Prezenty Symboliczne

Wręczając prezent bliskiej osobie, z reguły nie zastanawiamy się nad symboliką upominku. Naszym celem jest wyłącznie sprawienie przyjemności obdarowywanej osobie i uczczenie danej okazji. Jednak to, co komuś dajemy, może mieć podtekst historyczny lub kulturowy, którego zupełnie nie jesteśmy świadomi.

Jednym z najpopularniejszych prezentów dla kobiet są kwiaty. Według feng shui wręczanie czerwonej róży, która w Polsce kojarzy się z miłością, wcale nie jest dobrym pomysłem. Podarowanie tego kwiatu zamiast wzmocnić pozytywną relację z drugą osobą, zaszkodzi jej ze względu na ostre kolce rośliny. Do kwiatów, których nie powinno się dawać drugiej osobie należą wszystkie mające czerwony lub biały kolor. Są to kolory, które symbolizują śmierć. Jeżeli chce się wręczyć komuś kwiat zgodnie z wschodnią tradycją, to róża pozbawioną kolców będzie najlepszym wyborem.

Należy jednak uważać, ponieważ wedle europejskiej tradycji, symbolika kwiatów zmienia się w zależności od koloru. Wspomniana czerwień oznacza miłość, pożądanie i pasję. Białe kwiaty kojarzone są natomiast z czystością. Mniej oczywiste jest znaczenie koloru pomarańczowego, który prócz pożądania oznacza także entuzjazm i fascynację. Niebieskie kwiaty to z kolei, symbol spokoju, otwartości i pokoju. Co ciekawe, symbolika róży zmienia się nie tylko ze względu na jej kolor, lecz także na przestrzeni wieków. W starożytnym Rzymie umieszczenie róży na drzwiach pokoju oznaczało, że toczy się w nim rozmowa na poufne tematy.

Do innych kwiatów mających swoją symbolikę należy orchidea. Tym razem ukryte znaczenie nie wywodzi się z zasad feng shui, a od chińskiego filozofa Konfucjusza. Okrzyknął on ją znakiem “Ian”, który oznacza wdzięk, czystość, skromność i doskonałość. Symbolika tego kwiatu jest jednak bardziej złożona. W średniowieczu była ona symbolem płodności, natomiast w czasach starożytnych bogactwa oraz luksusu. Podarowanie tej pięknej rośliny będzie oznaczać szacunek oraz podziw dla osoby obdarowanej. Oznacza to, że orchidea to idealny wybór nie tylko na prezent z okazji Dnia Kobiet, ale to również świetny pomysł na prezent dla szefa, który udekoruje jego gabinet i wprowadzi pozytywna energię.

Jaki prezent wybrać dla bliskiej osoby?

Według feng shui istnieją pewne prezenty, które możemy dać, jeżeli pragniemy komuś zapewnić pomyślność w danej dziedzinie. Na przykład, jeżeli chcemy, aby obdarowana osoba odniosła sukces zawodowy, dobrym pomysłem będzie podarowanie jej figurki mężczyzny trzymającego w dłoniach laskę. Jeśli natomiast pragniemy, aby obdarowany stał się bogatym człowiekiem, należy podarować posążek przedstawiający mężczyznę trzymającego w dłoniach dziecko. Innym podarunkiem urodzinowym, który będzie mieć pozytywny wydźwięk jest starzec trzymający brzoskwinię. Owoc ten symbolizuje długowieczność, jego odwzorowanie zapewnia więc długie życie. Zgodnie z feng shui, także figurki zwierząt mają swoje symboliczne znaczenie. Żaba siedząca na stosie monet jest kolejnym symbolem bogactwa, podobną symbolikę mają także ryby, których zadaniem jest przyciąganie dobrobytu.

Jakich prezentów unikać?

Istnieją też rzeczy, których nie wolno dawać w prezencie, ponieważ będzie to miało negatywne konsekwencje dla naszych relacji z obdarowaną osobą. Przykładem takiego podarunku są buty. W wymiarze symbolicznym, jeżeli ktoś otrzyma od nas obuwie, to od nas odejdzie. Odwrotne znaczenie ma natomiast pasek do spodni. Ta część garderoby kojarzona jest z ograniczeniem wolności. Podobne znaczenie ma też apaszka. Dlatego zanim wybierzesz prezent z okazji rocznicy lub podarek ślubny dla znajomych, upewnij się, że nie ma on ukrytej negatywnej symboliki.

Według niektórych, podarowanie znajomemu portfela jest świetnym pomysłem. Taki prezent może ucieszyć obdarowanego, jednak przed wręczeniem go nie powinniśmy zapomnieć o umieszczeniu w nim jakiejś drobnej sumy lub symbolicznej monety. W przeciwnym wypadku osoba, której damy taki podarek, będzie cierpieć z powodu niedostatku pieniędzy. Problemy finansowe zwiastuje także otrzymanie prezentu związanego z wodą. Inne sprowadzające na obdarowanego nieszczęście podarki to chusteczki oraz perły. Oba te podarunki oznaczają płacz. W przypadku pereł sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana, ponieważ pomimo nieprzyjemnego skojarzenia są one tradycyjnie wręczane z okazji zaręczyn oraz dwunastej rocznicy ślubu. O ile perła może budzić kontrowersje, o tyle nie ma żadnych wątpliwości, że nie powinniśmy dawać w prezencie broszki. Ten podarunek może mieć zły wpływ na związek osoby, która go otrzyma, a nawet doprowadzić do rozstania. Natomiast podarowanie komuś rękawiczek jest wróżbą nadchodzących konfliktów. Do prezentów, których nie należy dawać, należy także pawie pióro. Podarowanie go komuś przyniesie pecha obdarowanej osobie.

Trafiony prezent pod choinkę

Oddzielną symbolikę mają prezenty, które daje się na Święta Bożego Narodzenia. Jeżeli interesuje nas podarunek dla pary, dobrym pomysłem jest wręczenie dwóch związanych ze sobą czerwoną wstążeczką i zapakowanych razem filiżanek. Dawniej, taki podarek zapewniał siłę potrzebną do pokonywania przeciwności oraz harmonię w związku. Miał też pomóc, jeżeli relacje obdarowanej pary znajdowały się w kryzysie. Innym symbolicznym prezentem może być lustro, które pozwala “zatrzymać czas”. To dobry podarek dla ludzi żyjących w ciągłym biegu, np. Twojej szefowej. Jeśli natomiast któryś z waszych znajomych często trafia w towarzystwo złych ludzi, można podarować mu świecznik. Taki prezent pomaga w spotkaniu życzliwych osób.

Na Święta często decydujemy się na podarowanie członkom rodziny książki. To dobry prezent, ponieważ prawie każdy ma jakieś hobby, na którego temat z chęcią poszerzy swoją wiedzę. Książka-podarunek ma też pozytywne, symboliczne znaczenie: kojarzona jest z wiedzą. Część ludzi uważa, że dobrze jest dać książkę osobie, która jest nadmiernie materialistycznie nastawiona do życia. Dzięki niej zwróci się ona ku sferze duchowej.

Łatwo jest pogubić się w symbolice prezentów. Nie zapominajmy jednak, że liczą się dobre intencje, a prezent wcale nie musi mieć ukrytego znaczenia, by sprawić radość.