Święto Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego to święto obchodzone 15 sierpnia, które ma upamiętniać poległych w bitwie oraz oddawać hołd żołnierzom – gotowym do najwyższych poświęceń. Dlaczego eksperci uważają, że „Cud nad Wisłą” nie miał nic wspólnego z siłami nadprzyrodzonymi? Jakie „wojskowe atrakcje” można przeżyć samemu? 

Na zdjęciu czołg z ogromną lufą, skierowaną w stronę oglądającego to zdjęcie. W tle inne czołgi i jakiś pagórek.
Czołg T-72 – najbardziej rozpoznawalny pojazd bojowy

Skąd wzięło się Święto Wojska Polskiego?

Obchodzone jest 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Jest to Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, obchodzone w dniu, w którym wojska polskie rozpoczęły forsowanie rzeki Wieprz. Historycy są raczej zgodni – popularny “Cud nad Wisłą” nie był cudem, a tytaniczną pracą wywiadu, genialnymi umiejętnościami generałów i niezwykłą mobilizacją wśród narodu. Kontrofensywa znad Wieprza bądź właśnie Bitwa Warszawska to nazwy, które bardziej oddają tamte wydarzenia. Decydującym momentem, dzięki któremu mogliśmy dumnie ogłosić światu, że powstrzymaliśmy Bolszewików, było kontrofensywne natarcie, którego plan został nakreślony podczas spotkania Marszałka Piłsudskiego, szefa Sztabu Generalnego gen. Rozwadowskiego oraz ministra spraw wojskowych gen. Sosnkowskiego. Józef Piłsudski opowiedział się za uderzeniem, a szczegóły planu zostawił do opracowania gen. Rozwadowskiemu. Wszystko ułożyło się po myśli Polaków, którzy kontrofensywą zburzyli wszystkie bolszewickie plany, tym sposobem wygrywając Bitwę Warszawską (nie była to jedna bitwa, a szereg starć, które odbywały się między 13 a 25 września). Co ważne, starcia nie zakończyły wojny polsko-bolszewickiej, Polacy zdobyli jeszcze Grodno (wrzesień) i Mińsk (październik), dopiero wtedy podpisano rozejm, a w roku 1921 pokój w Rydze. Określenie “Cud nad Wisłą”, użyte pierwszy raz przez endeckiego publicystę Stanisława Strońskiego, nie miało mieć znaczenia “Boskiej interwencji”. Było to nawiązanie do “Cudu nad Marną” z roku 1914, kiedy to Francuzi, powstrzymali niemiecki rajd na Paryż. Wierzący polski naród podchwycił nazwę i przetłumaczył ją sobie po swojemu: “Bóg czuwa nad odrodzoną ojczyzną”. Określanie Bitwy Warszawskiej jako cud, niejako godzi w generałów, oficerów i żołnierzy, którzy swoim oddaniem i nieustępliwością “zapracowali” na miano prawdziwych bohaterów.

Święto Wojska Polskiego dziś

15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy, ponieważ tego samego dnia przypada liturgiczne święto – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustanowiono ten dzień wolnym. Co roku, we wszystkich kościołach polowych w Polsce, odbywają się uroczyste Msze Święte, podczas których wierni modlą się w intencji bohaterów – tych, którzy polegli podczas wojen, konfliktów i walk. Na cmentarzach odbywa się tzw. Apel Poległych (czyli uroczyste odczytanie nazwisk poległych podczas walk), a przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbywa się honorowa zmiana warty, w której uczestniczą najwyższe władze państwowe. Wbrew pozorom nie jest to święto smutne – rodziny z dziećmi odwiedzają muzea, dzieci niejako uczą się historii, a polegli zostają uhonorowani w najlepszy możliwy sposób – pamięcią. Tego dnia warto z najmłodszymi porozmawiać o historii, szacunku i oddaniu.

Militarne atrakcje

Częste zainteresowanie chłopców i mężczyzn to bojowe pojazdy – ich oglądanie podczas wizyt w muzeach, czytanie o nich ciekawostek oraz sprawdzanie możliwości silnikowych to ciekawy pomysł na… lekcje historii. Przejażdżka Czołgiem T-55 czy Bojowym Wozem Piechoty – BWP 1 to fajny sposób na spędzenie wolnego czasu i dowiedzenia się więcej o polskiej wojskowości. Fani motoryzacji również chętnie interesują się możliwościami takich nietypowych pojazdów, marząc np. o własnoręcznym Poprowadzeniu Czołgu, za którego kierownicą czeka niezwykła przygoda bądź kierowaniu Pojazdem Militarnym 6×6. Te niezwykłe przejażdżki jako kierowca lub pasażer potrafią dostarczyć niezwykłej przyjemności małym i dużym chłopcom, którzy chcieliby przeżyć przygodę w oryginalnym pojeździe. Dodatkowo jest to okazja do lekcji historii, którą łatwo zapamiętać.
Inną, sprawdzoną “wojskową atrakcją” jest wizyta na Strzelnicy, podczas której możemy dopasować rozrywkę do umiejętności. Niezależnie od tego, czy będzie to pierwsza, czy też kolejna wizyta – na strzelnicy nie sposób się nudzić. Pobyt w tym miejscu jest gwarancją niezwykłej rozrywki i okazją, by “odreagować” i odpocząć w sposób aktywny i oryginalny.
Ci , którzy lubią „ostrzejsze atrakcje” z pewnością będą zachwyceni możliwością odbycia Szkolenia Survivalowo BushracftowegoBojowy kurs przetrwania w terenie to niezwykła okazja, by nauczyć się niezwykłej sztuki wytrzymywania w trudnych i skrajnie niebezpiecznych warunkach. W terenie spędza się 30 godzin, oczywiście pod okiem doświadczonego instruktora. Prawdziwa przygoda na łonie natury to super prezent oraz okazja, aby poczuć się jak Bear Grylls.

Scroll to Top