Pierwsza Komunia – o co w niej naprawdę chodzi?

W przeciągu maja i czerwca w wielu kościołach w Polsce sprawowane są Pierwsze Komunie. Dla dzieci, które uczestniczą w tym wydarzeniu to ważne przeżycie, jednak często ani dziecko, ani rodzina niestety nie wie, jaka jest istota tego sakramentu. Skupiamy się bardzo na wspaniałym wyglądzie, pieniądzach, przyjęciu komunijnym i prezentach. Jaka jest istota tego wydarzenia? Jak powinniśmy się do niego przygotować? 

Dziewczynka w białej sukni siedzi na łące i trzyma czerwoną różę.
Pierwsza Komunia to ważne wydarzenie!

Istota Pierwszej Komunii

Greckie słowo communio oznacza wspólnotę, zjednoczenie. Właśnie to wyraża sakrament, który przyjmujemy we wczesnym dzieciństwie.
Pierwsza komunia, obok chrztu i bierzmowania, to sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego. W życiu młodego człowieka dokonuje się to w III klasie szkoły podstawowej. Tego uroczystego dnia po raz pierwszy dziecko przyjmuje podczas Mszy Świętej Eucharystię, czyli Ciało i Krew Jezusa. To stanowi centrum tego dnia i to powinno się podkreślać podczas przygotowań do tego sakramentu.

Przebieg Mszy komunijnej

Udzielenie każdego sakramentu w Kościele Katolickim ma swoją konkretną formę. Tak jest też z przyjęciem Pierwszej Komunii. Cała uroczystość ma następujący przebieg :

 • przywitanie dzieci przed kościołem;
 • błogosławieństwo dzieci przez rodziców;
 • procesja wejścia i po przybyciu do ołtarza rozpoczęcie mszy przez kapłana;
 • odczytanie czytań i wykonanie psalmu przez dzieci lub ich rodziców;
 • modlitwa wiernych (dzieci lub ich rodzice);
 • przyniesienie darów ofiarnych przez dzieci;
 • przyjęcie przez dzieci komunii przed pozostałymi wiernymi;
 • pieśń dziękczynna w wykonaniu dzieci;
 • życzenia;
 • błogosławieństwo;
 • procesja wyjścia.

Ile czasu trwa komunia?

Ciężko jednoznacznie przewidzieć czas trwania uroczystości. Wiadomo, że będzie ona dłuższa niż niedzielna msza. W zależności od diecezji i parafii, komunia może trwać od 1,5 do 2,5 godziny.

Jak podkreślić powagę tej uroczystości czyli prezent na komunię 

Pierwsza Komunia jest ogromnym przeżyciem dla każdego dziecka. Dlatego w tym dniu cała uwaga powinna być skierowana na niego, nie zapominając o sensie Pierwszej Komunii. 

W Polsce piękną tradycją jest organizowanie przyjęć komunijnych. Do tego właśnie potrzebne są zaproszenia na takie wydarzenie. Rodzina wtedy gromadzi się na uroczystym obiedzie, by wspólnie radować się z kolejnego kroku wiary młodego człowieka. Często też pojawiają się prezenty komunijne, które mają pomóc dziecku w jego rozwoju, wierze czy też zainteresowaniach. Przy wyborze prezentu dla dziecka można zainspirować się naszą zakładką prezentową.

Życzymy Wam udanych obchodów niezwykłej uroczystości, jaką jest Pierwsza Komunia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *