Masaż tajski – co to jest i na czym polega masaż tajski?

Mówiąc o masażu mamy głównie na myśli opcję leczniczą lub relaksacyjną. Co się jednak stanie, gdy połączymy ze sobą oba te rodzaje? Rozwiązaniem takiego zadania matematycznego jest właśnie masaż tajski, który jest najczęściej wybieraną opcją masażu orientalnego. Bardzo często nazywany jest także jogą dla leniwych. Dlaczego? Ponieważ podczas jego wykonywania masażysta stosuje różne techniki, a masowana osoba często zmienia pozycję ciała, dlatego możliwe jest dotarcie do najgłębszych partii mięśni.

Masaż Tajski: zrelaksowana Pani jest masowana w salonie SPA, obok świeczki zapachowe i kwiatki

Dzięki tajskiemu masażowi możliwe jest rozluźnienie całego ciała. Ta praktyka lecznicza pochodzi ze starożytności – jej historia sięga około 7000 lat i wywodzi się z Indii. Jego skuteczność polega przede wszystkim na tym, że podczas zabiegu masująca osoba zmienia swoją pozycję. Poza tym w jego wykonaniu bardzo ważne jest miejsce, od którego jest rozpoczynany i kierunek, w którym masowane są kolejne partie ciała. Jakie ma to znaczenie w rozluźnieniu całego ciała i na czym polega masaż tajski? Dowiedz się i skorzystaj z tej cudownej techniki leczniczo-relaksacyjnej.

Na czym polega masaż tajski?

Słysząc hasło ,,masaż tajski” wiele osób ma o nim bardzo mylne wyobrażenie, niesłusznie łącząc go z erotyzmem. Okazuje się jednak, że jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczniczo-relaksacyjnych, która skutecznie rozluźnia całe ciało, poprawiając jakość życia oraz dostarczając energii. Tajski masaż jest swego rodzajem zabiegiem synkretycznym, łączącym w sobie różne formy: elementy jogi pasywnej, akupresury, medytacji a także rozciągania. Masaż tajski często określany jest jako masaż tajlandzki, ale jest to dokładnie to samo.

Z uwagi na swoje pochodzenie, podczas wykonywania masażu tajskiego nie może zabraknąć elementu aromaterapii, czyli wykorzystania olejków eterycznych. Mają one niebagatelne znaczenie podczas całego zabiegu, ponieważ w zależności od potrzeb masowanej osoby mogą działać pobudzająco, wyciszająco, przeciwbólowo lub antydepresyjnie. Ciekawostką jest też fakt, że masaż tajski może być wykonywany nawet przez dwóch masażystów. Masaż tajski – na czym polega?

Tajski masaż, czyli…

Tajski masaż polega na mocnym uciskaniu konkretnych miejsc na ciele pacjenta, podczas których wykonywania zmienia on swoją pozycję. Jak zostało wspomniane, masaż tajski pochodzi z Dalekiego Wschodu, tak więc nie może zabraknąć w nim elementu duchowego. Tak więc uciskane miejsca, według filozofii regionu, nazywane są meridianami, tworząc na ciele skomplikowaną sieć kanałów. Podczas wykonywania masażu skupiona w nich energia jest uwalniana i przedostaje się do wszystkich narządów.

Poczucie głębokiego i całkowitego odprężenia podczas i po masażu tajskim spowodowane jest właśnie odblokowaniu tej energii i wprawieniu jej w ciągły i niczym niezakłócony przepływ po całym ciele. Masażysta w trakcie zabiegu wykorzystuje nie tylko kciuki i palce, ale także całe dłonie, przedramiona, łokcie, a nierzadko nawet kolana i stopy. Najbardziej popularną odmianą masażu tajskiego jest masaż tajski klasyczny, w którym bardzo istotna jest kolejność masowanych miejsc. Rozpoczyna się on od okolic pępka, zmierzając w stronę głowy. Jest to spowodowane wierzeniem rozmieszczenia kanałów energetycznych, które swoje największe skupisko mają właśnie na brzuchu.

Jak wygląda masaż tajski?

Jak już zostało zaznaczone, najpopularniejszym rodzajem masażu tajskiego, jest odmiana klasyczna. Jednak poza nią istnieje niemal 100 innych odmian, dlatego też techniki masażu mogą się od siebie różnić. Najpopularniejszy jest oczywiście masaż tajski klasyczny, ale masażysta może używać całych dłoni, kciuków i poszczególnych palców, przedramion oraz kolan i stóp. Bardzo ważne jest, aby masowana osoba miała na sobie luźne ubrania, które w żaden sposób nie będą krępowały jej ruchów oraz nie przeszkadzały w pracy masażyście. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak wygląda masaż tajski – w zależności od potrzeb i odmiany przybiera on różne, choć podobne do siebie formy.

Bardzo istotne jest, aby podczas masażu tajskiego dokładnie wykonywać polecenia masażysty, który będzie prosił o zmianę pozycji – na przykład położenie się na brzuchu, boku, plecach, wstanie do siadu i różne inne opcje. Dzięki temu terapeuta ma sposobność swobodnego poruszania się wokół masowanej osoby, uciskania różnych punktów na ciele – podobnie jak podczas akupresury – oraz rozciągnięcia poszczególnych części ciała. Siła nacisku oraz miejsce uzależnione jest od rodzaju masażu tajskiego, a także od ograniczeń klienta, spowodowanych na przykład chorobami kręgosłupa.

Masaż tajski – jak wygląda salon? Bardzo ważny jest także przyjemny, stworzony w gabinecie klimat. Masaż tajski odbywa się przy przygaszonym świetle, pięknych zapachach olejków, a nawet w akompaniamencie cicho brzmiącej muzyki orientalnej. Wszystko to sprzyjać ma komfortowi osoby masowanej, pomocy w rozluźnieniu, a także lepszemu wyzwoleniu punktów energetycznych i rozprowadzeniu ich po całym ciele masowanej osoby.

Masaż tajski – jak przygotować się do zabiegu?

Tak samo jak przed większością zabiegów, tak też przed masażem tajlandzkim należy odpowiednio się przygotować, aby mógł być on jak najbardziej skuteczny i nie wywołał efektów niepożądanych. Poza tym większość placówek oferujących tego typu zabieg, podczas rezerwacji informuje swoich klientów, że przed masażem tajskim należy odpowiednio się przygotować oraz przedstawia wskazówki, których powinni przestrzegać. Jakie więc są wskazania przed tego typu masażem?

Wskazania przed masażem tajskim:

  • w dniu zaplanowanego masażu tajskiego zrezygnuj z ciężkostrawnych posiłków, a zastąp je warzywami i owocami. Poza tym nie jedz nic co najmniej godzinę przed zabiegiem;

  • tego dnia zrezygnuj z alkoholu i postaraj się wyeliminować kawę. Bardzo wskazane jest za to picie wody i ciepłej herbaty;

  • bardzo spięte mięśnie mogą zareagować bólem podczas masażu, dlatego przed udaniem się na wizytę postaraj się je nieco rozluźnić – wykonaj kilka skłonów i lekki stretching. Dzięki temu masaż tajski będzie zdecydowanie przyjemniejszy i skuteczniejszy;

  • nie zapomnij też o wygodnym i luźnym stroju oraz komfortowych butach. Takie ubranie pozwoli masażyście dotrzeć do najgłębszych mięśni w ciele i wpłynie na Twój komfort;

  • i na sam koniec – postaraj się zostawić w domu codzienne problemy, bo w końcu nie uciekną. Nastrój się pozytywnie na rozkosz, która Cię czeka. To na pewno pozwoli Ci się szybciej rozluźnić i przeżyć przyjemniejsze chwile!

    Pamiętaj jednak, że niektóre salony oferujące masaż tajski mogą mieć swoje wytyczne. Dlatego przed udaniem się na wizytę koniecznie się z nimi zapoznaj. Po takim zabiegu mogą też wystąpić bóle mięśniowe, którymi jednak nie musisz się przejmować. To normalna reakcja spowodowana intensywnym ugniataniem i podrażnieniem zakończeń nerwowych. Po kilku godzinach ból ustąpi, a Ty poczujesz pełne, błogie rozluźnienie.

Masaż tajski – wskazania i przeciwwskazania

Masaż tajski jest bardzo skuteczny przede wszystkim w rozluźnieniu oraz leczeniu przewlekłych bóli pleców oraz kręgosłupa. Jednak nie tylko w znaczący sposób poprawia zdrowie fizyczne, ale ma także znaczący wpływ na poprawę stanu psychicznego. Jakie są więc wskazania do wykonania masażu tajskiego? 

Masaż tajski – wskazania:

  • narażenie na przewlekły stres;

  • powracające stany napięciowe;

  • problemy z przemianą materii;

  • depresja;

  • napięciowe bóle głowy;

  • zaburzenia przepływu płynów ustrojowych;

  • przewlekłe bóle narządów ruchu;

  • zaburzenia pracy narządów ruchu;

  • ograniczenia ruchomości stawów.

Masaż tajski – przeciwwskazania:

Jak widać zastosowań masażu tajskiego jest dość sporo. Ponadto może on być wykonywany na osobach w każdym wieku. Jednak, podobnie jak w przypadku większości zabiegów, istnieją również przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego wykonanie. Należą do nich:

  • gruźlica oraz choroby zakaźne;

  • choroby nowotworowe;

  • gorączka i infekcja organizmu;

  • miażdżyca;

  • choroby serca;

  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic;

  • tętniaki;

  • osteoporoza;

  • wrodzona łamliwość kości oraz choroby, które w znaczący sposób je osłabiają;

  • zmiany troficzne skóry oraz przerwanie jej ciągłości.

Oprócz tego, jeżeli planujesz wybrać się na masaż tajski, warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli cierpisz na wykryte wady serca lub wyczerpanie fizyczne bądź psychiczne.

Masaż tajski to bardzo przyjemna forma relaksu, która ma także nieocenione właściwości lecznicze – wpływające zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Już wiesz, jakie korzyści przynosi masaż tajski. Co to dokładnie jest – także. Masz ochotę na taką rozrywkę? Na Wyjątkowy Prezent znajdziesz mnóstwo opcji masażu tajskiego, wykonywanego w różnych lokalizacjach przez najlepszych profesjonalistów. Masaże tajskie różnią się od siebie, ale ich cele są wspólne: przyjemność i rozluźnienie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top