Czy skok na bungee jest bezpieczny? Odpowiadamy!

Bungee jumping to jeden z najbezpieczniejszych sportów ekstremalnych, który dostarcza ogromnej dawki adrenaliny każdemu, kto zdecyduje się stanąć na szczycie obiektu i wykonać decydujący krok. Skoki na linie na prezent to doskonały pomysł dla miłośników emocjonujących aktywności i wszystkich tych, którzy marzą, aby po raz pierwszy dokonać czegoś naprawdę ekscytującego. Jeśli zastanawiasz się, czy skok na bungee jest bezpieczny, to w tym tekście rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy do czytania! 

Kobieta w uprzęży. Stoi na platformie. Czeka na wykonanie skoku na bungee.

Jak działa bungee?

Bungee jumping to sport polegający na skakaniu z dużej wysokości na specjalnej elastycznej linie przymocowanej do kostek, bioder lub korpusu. Skoki zazwyczaj realizuje się z wysokości ok. 70-100 metrów. Nie oznacza to jednak, że nie można skoczyć z niższego lub wyższego punktu. W Polsce odbywa się skok z najwyższej wieży na świecie – Big Tower w Szczecinie, której wysokość wynosi aż 252 metry. Różni się on jednak nieco od klasycznego skoku na bungee. W przypadku Dream Jump przede wszystkim stosuje się inny rodzaj uprzęży, inna jest również pozycja spadania, a długość skoku jest maksymalnie wydłużona. 

Czy skok na bungee jest bezpieczny?

Tak! Każda realizacja skoku na bungee odbywa się pod okiem instruktorów, których obowiązkiem jest odpowiednie umocowanie sprzętu i zabezpieczenie atrakcji. Ponadto instruktor wydaje jasne wskazówki dotyczące tego, jak zachować się podczas skoku i o czym pamiętać, aby doświadczenie było nie tylko ekscytujące, ale i przyjemne. Tych instrukcji należy bezwzględnie przestrzegać! 

Jaka jest jedna z najważniejszych zasad, którą powinieneś przestrzegać? Skok wykonuje się swobodnie, opadając głową w dół tak, aby uniknąć gwałtownej zmiany pozycji w czasie lotu i pozwolić linie na stopniowe naprężenie. 

Aby skoczyć na bungee, najpierw trzeba dostać się na platformę, z której oddaje się skoki. Następnie uczestnik atrakcji ubiera się w specjalną uprząż, do której przymocowana jest elastyczna lina składająca się z kilkuset, a nawet tysiąca cienkich gumowych włókien skręconych w jedną całość. Lina gwarantuje wyhamowanie lotu w odpowiednim momencie. 

Nadal masz wątpliwości i zastanawiasz się, czy skok na bungee jest niebezpieczny? Zobacz, w jaki sposób dobiera się linę! 

Istnieje kilka rodzajów lin do bungee, które dobiera się w zależności od wagi skoczka. Dobrze dobrana lina jest gwarancją bezpiecznego przeżycia. Za cienka lina może się zerwać, a zbyt gruba spowodować gwałtowne wyhamowanie lotu. Dlatego najważniejszy jest dobór odpowiedniej z lin, a uczestnik skoku powinien być przed jej wyborem zważony.

Liny:

  • cienka – dla skoczka o wadze od 40 do 65 kg, 
  • średnia – od 66 do 90 kg, 
  • gruba – od 90 do 120 kg.
Lina do skoku na bungee.

Jak zabezpieczany jest skok na bungee?

W czasie skoku uczestnik zabezpieczony jest wyżej wspomnianą liną, która jest naprawdę wytrzymała, a solidne elementy jej łączenia gwarantują bezpieczeństwo w czasie przeżycia. Poza tym uprząż, w której oddaje się skok, jest wyposażona w podwójne zabezpieczenie, pozwalające ubezpieczyć skoczka w sytuacji zerwania podstawowego zaczepu. Uczestnika przeżycia przymocowuje się do liny minimum na dwa sposoby – wokół kostek oraz na biodrach, a rzadziej na korpusie. 

Skokochron to natomiast sprzęt ratunkowy w postaci napełnianej powietrzem poduszki lub brezentowego pasa rozpinanego nad ziemią. Skokochron amortyzuje skok i zabezpiecza przed obrażeniami, pochłaniając energię ciała, które w niego wpada.

Kto kontroluje organizatorów skoków na bungee?

Tylko lina z odpowiednim certyfikatem i odpowiadająca rygorystycznym normom może zostać użyta do skoku na bungee. Ponadto wykwalifikowani instruktorzy posiadają legitymacje wydane przez Ministra Kultury i Sportu, który jest jedynym organem uprawnionym do wydawania takich dokumentów. Dźwigi czy kosze, z których skacze się na bungee, do użytku dopuszcza Urząd Dozoru Technicznego. Zabezpieczenia stosowane podczas skoków na bungee powinna kontrolować Państwowa Inspekcja Pracy. W tym zakresie nie ma jednak szczegółowych przepisów. 

Jak znaleźć rzetelnego organizatora skoku?

Przed podpisaniem oświadczenia potwierdzającego, że ogólna kondycja psychofizyczna pozwala na wykonanie skoku, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z organizatorem skoku. 

Sprawdź, czy organizator posiada aktualną decyzję Urzędu Dozoru Technicznego. Zapytaj o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które umożliwia otrzymanie odszkodowania w sytuacji, gdy skoczek dozna urazu. Upewnij się, że instruktorzy są przeszkoleni i posiadają odpowiednie licencje do nadzorowania tego typu atrakcji. 

Kobieta wykonuje skok na bungee.

5 zasad bezpiecznego skoku na bungee

  1. Stosuj się bezwzględnie do wytycznych instruktora.
  1. Upewnij się, że nie masz żadnych przeciwwskazań do skoku, a jeśli to konieczne – skonsultuj decyzję z lekarzem. 
  1. Postaw na wygodne ubranie i obuwie, które nie będzie stanowić zagrożenia w czasie skoku. 
  1. Nie wykonuj skoku, jeśli nie jesteś przekonany co do prawidłowości zabezpieczeń, a na dole nie czeka na Ciebie skokochron. 
  1. Jeśli zdecydujesz się na skok, pamiętaj o odpowiedniej pozycji, czyli głowie skierowanej w dół.

Instruktorzy dokładnie Cię poinstruują i zadbają o to, aby przeżycie było nie tylko emocjonujące, ale i bezpieczne. Pamiętaj – nawet na chwilę przed skokiem możesz zrezygnować i zjechać na dół.  Nikt nie wypchnie Cię z platformy siłą, ale w takiej sytuacji nie ma zazwyczaj możliwości zwrotów kosztów za niezrealizowane przeżycie. 

Chcesz skoczyć na bungee? Sprawdź miejscowości, w których możesz to zrobić!

Nie zastanawiaj się dłużej, czy skok na bungee jest bezpieczny. Potwierdzamy, to jeden z najbezpieczniejszych sportów ekstremalnych, jakich możesz spróbować. Spójrz na listę poniżej i wybierz jedną z lokalizacji, w której doświadczysz tego wyjątkowego przeżycia. 

Skoki na linie to fantastyczna propozycja dla wszystkich miłośników adrenaliny.  Pora na emocjonującą przygodę! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top