Czy można w udany sposób spędzić samotne święta?

W XXI wieku ludzie z różnych powodów (także z własnego wyboru) spędzają samotnie święta. Nie ma nic w tym złego. Wbrew pozorom czas w samotności może być bardzo wartościowy, pełen emocji i nowych doświadczeń. Należy jedynie odpowiednio go zaplanować i otworzyć się na zmiany.

Pełne atrakcji święta są możliwe nawet w przypadku osób samotnych. W jaki sposób? Wystarczy jedynie mieć odpowiednie nastawienie i skorzystać z wielu sprawdzonych sposobów. Czasami nawet drobne zakupy lub wspólny wyjazd z innymi, nowo poznanymi osobami może uatrakcyjnić okres Bożego Narodzenia.

Samotne święta Bożego Narodzenia – wybór czy przeznaczenie?

W XXI wieku coraz więcej osób, zwłaszcza tych żyjących w dużych miastach, spędza samotne Boże Narodzenie. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze z przyczyn losowych, sytuacji niezależnych od woli czy wyborów danego człowieka. Najczęściej takie święta mają ludzie w podeszłym wieku, których bliscy od wielu lat mieszkają na innym kontynencie, np. w Ameryce Północnej. Podobnie jest w przypadku osób, których najbliższa rodzina (rodzeństwo, rodzice, dziadkowie) zmarli, a one same nie założyły rodziny. Z drugiej strony niektórzy samotne święta spędzają też z własnej woli. Często są to ludzie bardzo młodzi lub po przejściach (np. po rozwodzie), którzy nie są związani z rodziną emocjonalnie albo z różnych powodów nie chcą przyjechać do domu rodzinnego na Wigilię. Najczęściej chodzi tu o sytuacje, gdy np. najbliższa rodzina (rodzice, dziadkowie) nie akceptuje modelu życia danej osoby, a każde wspólne spotkanie kończy się ostrą wymianą zdań. W takim przypadku samotne spędzenie świąt wydaje się lepszym rozwiązaniem niż bycie atakowanym przez bliskich.

Kilka sposobów na atrakcyjne, samotne święta

Samotne Boże Narodzenie można przetrwać, a nawet dobrze się bawić. Jak to możliwe? Istnieje kilka sposobów na wartościowe spędzenie tego czasu. Wystarczy, że osoba, która jest sama w święta, zadba o szczegóły.

Kluczowe jest pozytywne myślenie. Ani samotna w święta kobieta, ani samotny w święta mężczyzna nie powinni analizować swojej sytuacji. Nie wolno obwiniać się za nią ani tym bardziej rozpamiętywać, co do niej doprowadziło. Z takim nastawieniem świąteczny wieczór zakończy się tylko płaczem i smutkiem. A przecież nie o to chodzi.

Należy również odrzucić stereotypowe myślenie. Boże Narodzenie nie zawsze muszą być czasem spędzonym tylko z członkami rodziny. Przeciwnie, udane święta to takie, które pozwolą danej osobie na odpoczynek, spokój i przeżycie dobrych chwil. Mimo samotnego spędzania Wigilii powinno się też zadbać o detale. W mieszkaniu warto m.in. rozwiesić świąteczne dekoracje, upiec ciasto lub nabyć je w cukierni.

Można spróbować spędzić ten czas z innymi samotnymi osobami. Często w okresie świątecznym tworzone są w mediach społecznościowych różne grupy, wątki dyskusyjne, a czasami również specjalne wydarzenia – w ten sposób osoby znajdujące się w podobnej sytuacji planują np. wspólne spotkania, wyjazd w góry podczas świąt. Takie wyjazdy są bardzo dobrym rozwiązaniem. To nie tylko okazja do poznania nowych osób, lecz także szansa na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz uprawianie ulubionego sportu. Na tego typu grupowych wyjazdach osoba samotna czuję się lepiej psychicznie, ponieważ widzi, że nie tylko ona przeżywa okres świąteczny w pojedynkę, poza domem i bez rodziny.

Warto zapewnić sobie na czas świąt atrakcje, na które normalnie brakuje czasu i ochoty, a często także odwagi. W Internecie można znaleźć bogatą ofertę takich atrakcji, np. na witrynie wyjątkowyprezent.pl. Za jej pośrednictwem osoby samotne mogą m.in. wykupić sobie popołudnie w SPA, masaż tajski lub skok ze spadochronem.

Czy samotne spędzenie świąt Bożego Narodzenia na ekstremalnych rozrywkach to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak. Dzięki temu człowiek ma okazję nie tylko się zrelaksować, lecz także przeżyć coś niezwykłego. Takie doświadczenia są bardzo budujące. Dzięki nim będzie wspominał Boże Narodzenie bardzo pozytywnie, np. jako datę pierwszego lotu motolotnią, nurkowania w zalanym kamieniołomie albo udziału w czekoladowym masażu ciała.

Święta dla wielu oznaczają początek czegoś nowego. Tak może być i w przypadku samotnych. Niejednokrotnie przeżycie np. pierwszego nurkowania podczas Bożego Narodzenia sprawia, że osoba nurkująca decyduje się kontynuować tę aktywność, co z czasem przeradza się w wielką, życiową pasję.

Podsumowując, samotne święta Bożego Narodzenia nie powinny u nikogo powodować frustracji czy smutku. Przeciwnie, ten czas można przeżyć oryginalnie, ciekawie i radośnie. Kluczowe jest jednak pozytywne nastawienie, otwartość na nowe, w tym ekstremalne, doświadczenia. Warto wreszcie porzucić tradycyjne myślenie, że idealne święta spędza się tylko w gronie rodziny, kolędując przy stole zastawionym potrawami. Równie dobrze można spędzić ten czas samotnie, np. podczas wizyty w SPA lub w bazie nurkowej.