Z czym pić whisky? Wybierz najlepszy soft!

Whisky kojarzy się przede wszystkim z takimi krajami jak Szkocja, Kanada, Irlandia i Stany Zjednoczone. Warto jednak wiedzieć, że inne państwa również mają się czym pochwalić w tym temacie. Mowa tu między innymi o Polsce, ale też Czechach, Indiach, Finlandii czy Tajwanie. Każda z tych whisky charakteryzuje się odmiennym smakiem i każda ma swoich własnych zwolenników. Bez względu jednak na to, czy należysz już do którejś z tych grup, czy też dopiero poznajesz świat alkoholi, zapewne interesuje Cię kwestia, z czym można pić whisky. W tym tekście dowiesz się, czy to prawda, że whisky należy pić wyłącznie z lodem, jakie są najlepsze połączenia i w czym je pić, a także gdzie wybrać się na degustacje tego trunku.  Już teraz odkryj świat whisky i otwórz się na nowe doznania smakowe!

Whisky w szklankach stoi na stole. W tle drewniana beczka i snop zboża.

Afera o whisky – pić z czymś czy solo? Wszystko jest kwestią smaku!

Pisząc o whisky, nie można pominąć kwestii, która od lat dzieli wszystkich miłośników tego alkoholu, a mianowicie: pić z czymś czy solo? Tradycjonaliści zdecydowanie wybiorą opcję drugą, pierwszą nazywając profanacją, natomiast pozostali bez wahania sięgną po whisky z dodatkiem coli czy soku. Prawda bowiem jest taka, że wszystko zależy od gustu i nie można stwierdzić, aby tylko jedna z opcji była tą właściwą. Zamiast więc koncentrować się wyłącznie na swoim ulubionym połączeniu, warto otworzyć się na nowe smaki i pozwolić, aby miały szanse pozytywnie Cię zaskoczyć. 

Z czym najlepiej pić whisky – 7 przykładowych drinków

Sposobów na picie whisky jest tyle, ile jej miłośników. Dlatego jeśli chcesz znaleźć swoje ulubione połączenie, musisz po prostu próbować. Mieszaj smaki, testuj proporcje i szukaj inspiracji, a z pewnością niedługo odkryjesz, co odpowiada Ci najbardziej. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych drinków z whisky, które mogą być dla Ciebie dobrym punktem startu do własnych poszukiwań. Cola, tonik, woda, lód… – przekonaj się sam/a.

Whisky z colą

Napoje gazowane to jeden z najpopularniejszych dodatków do whisky. Sprite, 7up, a przede wszystkim coca-cola sprawiają, że smak whisky staje się bardziej przystępny, szczególnie dla osób, które nie przepadają za mocnym alkoholem. Takie połączenie serwowane jest w wielu barach zarówno w Polsce, jak i za granicą, więc tym bardziej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować je w swoim domu. Jeśli chcesz nadać całości bardziej orzeźwiającego smaku, dobrym pomysłem będzie dodatnie również trochę soku z cytryny.   

Whisky z tonikiem

Whisky z tonikiem to niezwykle uniwersalne połączenie głównie z tego względu, że na rynku obecnych jest szereg różnych rodzajów toników. To daje duże pole do popisu i pozwala na swobodne bawienie się i mieszanie smaków. Jeśli lubisz wyraziste drinki, do whisky możesz dodać toniku z cytryną lub grejpfrutem i bergamotką, a jeśli chcesz spróbować czegoś mniej codziennego, to koniecznie sprawdź tonik z rabarbarem i hibiskusem albo czarnym bzem i ogórkiem.  

Whisky z wodą

Z czym pić whisky, jeśli chcesz poczuć wszystkie jej aromaty? Wbrew pozorom w takiej sytuacji najlepiej dodać odrobinę wody. Koniecznie musi to być jednak woda niegazowana, bo to ona złagodzi ostry posmak alkoholu i pozwoli lepiej wyczuć wszystkie niuanse smakowe whisky. Znawcy zalecają również, aby nie stosować wody przegotowanej w czajniku, ale zaopatrzyć się w wysokiej jakości wodę butelkowaną. Co się stanie, jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na wodę gazowaną? Cóż, osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego – zamiast cieszyć się walorami smakowymi whisky, podbijesz smak samego alkoholu.

Whisky z Jägermeisterem

Jägermeister to ziołowo-korzenny likier produkowany w Niemczech, składający się z 56 różnych ziół i przypraw. Mimo że dokładna receptura od lat utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy, to wiadomo, że jest to świetny dodatek do whisky. Podaną mieszankę dobrze lekko osłodzić za pomocą syropu klonowego, dzięki czemu gorycz likieru będzie trochę mniej wyczuwalna. Na koniec przyda się też lód, który ułatwi zmieszanie się ze sobą obu alkoholi. To idealny drink dla wszystkich miłośników oryginalnych smaków.

Whisky z sokiem jabłkowym

Z czym pije się whisky jeszcze? Z sokiem. To kolejny połączenie, na które decyduje się wiele osób. Generalnie w tym zakresie też masz spory wybór, ale naszym zdaniem najlepiej sprawdzi się sok z jabłek. Bardzo dobrze komponuje się ze smakiem whisky, a zwłaszcza z irlandzką odmianą ze względu na jej naturalny, właśnie jabłkowy posmak. Zwróć jednak uwagę na to, by wybrany sok był świeżo wyciskany, ponieważ cukier zawarty w napojach z kartonu może popsuć Ci cały smak drinka. 

Whisky sour

„Sour” z angielskiego znaczy „kwaśny”, co doskonale oddaje kwintesencję tego drinka. Whisky sour najczęściej przygotowuje się bowiem z whisky, świeżo wyciśniętego soku z cytryny oraz syropu klonowego. Dzięki temu ostatecznie uzyskuje się orzeźwiającą słodko-kwaśną mieszankę, idealną na ciepłe dni. Jeśli chcesz przyrządzić coś nieco bardziej urozmaiconego, do cytryny i whisky dodaj konfitury pomarańczowej i likieru  Peychaud’s Bitter albo syropu klonowego, białka kurzego i likieru Angostura Bitter.

Whisky z lodem

Z lodem w whisky jest podobnie jak z wodą – podkreśla aromaty tego trunku, a równocześnie łagodzi sam smak alkoholu. Dodatkowo przyjemnie chłodzi napój, co nadaje drinkowi orzeźwiającego charakteru i jest szczególnie cenione w ciepłe, słoneczne dni. Należy jednak pamiętać, aby do whisky dodać lód w postaci dużych kostek, a najlepiej jednej większej bryłki. Dzięki temu, że będzie się wolniej topić, unikniesz zbytniego rozwodnienia napoju i zachowasz jego pierwotny smak.

Whisky w 4 szklankach stoi rzędem na stole. W tle bar.

Rodzaj whisky a dobranie odpowiedniego softu

Tak jak wspomnieliśmy, to z czym pić whisky jest sprawą mocno indywidualną. Mimo to czasami konkretne typy whisky warto łączyć tylko z konkretnymi dodatkami. Mówiliśmy już, że do takich przypadków zaliczyć można whisky irlandzką oraz soki owocowe, a w szczególności sok z jabłek. Dzięki takiemu zestawieniu smak whisky będzie bardziej intensywny i lepiej dotrze do Twoich kubków smakowych. W podobnej sytuacji jest coca-cola, która świetnie sprawdzi się jako dodatek do whisky młodszych, blended (tzw. mieszanych) oraz dymnych (inaczej torfowych). Połączenie tych smaków z pewnością Cię nie zawiedzie, jednak w ostatnim przypadku należy pamiętać, że to są raczej alkohole dla bardziej doświadczonych osób. Ardbeg, Lagavulin czy Bowmore charakteryzują się niezwykle intensywnym i specyficznym zapachem oraz smakiem, co może być przytłaczające dla początkującego. Z czym więc coca-coli nie łączyć? Przede wszystkim z whisky z wyższej półki. Takie posiadają bogaty aromat i są cenione ze względu na różnorodność walorów smakowych. Napój gazowany nie pozwoli ich wyczuć i sprawi, że cały drink będzie smakować przede wszystkim coca-colą. A przecież nie po to chcesz się napić dobrej whisky.

W czym najlepiej pić whisky?

Jeśli decydujesz się już na zaopatrzenie w wybrane whisky i przyrządzenie drinka zgodnie z przepisem, to warto doprowadzić rytuał do końca i podać napój w odpowiednim naczyniu. Obecnie wyróżnia się kilka ich różnych typów w zależności od przeznaczenia. Do degustacji na przykład przeznaczony jest wysoki kieliszek o tulipanowym kształcie lub tradycyjny kieliszek do brandy czy koniaku. Większe ilości alkoholu podawane są natomiast w szklance nazywanej „old fashioned”, która charakteryzuje się prostotą i szerokim, grubym dnem. Miało to ułatwiać pewniejsze trzymanie jej w ręku, a równocześnie zapewniać większą stabilizację w przypadku postawienia na siedzeniu kanapy czy fotela. Jeśli jednak nie posiadasz żadnego z wymienionych naczyń, to się tym nie martw. Spokojnie możesz wykorzystać tradycyjne niskie szklanki do drinków – w nich whisky będzie wyglądać i smakować równie dobrze.

Whisky w szklance stoi na desce do krojenia. Obok leży ser, pieczywo i ogórki. W tle stół i deska do krojenia.

Jesteś fanem whisky? Skuś się na degustację razem z Wyjątkowy Prezent!

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę w świecie tego trunku, a także wszystkich tych, którzy chcieliby się trochę podszkolić w temacie, przygotowaliśmy wyjątkowe degustacje whisky połączone z prelekcją kipera. Wydarzenia odbywają się w różnych miastach na terenie całej Polski i trwają od około godziny do nawet 5 godzin, w zależności od lokalizacji. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się, skąd w Europie wziął się ten alkohol, jak się go produkuje, czy na co zwrócić uwagę podczas jego degustacji, to to przeżycie będzie dla Ciebie naprawdę ciekawym doświadczeniem. Zyskasz też okazję do wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami spotkania, a także rozmowy z profesjonalnym kiperem, który chętnie odpowie na wszelkie Twoje pytania.

Przykładowo degustacja whisky w Warszawie to okazja, aby posłuchać wykładu na temat whisky single malt, a także spróbować aż 5 różnych rodzajów tego trunku. Zobaczysz, czy uda Ci się odgadnąć, jakie składniki zostały użyte do jego produkcji, i zasmakujesz czołowych gatunków z Irlandii, Stanów Zjednoczonych i Szkocji. Whisky and Wine Place, gdzie odbędzie się całe spotkanie, to sklep z jednym z największych asortymentów alkoholowych w całej Polsce, a przy tym z wyjątkowym wnętrzem, które wprost zachęca, aby rozsiąść się w jednym z wygodnych foteli, wziąć w dłoń szklankę z alkoholem i wsłuchać się w jego wyjątkową historię. Podczas degustacji whisky w Poznaniu również wybierzesz się w pasjonującą podróż po świecie whisky i spróbujesz kilku jej reprezentatywnych gatunków. Całości towarzyszyć będą opowieści na temat ich historii, a także sposobów degustacji. Wszystko to w klimatycznym Miler Spirits&Style – miejscu, gdzie króluje whisky, a warsztaty prowadzi Tomasz Miller, czyli wielki pasjonata tego alkoholu, miłośnik klasyki i prawdziwy krasmówca. Zapraszamy również na warsztaty degustacji whisky w Sopocie, gdzie w Pracowni Red Wine & Whisky przekonasz się, skąd bierze się cała magia tego alkoholu, z jakimi dodatkami warto go łączyć czy na co zwrócić uwagę podczas smakowania go. Na miejscu czekać na Ciebie będzie również 6 szlachetnych odmian whisky, a każda z innego zakątka świata, co pozwoli Ci dostrzec różnorodność smaków oraz aromatów i być może odkryć swoje preferencje. Bez względu jednak na to, którą z lokalizacji wybierzesz, dajemy Ci gwarancję wyjątkowego spotkania z pasjonującymi ludźmi i podróży, którą pobudzi wszystkie Twoje zmysły.

Podsumowując więc: z czym pić whisky? Ze wszystkim. W zależności od Twoich preferencji możesz przygotować klasycznego drinka z lodem albo nieco bardziej ekstrawaganckiego z Jägermeisterem. Picie whisky ma być przede wszystkim przyjemnością, dlatego nie krępuj się: łącz smaki, zmieniaj proporcje i odkrywaj swoje ulubione połączenia. Świat whisky jest niezwykle zróżnicowany i czeka na Ciebie otworem!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top