Skok na bungee – czy jest bezpieczny? Ile kosztuje? Jak się do niego przygotować?

Skok na bungee z mostu czy innego wysokiego obiektu to ekstremalne przeżycie dla odważnych. Skoczek zostaje przymocowany do specjalnej uprzęży połączonej z wytrzymałą liną. Jedyne, co musi zrobić, to krok w przód. Potem może już tylko cieszyć się chwilą swobodnego spadania z kilkudziesięciu metrów wysokości.

Skok na bungee trwa kilka sekund, ale emocje, jakie mu towarzyszą, pozostaną w pamięci na znacznie dłużej. To pomysł na spędzenie wolnego czasu dla osób, które uwielbiają adrenalinę oraz nie boją się wysokości.

Skok na bungee – na czym polega?

Bungee jump, czyli Skok na Bungee, to skakanie z dużej wysokości (nawet powyżej 200 metrów!) na specjalnej elastycznej linie przymocowanej do kostek, korpusu lub bioder. To rodzaj ekstremalnej aktywności dla ludzi o mocnych nerwach i bez lęku wysokości. Skok z mostu, wieży czy wiaduktu z kilkudziesięciu bądź kilkuset metrów to doświadczenie, które z pewnością szybko nie umknie z pamięci.

Odpowiednia lina to podstawa

Śmiałek, który zdecyduje się na bungee jump, rozpoczyna przygodę od dostania się na platformę na odpowiedniej wysokości. Następnie ubiera się w specjalną uprząż (w tym również asekuracyjną), do której przymocowana jest elastyczna lina wykonana z taśm alpinistycznych i setek cienkich gumek lateksowych skręconych razem w jedną całość. Istnieje kilka rodzajów lin do bungee, które dobiera się do wagi skoczka. Im waży on więcej, tym lina musi być grubsza.

Alternatywa dla bungee

Osoby, które wciąż szukają nowych wrażeń, mogą również skorzystać z ekstremalnej atrakcji, jaką jest Dream Jump. Przypomina nieco klasyczne bungee, ale zapewnia dwa razy dłuższy czas swobodnego spadania i jest dużo bardziej ekscytujący.

Ekstremalne przeżycia dla każdego i na każdą okazję!

Czy skok na bungee jest bezpieczny?

Skoki na bungee organizują doświadczeni i kompetentni instruktorzy. Lina, do której przymocowuje się skoczka, jest ekstremalnie wytrzymała, bo przy jej wytwarzaniu szczególną uwagę poświęcono na miejsca łączenia jej z mocującymi elementami. Dodatkowo uprząż do skoku wyposażona jest w podwójne zabezpieczenie, które zapewnia asekurację w przypadku, gdyby podstawowy zaczep się zerwał. Ponadto skoczek do liny przymocowany jest na dwa sposoby: wokół kostek oraz poprzez mocną taśmę, która łączy bungee ze specjalną uprzężą. W miejscach, w których organizowane są ekstremalne skoki z wysokości, uczestnicy zabawy są pod stałą opieką doświadczonych instruktorów. Wyjaśniają oni szczegółowo, w jaki sposób będzie przebiegał skok i przekazują cenne wskazówki. Ponadto, dodają otuchy osobom, które zaczynają odczuwać strach i niepewność, stojąc już na krawędzi.

Wykwalifikowani instruktorzy posiadają legitymacje wydane przez Ministra Kultury i Sportu. Jest to jedyny organ w pełni uprawniony do przekazywania tego typu dokumentów, dlatego przed skokiem warto o to zapytać. Dodatkowo większe bezpieczeństwo podczas korzystania z atrakcji zapewnia oryginalny skokochron. To sprzęt ratowniczy, amortyzujący skok i skutecznie chroni przed obrażeniami. 

Skok na bungee – przeciwwskazania

Sporty ekstremalne nie są dla wszystkich. Najważniejsze przeciwwskazania do skoku na bungee to: choroby serca, ciąża, zawroty głowy, zaburzenia neurologiczne, problemy z oddychaniem, wysokie ciśnienie krwi czy urazy pleców bądź stawów. Dodatkowo aktywność ta nie jest polecana osobom z lękiem wysokości. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby mieć pewność, że ekstremalny skok nie zaszkodzi naszemu zdrowiu.

Od ilu lat można skakać na bungee?

Bungee jumping to atrakcja dla osób od 16. roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą mieć jednak pisemną zgodę rodzica bądź prawnego opiekuna. Dodatkowo, aby skok mógł się odbyć, waga skoczka musi wynosić powyżej 45 kilogramów.

Gdzie można skorzystać z atrakcji?

Skok na bungee z mostu, wiaduktu, wieży czy dachu to atrakcja, z której można skorzystać w wielu turystycznych miastach Polski, takich jak: Zakopane, Trójmiasto, Kraków, ale również w Głogowie, Warszawie, Łodzi czy Wrocławiu. Skoki te odbywają się także ze specjalnie do tego przygotowanych dźwigów, które są rozstawiane w różnych częściach kraju z okazji np. sezonowych imprez, takich jak: juwenalia, zakończenie wakacji czy dni konkretnego miasta.

Skok na bungee jako pomysł na prezent

Ekstremalny skok na linie z wysokości to oryginalny pomysł na prezent dla mężczyzny lub kobiety, pod warunkiem, że to odważni miłośnicy mocnych wrażeń. Taki upominek z pewnością pozytywnie zaskoczy każdego fana adrenaliny i niecodziennych wyzwań. Dodatkowo pozostanie w jego głowie na długi czas. Prezent w formie przeżycia świetnie sprawdzi się na wiele okazji, np.: urodziny, imieniny, wieczór kawalerski, dzień chłopaka, a nawet Walentynki.

Skoki na Bungee realizowane są w wielu polskich miastach, dlatego lokalizację można swobodnie dopasować do miejsca zamieszkania. Dodatkowo organizatorzy tego typu ekstremalnych eventów zapewniają możliwość nakręcenia filmu bądź zrobienia pamiątkowych fotografii podczas niepowtarzalnego lotu.