Dzień Mamy – ciekawostki i pomysł na prezent!

Bohaterki domu i ekspertki od sytuacji kryzysowych. Doraźna pomoc we wszystkich aspektach życia rodzinnego. Pomocne w odrabianiu prac domowych, służące radą w sprawach sercowych, czy doradzające w zakresie mody. O kim mowa? Oczywiście o mamach! Zbliża się Dzień Mamy. Poznaj historię tego święta oraz najciekawsze pomysły na prezent, które dostarczą Jej radość! 

Dzień Mamy - Córka obejmuje i całuje mamę, która jest uśmiechnięta, w policzek, w tle rozmazane drzewo.
Dzień Mamy – spełnij Jej najskrytsze marzenia!

Dzień Mamy w oku historii

Początki Dnia Matki sięgają czasów starożytnych. Celebrowano wówczas różne święta poświęcone boginiom-matkom – symbolom płodności i urodzaju. Zwyczaj ten został jednak przerwany w momencie gdy cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo.

W siedemnastowiecznej Anglii natomiast, odbywały się tak zwane “ niedziele u matki”. Raz na rok (dokładnie w czwartą niedzielę postu) odprawiano mszę poświeconą tejże okazji. Był to również dzień wolny od pracy, aby “dorosłe dzieci” mogły w tym dniu odwiedzić swoje mamy.
Historia Dnia Matki w Polsce związana jest z obecną stolicą małopolski czyli z Krakowem, gdzie w 1914 roku święto to było obchodzone po raz pierwszy i od tego czasu zawsze przypada 26 maja. Tego dnia mamy świętują jedynie w naszym kraju. W pozostałych częściach świata, Dzień Matki przypada w innych terminach.

W drugą niedzielę maja święto mają wszystkie mamy z USA, Kanady, Szwajcarii, Ukrainy, Czech, Belgii, Włoch i wielu innych krajów.

Popularną datą Dnia Matki jest także 8 marca i łączony jest z obchodami Dnia Kobiet. W Wielkiej Brytanii ten dzień niezmiennie przypada w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W Tajlandii natomiast Dzień Matki obchodzony jest 12 sierpnia, w dniu urodzin Jej Wysokości Królowej. Domy są dekorowane na ten dzień jej portretami i kwiatami.

Jak powiedzieć „mama” w różnych językach?

Zastanawialiście się kiedyś jak brzmi słowo “mama” w innych językach? Mamy kilka przykładów 🙂
jęz. białoruski – мама
jęz. bułgarski – майка
jęz. chorwacki – majka
jęz. czeski matka, máti, máma, maminka, mamička, mamka, mutra
jęz. fiński – äiti
jęz. francuski – maman, mère
jęz. hiszpański – mamá, madre
jęz. holenderski – moeder
jęz. indonezyjski – ibu, bunda, ibunda
jęz. islandzki – móðir
jęz. japoński – okāsan, haha
jęz. koreański – eomeoni
jęz. ukraiński – мати
jęz. włoski – mamma, madre

Jaki prezent na Dzień Mamy wybrać?

Niezależnie jednak od historii, kultury czy języka, dzieci na całym świecie w Dniu Matki wyrażają swoją miłość do tej najbliższej sercu osoby. Otrzymanie bukietu polnych kwiatów czy własnoręcznie przygotowanej laurki przez dziecko to dla każdej mamy ogromna radość. Pamiętajmy jednak, że nawet gdy jesteśmy już dorośli, warto sprawić mamie przyjemność i podarować jej coś od serca. Jaki prezent wybrać?

Podaruj mamie…

1. Chwilę relaksu

Każda mama potrzebuje chwili wytchnienia i relaksu. Dlatego też na pewno ucieszy się jeśli do bukietu zrobionego z jej ulubionych kwiatów dołączysz Voucher na Masaż. Masaż gorącymi kamieniami, czekoladą, miodem a może masaż tajski? Upewnij się najpierw, który z nich będzie najlepszy dla Twojej mamy. W dobie wszechobecnego pośpiechu uzyskanie niezbędnej dawki odprężenia jest nie lada wyzwaniem, ale czy może być coś bardziej odprężającego niż przyjemny masaż lub dzień w SPA? Podaruj mamie czas tylko dla niej, w którym będzie mogła zapomnieć o troskach dnia codziennego.

2. Możliwość rozwoju

Twoja mama należy do osób, które ciągle chcą się rozwijać? Lubi uczyć się nowych rzeczy? W tym wyjątkowym dniu podaruj jej Voucher na kurs, który może pomóc rozwinąć jej zainteresowania, a być może nawet rozbudzi w niej nowe pasje! Kurs Językowy to pomysł na praktyczny prezent dla tych mam, które od zawsze chciały nauczyć się nowego języka, ale nigdy nie miały na to czasu, bo jak to zazwyczaj bywa, swój wolny czas poświęcały innym a nie sobie 🙂 Inną propozycją, ale również związaną z nauką jest kurs…Tańca! Tango? Salsa? Niech mama sama wybierze, którego stylu chce się nauczyć. Pozwól jej rozbudzić w sobie kobiecość!

3. Wspólnie spędzony czas

Może warto obdarować mamę czymś co jest cenniejsze niż rzeczy materialne? Podaruj jej wspólny czas z Tobą! Wybierzcie się do kina, a później na pyszną kawę lub Degustację Czekolady. Zafunduj sobie i swojej mamie chwile słodkiej przyjemności podczas których pożartujecie i będziecie wspominać dawne czasy. Twoja mama jest fanką dobrego jedzenia? Idźcie na wspólną kolację albo Kurs Gotowania, na którym wspólnie nauczycie się czegoś nowego i będziecie doskonale się bawić. Dajcie sobie możliwość nauki kuchni z wymarzonego zakątka świata. Innym, również ciekawym i dość nietypowym pomysłem na prezent będzie Sesja Fotograficzna. Profesjonalny fotograf uwieczni Wasze wspólne chwile, a do zrobionych zdjęć na pewno będziecie wracać po latach i z uśmiechem przypomnicie sobie ten dzień.

Pamiętajcie, prezent na Dzień Matki powinien być wyjątkowy, ale wcale nie musi być drogi! Każdy upominek dany ze szczerego serca na pewno ucieszy Waszą mamę, bo przede wszystkim liczy się to, że o niej pamiętacie!

A my z okazji nadchodzącego Święta, chcemy wszystkim Mamom życzyć mnóstwo uśmiechu i wszystkiego co najlepsze!