Podziękowania za prezent – jak napisać ładne podziękowanie za prezenty? 20 przykładów

Podziękowania za prezent to złożona sprawa. Sytuacja, w której nie wiadomo jak podziękować za prezent, dotyczyła większości z nas. Zwykłe “dziękuję” to czasem za mało, a gdy prezent spełnia nasze najskrytsze marzenia, chcielibyśmy powiedzieć coś więcej, wyrazić swoje emocje i użyć niebanalnych słów. Jak podziękować za prezent urodzinowy, czym kierować się, dziękując za prezent w pracy, a co napisać w smsie? Zobacz, jak podziękować za prezent, by wypadło to odpowiednio!

Dziewczynka całuje mamę w ramach podziękowania za prezent

Podziękowanie za prezent – jak wypada podziękować

Podziękowanie za prezent może wprawiać w zakłopotanie. Wynika to z faktu, że chcemy jak najładniej podziękować za otrzymany podarunek.

Pierwszą, niezwykle ważną sprawą, jest “spokojne” odwdzięczanie się. W momencie, gdy otrzymujemy prezent, wiele osób, w sposób zupełnie naturalny, próbuje natychmiast się zrewanżować, wymyślając naprędce komplementy i miłe słowa. Niepotrzebnie. To również nie jest dobry moment, by w sytuacji, w której wypada po prostu wyrazić podziękowanie za prezent, powiedzieć: “a ja nic dla Ciebie nie mam”. O ile oczywiście wcześniej nie podjęliśmy takowego zobowiązania, np. w ramach wigilii w pracy, gdzie każdy każdemu wręcza jakiś podarunek. Na otrzymany prezent, wystarczy ładnie podziękować i uśmiechnąć się do drugiej osoby – szeroki i szczery uśmiech w znakomitej większości wypadków wystarcza. Zobacz, jak podziękować, gdy otrzymamy vouchery prezentowe na przeżycia!

Dopasowanie języka i sposobu wypowiedzi do osoby, która wręcza prezent, również jest bardzo ważnym aspektem podziękowania za prezent. Na więcej możemy sobie pozwolić, gdy podziękowanie za prezent dotyczy bliskiej nam osoby, którą znamy od lat, a zupełnie inaczej powinniśmy dziękować, gdy prezent wręcza nam np. szef czy partner biznesowy. 

Ile razy powinno się dziękować za prezent? To zależy. W naszej kulturze utarło się, że podziękowanie za prezent odbywa się dwa razy. Pierwszy raz w momencie otrzymywania prezentu, a drugi – gdy z niego korzystamy bądź gdy go rozpakowywujemy. O ile w przypadku podarunków materialnych sprawa jest nieco utrudniona, o tyle prezenty w formie przeżyć są bardzo łatwe do podziękowania – wystarczy zrobić to po zrealizowanej przygodzie i spełnionym marzeniu, dzieląc się z osobą wrażeniami, które towarzyszyły podczas realizacji. Często, np. na weselu, prezenty odkładane są w jedno miejsce, a ich otwieranie zaplanowane jest na czas, gdy impreza się skończy. Warto wtedy podziękować za prezent sms’em czy wiadomością w komunikatorze, gdy już będziemy wiedzieć, co i od kogo dostaliśmy.

W przypadku prezentów otwieranych hucznie, w momencie trwania imprezy, jak np. podczas wieczoru panieńskiego, wieczoru kawalerskiego bądź osiemnastki, praktykowane jest zaprezentowanie wszystkim zebranym podarunku i głośne podziękowania za prezent. Warto pamiętać, żeby, w przypadku otrzymania słodkości lub alkoholu, nie chować go przed innymi. Wręcz przeciwnie. To okazja, by wszystkich poczęstować. 

Jak napisać podziękowanie za otrzymany prezent?

Napisanie własnoręcznego podziękowania za prezent, czy to w formie smsowej czy też w komunikatorze może okazać się wymagającym wyzwaniem. Nie każdy posiada łatwość przelewania uczuć na litery i nie każdy dobrze wyczuwa, co powinno znaleźć się w podziękowaniu za prezent. Wysyłane w formie sms podziękowanie za prezent nie powinno być za długie, ale też zwykłe “dziękuję” może okazać się niewystarczające. Co zrobić w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań jest wypunktowanie rzeczy, które chciałbyś lub chciałabyś powiedzieć i wyrazić, a następnie, w oparciu o tę listę, przygotowanie kilku słów od siebie, które wyrażą Twoje emocje. Może wydawać się to banalne, ale samo rozpoczęcie pisania, właśnie w postaci szkicu czy punktowanej listy, może okazać się trafionym rozwiązaniem, pomagającym pozbierać uczucia i emocje.

Oczywiście, warto pamiętać także, by podziękowanie było spersonalizowane, a nie tworzone na zasadzie “kopiuj-wklej”. Podczas pisania użyj imienia osoby, do której piszesz, a w samych podziękowaniach możesz odnieść się do wspólnych wspomnień czy zabawnych sytuacji, których wspólnie byliście uczestnikami. Spróbuj także podkreślić, jak wiele dla Ciebie znaczy dana osoba i dlaczego relację między Wami uważasz za bardzo ważną. Takie podpowiedzi świetnie sprawdzą się zarówno w sytuacji, gdy szykujesz wysyłane w formie sms podziękowanie za prezent lub też planujesz podziękować osobiście. Napisane podziękowania za prezent świetnie się sprawdzą i pozwolą zrobić dobre wrażenie. 

Czy krótkie „Dziękuje za prezent” wystarczy?

Zdecydowanie nie. Wiele osób może pomyśleć, że tak lakoniczna odpowiedź jak “dziękuję za prezent” jest znakiem, że prezent się nie podobał, a same podziękowania są mocno wymuszone i napisane tylko dlatego, że “tak wypada”. Zatem w ramach podziękowania za prezent warto się wysilić i napisać kilka słów więcej, zwłaszcza jeśli zależy nam na dobrej relacji.  Dziękuję za prezent nie sprawdzi się również, gdy podziękowanie składamy twarzą w twarz – odbiorca podziękowań może oczekiwać kontynuacji, a jedno lakoniczne zdanie zdecydowanie nie pomoże nam w zrobieniu dobrego wrażenia.

Kobieta daje buziaka kobiecie w ramach podziękowania za prezent, który trzyma w dłoni

Podziękowania za prezent urodzinowy – 5 przykładów

Gdy otrzymamy już wymarzony prezent urodzinowy, warto ładnie za niego podziękować – zwłaszcza, gdy trafił w nasze gusta. Najczęściej za podziękowania za prezent urodzinowy składamy bliskim – rodzinie, przyjaciołom i znajomym. Mogą być one w absolutnie różnych formach – od najbardziej absurdalnych i humorystycznych, do najzupełniej poważnych. Te pierwsze doskonale sprawdza się w luźnych relacjach, za to te drugie warto wybrać w przypadku podziękowań za prezent dla rodziny, zwłaszcza osób starszych. Wskazane jest używanie cytatów, zwłaszcza osób, które nie tylko są popularne, ale także stanowią wzór lub inspirację dla osób, którym dziękujemy. Oto kilka propozycji podziękowań za prezent urodzinowy:

1. „I ogarnęła mnie wdzięczność za to, że przyjaźnię się z kimś, kto często rozumie mnie lepiej niż ja sama” (Gayle Forman – “Zostań, jeśli kochasz”)
Dziękuję nie tylko za sam prezent, ale przede wszystkim za pamięć. Chciałbym/-ałabym, żeby ta chwila naprawdę trwała wiecznie!

2. Gracias, Danke, Grazie, Thank you, Spasibo, Tak… po prostu DZIĘKUJĘ! To wspaniała rzecz, mieć tak wspaniałe osoby blisko siebie. Dzięki Wam życie jest prostsze i znacznie przyjemniejsze!

3. Ten wyjątkowy prezent sprawił mi naprawdę wiele radości. Dziękuję, to dla mnie wiele znaczy! Rewanż podczas Twoich urodzin!

4. Serce, które dziękuje, jest szczęśliwe, ponieważ człowiek nie może jednocześnie czuć wdzięczności i nieszczęścia. (Douglas Wood)

5. Prezent, który trafia w serce to rzadkość. Przyjaciel, który wie, jak wybrać taki prezent, to prawdziwy skarb. Dziękuję!

Oczywiście powyższe przykłady należy wykorzystać jako inspirację i dodać kilka słów od siebie, personalizujących podziękowania.

Podziękowania za prezenty świąteczne – 5 przykładów

Podziękowania za prezenty świąteczne również przybierają dwie formy – składanych osobiście, jak i wysyłanych smsowo. Podziękowania wymagają więcej wysiłku, jeśli prezent świąteczny naprawdę przypadł nam do gustu. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać podziękowania za otrzymany prezent, poniżej znajdziesz kilka propozycji, dopasowanych do Świąt Bożego Narodzenia. Potraktuj je jako inspirację, dodaj coś od siebie i pamiętaj o ich spersonalizowaniu. Pamiętaj także, że podziękowanie za prezent świąteczny powinno być przemyślane – innych słów użyj, gdy dziękujesz babci, a innych, gdy rozmawiasz z przyjaciółką lub przyjacielem. Warto również pamiętać, żeby, w miarę możliwości i odpowiedniej relacji, nie wysyłać smsa, a z podziękowaniami za prezent po prostu zadzwonić – wtedy można zapisać na kartce ważne rzeczy, które chcemy przekazać bliskiej osobie – to pomoże niczego nie pominąć. Oto kilka przykładów:

1. Magia Świąt Bożego Narodzenia jest teraz jeszcze bardziej wyczuwalna. Prezent jest naprawdę wzruszający i odbiera mi głos. Nie wiem, co można powiedzieć więcej poza: “Dziękuję z całego serca”!

2. Prezent jest piękny, ale najbardziej doceniam ten czas, który mogę spędzić z Wami, przy wspólnym stole. To takie momenty nadają magii świętom!

3. Świąteczny prezent od Was/Ciebie naprawdę dopasował się klimatem do Świąt – jest absolutnie magiczny i niepowtarzalny. Dziękuję bardzo – to dla mnie wiele znaczy!

4. Sam nie wiem, co wypadałoby napisać. Jestem wzruszony/-a i szczęśliwy/-a – prezent trafił w moje gusta i z pewnością go wykorzystam. Bardzo dziękuję!

5. Serdeczne podziękowania za wspaniały prezent świąteczny! Dzięki Wam/Tobie rozumiem, jak to ważne posiadać obok siebie bliskich ludzi, którzy tak dobrze mnie znają! Dziękuję!

Pani zagląda przez uchylone wieczko do środka prezentu

Podziękowania za prezent w pracy – 5 przykładów

Podziękowania za prezent w pracy wymagane są najczęściej, podczas wręczania prezentu firmowego – z okazji jubileuszu, awansu, rocznicy powstania firmy czy Świąt Bożego Narodzenia. Wiele jest okazji, z powodu których firmy decydują się dziękować swoim pracownikom, a otrzymywanie prezentu firmowego, zwłaszcza w obecności innych osób, wymaga stosownych podziękowań i zachowania taktu. Podziękowanie za prezent w pracy powinno być zwięzłe, może zawierać elementy humorystyczne i być okazją do wyrażenia wdzięczności Szefowi, Partnerom czy Współpracownikom. Oto kilka propozycji, które można wykorzystać jako inspirację – pamiętaj, by odpowiednio je spersonalizować! Wiadomość może być wysłana w oficjalnych kanałach firmowych, ale również – podczas podziękowań osobistych.

1. Jest mi bardzo miło i jestem wzruszony, cieszę się, że zostałem doceniony!

2. Pracować z Wami to dla mnie prawdziwa przyjemność – cenię sobie Was i nie wyobrażam sobie, że mógłbym/mogłabym być gdzie indziej. Ten prezent to dla mnie prawdziwa radość!

3.
Przyjemna
Rewelacyjna
Atrakcyjna
Cudowna
Ambitna

Właśnie taka jest PRACA z Wami!

4. Codzienna praca dostarcza mi mnóstwo satysfakcji i radości. Głównie dzięki wspaniałym ludziom, którzy mi towarzyszą. Ten prezent jest wspaniały, ale to ułamek wartości tego, co Wy mi dajecie!

5. Dziękuję… niewiele więcej jestem w stanie z siebie wydusić. To ogromny zaszczyt i wielka radość – cieszę się, że pracuje z tak wspaniałymi ludźmi!

Uniwersalne podziękowania za prezent – 5 przykładów

Uniwersalne podziękowania za prezent to jedna z “bezpieczniejszych” opcji na podziękowanie za prezent. Jest to zazwyczaj dość “sztywna” formuła, która jednak dobrze sprawdza się zarówno w formie elektronicznej, jak i osobistej. Uniwersalne podziękowanie za prezent będzie dobrym wyborem w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, na ile możemy sobie pozwolić, nie za bardzo znamy środowisko czy też zwyczajnie – nie chcemy nikogo urazić. Wykorzystaj poniższe przykłady jako inspirację i pamiętaj, by dokonać jakiejś personalizacji, by osobom, które wręczyły Ci prezent było miło. To także łatwy sposób, jak podziękować za niespodziewany prezent. Oto kilka przykładów:

1. Wielkie podziękowania za pamięć i wspaniały prezent. To bardzo miłe i zapamiętam ten dzień na długie lata!

2. Przyjmijcie ode mnie te słodkości,
to wspaniałe – otrzymać od Was tyle radości!

3. Dziękuję! Prezent i pamięć znaczą dla mnie naprawdę wiele. Cieszę się, że nasze ścieżki mogły się przeciąć!

4. “Wdzięczność otwiera wrota do potęgi, mądrości i kreatywności całego wszechświata. Otwierasz te wrota właśnie za pomocą wdzięczności” – Deepak Chopra.
Jestem pełen uznania za prezent i pamięć, a wzruszenie odbiera mi głos…

5. Wszystkie prezenty wiele dla mnie znaczą, bo wiem, że wynikają z dobrego serca. Dziękuję za Waszą pamięć i jestem wdzięczny, mając tak wspaniałych ludzi wokół siebie.

Uśmiechający się mężczyzna w garniturze otwiera prezent

Podziękowanie SMS za prezent – czy wypada to robić?

Jak napisać podziękowanie za otrzymany prezent? Czy wysyłane w formie sms podziękowanie za prezent jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że podziękowanie za prezent lepiej jest wyrazić osobiście, ale w przypadku, gdy nie mamy takiej możliwości, warto zdecydować się na sms czy wiadomość w komunikatorze internetowym. Zresztą sprawa dotyczy nie tylko prezentów, ale także, gdy chcemy wyrazić podziękowanie za otrzymane kwiaty czy cokolwiek innego. Warto pamiętać, że osoba wręczająca nam jakiś podarunek, może wręcz oczekiwać podziękowania, a nawet, gdy go nie oczekuje, z całą pewnością zrobi mu/jej się bardzo miło, gdy takowe otrzyma. W końcu dla nas to tylko kilka minut pracy i poświęcenia. Czym kierować się przy pisaniu sms’a z podziękowaniem za prezent? To proste – taka wiadomość powinna być krótka i zwięzła oraz jak najlepiej oddawać nasze uczucia. Nie kryjmy wzruszenia czy ogromnej radości – bliskiej nam osobie także zrobi się miło, wiedząc, jak wielką frajdę sprawiła nam prezentem!

Jak podziękować za niespodziewany prezent?

Jak podziękować za niespodziewany prezent? To pytanie zadaje sobie zwykle wiele osób, nie wiedząc, co należałoby uczynić w takiej sytuacji. Z jednej strony jesteśmy bardzo wdzięczni i cieszymy się, ponieważ otrzymaliśmy prezent, z drugiej jednak – nie jesteśmy pewni, jak podziękować za niespodziewany prezent, który nie wynika z okazji bądź w przypadku urodzin czy świąt – nie wiedzieliśmy, że dana osoba wręczy nam prezent. Sytuacja, w której zwykłe dziękuję za prezent nie wystarcza, wymaga naturalnego podejścia – po prostu postaraj się wyrazić swoje emocje, bądź szczery, podziękuj za pamięć. Możesz również napomknąć, że nie przygotowałeś/-aś podziękowania za prezent, gdyż sam podarunek jest dla Ciebie niespodziewany. Szczere podejście może wywołać uśmiech na twarzy “darczyńcy”, a z całą pewnością pozwoli na zrozumienie Twojej perspektywy. 

Jak podziękować za drogi prezent?

Ten prezent jest stanowczo za drogi… no właśnie, zatem jak podziękować za drogi prezent, który, przynajmniej w naszym mniemaniu, zdecydowanie przerasta skalę oczekiwań. Taki podarunek, mimo ogromnej radości, którą zwykle za sobą niesie, przynosi też nie lada kłopot – czy mamy się za niego odwdzięczyć? Jak podziękować za tak drogi prezent? Jak teraz powinienem/powinnam się zachować? – często takie pytania krążą po głowie osób, które nie wiedzą, co właściwie powinny zrobić i jak wyrazić podziękowanie za prezent. W takiej sytuacji, przede wszystkim, zalecany jest spokój. Wystarczy napisać ładne podziękowanie za prezent, w któym podkreślimy, że nie tylko sam podarunek, ale także pamięć i relacja są dla nas bardzo ważne. W przypadku wysyłanych w formie sms podziękowań, warto je spersonalizować, np. używając imienia osoby, do której piszemy czy podkreślania naszej relacji z nią. Przede wszystkim polecamy szczerość i wykorzystanie własnych umiejętności dziękowania niżli przepisanie treści co do joty – osoba może otrzymać takie podziękowania za prezent od kolejnej osoby, a co za tym idzie – wiedzieć, że są one po prostu skopiowane. Gdy korzystamy z gotowych formułek, warto traktować je jako inspirację i zmieniać/personalizować, by zawsze były oryginalne.

Teraz jest już jasne, jakie podziękowanie za prezent wybierać, jak je pisać i czym kierować się, wyrażając naszą wdzięczność za podarunek. Podobnie zresztą, gdy nasze dziękuję dotyczy czegoś innego niż sam prezent np. chcemy wyrazić podziękowanie za otrzymane kwiaty. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim treść podziękowania za prezent powinna być oryginalna, zwięzła i spersonalizowana.

Warto podkreślić także naszą relację czy odwoływać się do wspólnych wspomnień. Podczas podziękowania za prezent, warto także napisać, że najważniejsza jest pamięć (bo to prawda!) i szczere chęci sprawienia nam przyjemności. W końcu są to rzeczy niewspółmiernie istotne, wywołujące często łzy wzruszenia i nieskrywaną radość. 

Jeśli prezent pozwoli spełnić Ci marzenia, warto dowiedzieć się, o czym marzy “prezentodawca” i przy najbliższej okazji odwdzięczyć się podobnym podarunkiem – to najlepsza droga do utrzymywania dobrych relacji, a przecież wzajemne spełnianie marzeń jest czymś niezwykłym, co utrzymuje się w pamięci i wspomnieniach przez długie, długie lata. Wyjątkowy Prezent to łatwa droga do spełniania marzeń – tych zwykłych i tych szalonych. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *