Prezenty B2B


Ciężko wyobrazić sobie prowadzenie skutecznego biznesu bez dbania o dobre relacje. Przy braku nastawienia na utrzymanie wysokiego poziomu kontaktów międzyludzkich, współpraca z partnerami biznesowymi, obsługa klientów czy skuteczne delegowanie zadań pracownikom staje się niezwykle trudne. Jednym ze sposobów na pozytywne relacje jest wręczanie prezentów. Trzeba oczywiście wiedzieć, jak to robić, aby podarowanie upominku odniosło zamierzony skutek.

Prezent w biznesie, dobry i miły gest.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu prezentu biznesowego?

Tak jak w przypadku dawania prezentu komukolwiek, dobrze najpierw jest poznać osobę, którą chcemy obdarować. Wtedy możemy wybrać prezent pod kątem jej zainteresowań. Co więcej, zawsze ważne jest zachowanie umiaru. Nie możemy zdecydować się na prezent, który byłby za drogi lub za tani. Podarunek, który kosztował zbyt dużo, prawdopodobnie wywoła zakłopotanie lub może zostać uznany za próbę przekupstwa. W przypadku podopiecznych, taki upominek może zostać uznany za przejaw faworyzacji jednego z pracowników. Co więcej, obdarowany może mieć poczucie, że powinien się odwdzięczyć równie wartościowym podarunkiem. Jeśli natomiast podarujemy za mało wartościowy prezent, istnieje ryzyko stwierdzenia przez obdarowaną osobę, że ją lekceważymy.

Prócz ceny należy wziąć pod uwagę także wizerunek naszej firmy. Na inne prezenty możemy sobie pozwolić, jeśli zajmujemy się organizacją imprez, na inne jeśli jesteśmy udziałowcami chcącego budzić zaufanie banku. Wybierając podarunek trzeba też zastanowić się, jak bliska jest nasza relacja z partnerem biznesowym. Jeśli jest ona dalsza, bardziej oficjalna, powinno to odpowiednio wpłynąć na wybór podarunku. W takim wypadku sprawdzi się butelka lub Degustacja wina albo zaproszenia na wystawę albo ciekawy spektakl. Jeżeli podarunek wręczamy na krótko przed świętami, warto rozważyć ręcznie zdobione czekoladki lub pierniczki zapakowane w eleganckie pudełko.

W przypadku współpracy z międzynarodową firmą, dobrym pomysłem może być kosz prezentowy zawierający tradycyjne, polskie przysmaki. Zawsze jednak należy pamiętać o “obrandowieniu” prezentu, to znaczy umieszczenia na prezencie lub dołączonej karteczce podpisu osoby wysyłającej prezent i loga firmy.

Błędy popełniane przy wyborze prezentu B2B

Istnieją oczywiście podarunki, których należy się wystrzegać w relacjach biznesowych. Są to na przykład kolorowe spinki oraz perfumy. W przypadku takiego prezentu łatwo dać komuś coś, co nie będzie pasować do charakteru bądź stylu ubierania się danej osoby. Jeżeli nie możemy się zdecydować, zawsze pozostaje wieczne pióro, najbezpieczniejszy z biznesowych prezentów. Pamiętajmy jednak, że powinno ono mieć stonowany kolor. Jednak nawet taki podarunek może być kłopotliwy, jeżeli trafiliśmy na jedną z firm, których polityka zabrania przyjmowania podarków lub określa wartość podarunku, jaki można przyjąć. W takim wypadku konieczne jest dostosowanie się do zasad panujących w przedsiębiorstwie. Na jaki prezent byśmy się nie zdecydowali, należy pamiętać, aby w razie dawania podarunku z okazji zawarcia umowy wręczyć go po złożeniu podpisu. W przeciwnym wypadku prezent może zostać uznany za próbę wpływania na decyzję partnera. Trzeba także uważać wręczając podarunek w czasie, gdy bierzemy udział w konkursie ofert lub w przetargu. W takiej sytuacji lepiej jest się ograniczyć do tradycyjnej świątecznej kartki.

Jaki prezent dla pracownika wybrać?

Prezenty często służą też do motywowania pracowników. Podarunki takie można podzielić na trzy typy: gotówkę, prezenty w formie wycieczki oraz podarunki materialne. Pierwszy z nich jest najbardziej popularny, a także umożliwia podjęcie obdarowanemu decyzji, na co chce przeznaczyć gotówkę. Drugi prezent motywacyjny zazwyczaj dawany jest handlowcom, którzy osiągają wyjątkowo wysokie wyniki sprzedaży.

Podarunek materialny, lecz z pomysłem

Jest wiele rodzajów prezentów trzeciego typu. Przykładem takiego podarku jest karta podarunkowa. Chociaż może być ona postrzegana jako bezosobowy podarek, to sprawi przyjemność nie tylko obdarowanemu, lecz także jego rodzinie. Alternatywą jest wspomniany wcześniej kosz podarunkowy, w którym mogą się znaleźć na przykład trufle czy ekskluzywna kawa albo kilka gatunków win i serów. W przypadku, gdy posiada się dość duży budżet przeznaczony na prezenty można sprezentować pracownikowi elektroniczny gadżet. Nie powinien być to telefon, który daje się pracownikowi, aby przeprowadzał z niego rozmowy służbowe. Lepszym pomysłem będzie designerska ramka do wyświetlania zdjęć, odtwarzacz mp3, system GPS do samochodu albo e-reader. Jeżeli pracownik jest fanem literatury w bardziej tradycyjnej formie, dobrym pomysłem będzie także książka. Charakterystycznym trendem jest także obecnie wręczanie pracownikowi biletów na imprezy kulturalne. Wybierając prezent dla pracownika dobrze jest wziąć pod uwagę oczekiwania zatrudnionej osoby.

Prezent w formie przeżyć

Zdecydowanie lepszym powodzeniem cieszą się jednak prezenty w formie przeżyć, które dostarczą pracownikowi dużo pozytywnych emocji. Świetnym pomysłem na prezent dla pracownika jest voucher do SPA, np. na masaż czekoladowy, który pozwoli mu zregenerować siły i nabrać nowej energii do pracy. Dla odstresowania przyda się również wizyta na Strzelnicy lub wspólny wypad do escape room’u. Jeżeli chcemy zadbać o rozwój pracownika, odpowiednim prezentem będzie kurs językowy, z którego może korzystać w dowolnym miejscu i czasie lub inny kurs online, który rozszerzy kompetencje Twojego pracownika.

Prezenty świąteczne w Twojej firmie

W przypadku Świąt Bożego Narodzenia najlepszym prezentem wydają się być bony podarunkowe, których według badań oczekuje 82% ankietowanych. W przypadku zdecydowania się na podarunek tego rodzaju trzeba jednak wziąć pod uwagę wysokość pensji danego pracownika. Inne badanie pokazuje, że do gadżetów, które ludzie chcieliby otrzymywać w czasie interakcji biznesowych, należą dodatki do sprzętu elektronicznego oraz pendrive’y. Nie chcemy natomiast otrzymywać ubrań, smyczy i breloków.

Jaki prezent dla szefa kupić?

Prezenty B2B to nie tylko podarunki wręczane partnerom biznesowym czy te, które mają zmotywować pracowników do pracy. Do tej kategorii zalicza się także to, co dajemy naszemu przełożonemu z okazji urodzin. W takim przypadku dobre wrażenie zrobi to, czego można użyć do udekorowania gabinetu, na przykład elegancki gadżet na biurko. Szefowi można kupić na przykład drewniany globus, oczywiście w tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę wystrój biura. Oczywiście, jeżeli trochę lepiej znamy naszego przełożonego, zadanie jest znacznie ułatwione. W takim przypadku możemy podarować mu na przykład powieść, płytę ulubionego wykonawcy albo ozdobę, którą będzie mógł postawić u siebie w mieszkaniu. Niezłym pomysłem będzie podarowanie czegoś, co wiąże się ze sportem, który uprawia nasz szef. Przykładami takich sportowych podarunków są kije golfowe, rakiety do tenisa, piłka albo kask do bezpiecznej jazdy.

Wybór prezentu, niezależnie, czy dla partnera biznesowego, czy dla znajomego, musi być przemyślany. Staranne wybranie prezentu świadczy o szacunku, jakim darzymy daną osobę i z pewnością będzie miało wpływ na relację.