Dzień św. Patryka – jak go obchodzić?

Zbliża się 17 marca, dzień św. Patryka. Koniczynki, zielone orszaki, Irlandia, rekord Guinessa w piciu piwa to obrazy, które mamy w głowach myśląc o tym narodowym święcie Irlandii. Kim był św. Patryk? Dlaczego jest szczególnie ważną osobą dla Irlandii? Jakie są sposoby obchodzenia tego święta i jakie znaczenie mają symbole? Zapraszam Cię na podróż wprowadzającą w temat tego niezwykle zielonego wydarzenia!

3 kufle świeżo nalanego piwa, stojące na ciemnych deskach, jedno bliżej, dwa dalej. Tło czarne. Symbol na dzień św. Patryka.
Piwo to wbrew pozorom niejedyny trunek, spożywany w Dniu św. Patryka

Kim był święty Patryk?

Pierwszym punktem naszej wyprawy będzie wysłuchanie historii o życiu świętego Patryka. To niezbędny element do tego, by zrozumieć obchody tego dnia. 
Zacznijmy od tego, że święty Patryk wcale nie nazywał się tym imieniem. Succat urodził się najprawdopodobniej w 385 roku na terenie dzisiejszej Walii.  Pochodził z rodziny kapłańskiej, jego ojciec był diakonem, a dziadek kapłanem. Gdy miał 16 lat sprzedano go w  niewolę do Irlandii i tam pracował jako pasterz. Po 6 latach przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał do Galii, tam rozwijając swoje powołanie. W 432 roku został biskupem i wtedy też wrócił do Irlandii, gdzie zajmował się posługą misyjną. Nawrócił naród Irlandczyków i pod koniec swojego życia dokonał chrztu tego kraju. Zmarł w 461 roku.

Dzień św. Patryka a koniczyny

Idziemy dalej… i wszędzie, gdzie nie spojrzymy tego dnia, znajdują się zielone koniczyny. Co oznaczają? Dlaczego akurat ta roślina jest związana z obchodami dnia św. Patryka? Zatrzymajmy się na chwilę, by posłuchać legendy.
Święty Patryk, kiedy posługiwał jako biskup misyjny w Irlandii, szukał odpowiedniego języka, by wytłumaczyć Irlandczykom, dość skomplikowany dogmat o Trójcy Świętej. Uczynił to za pomocą koniczyny, która ma 3 listki, a wciąż jest jedną rośliną. To tak jak trzy osoby boskie, a jeden Bóg. Ta legenda przyczyniła się do tego, że koniczyna i kolor zielony to najpopularniejsze symbole, które przypominają o świętym Patryku. Do dziś w kościołach w Irlandii, obok wizerunku patrona tego kraju można znaleźć tę niewielką, zieloną roślinę.

Jedzenie i… piwo!

W trakcie takiej podróży wypadałoby również coś zjeść. Z okazji dnia świętego Patryka nie może zabraknąć peklowanej wołowiny z kapustą, która doskonale komponuję się z piwem. Co roku w Irlandii odbywa się bicie rekordu Guinnesa w piciu tego alkoholowego trunku. By tego dnia zjednoczyć się z Irlandczykami i choć trochę poczuć atmosferę tego święta polecamy wybrać się na takie wyjątkowe przeżycia jak: Degustacja Piwa w Ciemności czy Kurs Kiperski – Degustacja Piwa. Każda okazja jest dobra do dawania sobie prezentów, więc dzień św. Patryka doskonale wpisuje się w taką myśl!

Jak obchodzony jest Dzień św. Patryka w Irlandii?

Dobrnęliśmy wspólnie do najważniejszego punktu tej wyprawy! Widzisz tych radosnych ludzi na ulicach Dublina, poprzebieranych w zielone ubrania? Słyszysz muzykę niosącą się we wszystkie strony?
Huczne orszaki na cześć świętego Patryka to najbardziej pielęgnowana tradycja przez Irlandczyków w tym dniu. Cały kraj wypełniony jest wtedy zielenią. Ludzie nakładają zielone ubrania, piwo jest serwowane z takim barwnikiem. Tego dnia w Irlandii nawet rzeki są zabarwione na zielony, by cały kraj czcił swojego patrona. Ciekawą informacją o wszystkich obchodach jest to, że w latach sześćdziesiątych weszło prawo na otwarcie pubów tego dnia, mimo trwającego w tym czasie Wielkiego Postu. To świadczy o tym, że wszyscy Irlandczycy uwielbiają świętować dzień św. Patryka i jest to dla tej kultury bardzo ważne!

To już koniec! Dziękuję Ci za tą wyjątkową, ale przede wszystkim zieloną podróż. Radosnego dnia św. Patryka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *