Doskonalenie techniki jazdy – czego możemy się nauczyć?

Na kierowcę może czekać na drodze wiele niebezpiecznych sytuacji. I to niezależnie od tego, czy codziennie pokonuje wielokilometrowe trasy, czy też jeździ dużo rzadziej. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się opanowanie, trzeźwy umysł i refleks. Poślizg, utrata przyczepności czy awaryjne hamowanie to drobna część niebezpiecznych sytuacji, na które można się przygotować, wybierając doskonalenie techniki jazdy na specjalnie przygotowanym przez profesjonalistów kursie. Zobacz, do czego jeszcze może się przydać kurs, gdzie go zrobić oraz poznaj porady dotyczące bezpiecznej jazdy samochodem!

Doskonalenie techniki jazdy - na zdjęciu rozstawianie pachołków, w tle samochód, który będzie robił między nimi slalom

Podobno największym grzechem kierowców, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, jest przecenianie własnych umiejętności i nie dostosowywanie stylu jazdy do warunków, choćby pogodowych. Choć pewnie większość z nas na pytanie: “Czy jesteś dobrym kierowcą?” odpowie twierdząco, to jednak kurs doskonalenia technik jazdy czy szeroko rozumiane kursy motoryzacyjne są zawsze dobrym pomysłem, pozwalającym nie tylko przeżyć ciekawą przygodę, ale przede wszystkim zapewniające cenne umiejętności, które w nagłych przypadkach mogą uratować zdrowie lub życie. Zawsze warto przejrzeć ofertę dostępnych kursów i zauważyć, czy jest coś interesującego, co moglibyśmy wykorzystać – dla siebie lub bliskich.

Doskonalenie techniki jazdy – do czego może się przydać?

Doskonalenie techniki jazdy samochodem lub motocyklem (albo innym pojazdem) to motoryzacyjna przygoda, łącząca w sobie dobrą zabawę i zdobywanie praktycznych umiejętności, znacznie zwiększających bezpieczeństwo użytkownika ruchu drogowego.

Oczywiście jazda zgodnie z przepisami jest podstawą, ale nie zawsze gwarantuje pełne bezpieczeństwo. W przypadku jazdy po śliskiej nawierzchni chwila nieuwagi może kosztować utratę kontroli nad autem, a niebezpieczny manewr innego kierowcy może wymagać od nas sprawnego, awaryjnego hamowania. To oczywiście nie jedyne sytuacje, które wymagać mogą od nas szybkiej i sprawnej reakcji. Warto pamiętać, że nawet jazda zgodnie z przepisami ogranicza, ale nie eliminuje w pełni zagrożenia na drodze.
Doskonalenie techniki jazdy najczęściej trwa latami – im więcej praktyki, tym więcej spostrzeżeń i umiejętności w prowadzeniu auta, a co za tym idzie większe bezpieczeństwo na drodze. Jednak doskonalenie techniki jazdy samochodem lub innym pojazdem można przyspieszyć, wybierając profesjonalny kurs doskonalenia technik jazdy, odbywający się na torach w całej Polsce i prowadzony przez doświadczonych instruktorów. Co ciekawe, kursy mogą mieć określoną charakterystykę – być kierowane na przykład dla rodziców, którzy przewożą swoje dzieci czy młodych kierowców, którzy dopiero niedawno zdobyli swoje prawo jazdy. Mogą to także być kursy, który dotyczą nieco innych zagadnień – nie tylko jazdy bezpiecznej, ale także np. ekonomicznej.

Gdzie zrobić kurs doskonalenia techniki jazdy?

Kurs doskonalenia technik jazdy odbywa się w wielu miastach w Polsce, najczęściej na profesjonalnym torze, który pozwala dopasować zadania do poziomu kierowców. Podstawowy Kurs Doskonalenia Jazdy odbywa się np. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i obejmuje zajęcia teoretyczne, optymalizację pozycji za kierownicą, ćwiczenia efektywności prazy za kierownicą, warsztaty z dynamicznego skręcania, jazdę po łuku, jazdę oraz hamowanie na śliskiej nawierzchni. To oczywiście tylko podstawowy kurs, a w ofercie Wyjątkowego Prezentu są także te nieco bardziej zaawansowane, jak np. Szkolenie z Bezpiecznej Jazdy Plus w Poznaniu, przeprowadzane w Škoda Auto Lab – Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa i obejmujące pokaz statyczny, hamowanie awaryjne, slalom, omijanie przeszkód, okrąg i szarpak. lub dopasowane do potrzeb konkretnych osób, jak np. Kurs Doskonalenia Jazdy Bezpieczna Mama, odbywający się w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu i wielu innych miastach, skupiający się na potrzebach mam, podróżujących autem.

Oczywiście doskonalenie technik jazdy nie musi ograniczać się do samochodu. Może również dotyczyć motocyklu. Podstawowy Kurs Szkolenia Jazdy Motocyklem to idealne przeżycie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladem. To 5-godzinne szkolenie odbywa się nie tylko na specjalnie przygotowanym torze manewrowym, ale także w ruchu miejskim, zapewniając uczestnikom profesjonalne przygotowanie do samodzielnych przygód na motorze. W kursie uczestniczy doświadczony instruktor, a jazdy odbywają się w Warszawie.

To oczywiście tylko część możliwości, pokazujących, że każdy może z łatwością zadbać o swoje bezpieczeństwo, wybierając kurs doskonalenia technik jazdy, dopasowany do jego potrzeb, możliwości i… pojazdu. Bezpieczna jazda samochodem lub motorem to ważna kwestia, która często jest pomijana.

Porady dotyczące bezpiecznej jazdy samochodem

Bezpieczna jazda samochodem pozwoli zniwelować ryzyko na drodze. Zapoznaj się z kilkoma poradami, które z pewnością dobrze znasz, ale bezpieczeństwa nigdy nie za dużo.

Bezpieczna jazda samochodem – porady:

Bezpieczna jazda samochodem na autostradzie:

– Pamiętaj, że na autostradzie również są ograniczenia prędkości, a swoją maksymalną prędkość dopasuj do warunków i ruchu drogowego;

– Przy zmianie pasa kierunkowskazy włączaj wcześniej niż podczas jazdy po mieście;

– Unikaj gwałtownych skrętów – wyższa prędkość to większe ryzyko utraty kontroli nad pojazdem;

– Rób regularne przerwy – odpocznij i nie prowadź pojazdu, jeśli czujesz zmęczenie.

Bezpieczna jazda samochodem nocą:

– Zwróć uwagę, że nocą oczy potrzebują trochę czasu, by przystosować się do świateł i mroku;

– Jeśli Twoje lusterko wsteczne posiada opcję „noc” to nie zapomnij o jej ustawieniu, jeśli nie pochyl lekko lusterko w taki sposób, by ewentualny blask reflektorów samochodu jadącego za Tobą Cię nie oślepiał;

– Nie patrz bezpośrednio w reflektory innych samochodów;

– Dostosuj prędkość – mniejsza widoczność oznacza mniej czasu na ewentualną reakcję.

W większości innych przypadków pamiętaj o funkcjach swojego auta, a przede wszystkim zachowaj ostrożność, niezależnie od tego czy jedziesz wąską ścieżką w górach, czy “przedzierasz się” przez mgłę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.