Parku Zdrojowego. Przez miasteczko biegnie kilka szlaków pieszych, którymi w zaledwie 10 minut można dojść z centrum do niezwykle urokliwych, leśnych zakamarków. Polanica-Zdrój to świetny wybór dla tych, którzy pragną spędzić spokojne i relaksujące święta w górach. Oferty lokalnych miejsc noclegowych bardzo często urozmaicone są bowiem o różnorodne zabiegi lecznicze i upiększające, a także zdrowotne programy i aktywności.

Lądek-Zdrój

Wigilia i święta w górach z odrobiną luksusu i relaksu? Znaleźć to można w klimatycznej miejscowości Lądek-Zdrój w województwie dolnośląskim. Leży ona w dolinie rzeki Białej Lądeckiej w pobliżu Gór Złotych. Niewielkie uzdrowiskowe miasteczko może pochwalić się zaskakująco dużą liczbą miejsc noclegowych. Jednakże wśród turystów, którzy podczas urlopu chcą zaznać nieco luksusu, największą popularnością cieszy się hotel Zamek na Skale. W obiekcie leżącym w dawnej średniowiecznej twierdzy mieści się hotel, restauracja i SPA. Pokoje dla gości urządzone zostały tam w królewskim stylu, co sprawia, że to miejsce jest idealnym wyborem na romantyczny wyjazd z ukochaną osobą. Na szczególną uwagę zasługuję także tamtejsza okolica – bogate w szlaki piesze i trasy do nart biegowych góry oraz wyjątkowo malownicze lasy.

Bielsko-Biała i Beskidy

Świątecznego klimatu i zimowej aury warto poszukać także w Beskidach. Idealną bazą wypadową dla wypraw w góry stanowi Bielsko-Biała – miejscowość na Pogórzu Śląskim, leżąca u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Święta w górach otaczających Bielsko-Białą to moc atrakcji dla całej rodziny. Warto przede wszystkim wybrać się na przejażdżkę wyciągiem krzesełkowym na Skrzyczne, gdzie nie tylko można podziwiać zapierające dech w piersiach górskie widoki, lecz także oddać się białemu narciarskiemu szaleństwu. W okolicy znajdują się liczne szlaki piesze i trasy na narty biegowe, które pomagają w odkryciu niesamowitego uroku Beskidów. W samym mieście natomiast nie zabraknie atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.