Dzień św. Patryka – jak go obchodzić?

Zbliża się 17 marca, dzień św. Patryka. Koniczynki, zielone orszaki, Irlandia, rekord Guinessa w piciu piwa to obrazy, które mamy w głowach myśląc o tym narodowym święcie Irlandii. Kim był św. Patryk? Dlaczego jest szczególnie ważną osobą dla Irlandii? Jakie są sposoby obchodzenia tego święta i jakie znaczenie mają symbole? Zapraszam Cię na podróż wprowadzającą w temat tego niezwykle zielonego wydarzenia!

3 kufle świeżo nalanego piwa, stojące na ciemnych deskach, jedno bliżej, dwa dalej. Tło czarne. Symbol na dzień św. Patryka.
Piwo to wbrew pozorom niejedyny trunek, spożywany w Dniu św. Patryka

Kim był święty Patryk?

Pierwszym punktem naszej wyprawy będzie wysłuchanie historii o życiu świętego Patryka. To niezbędny element do tego, by zrozumieć obchody tego dnia. 
Zacznijmy od tego, że święty Patryk wcale nie nazywał się tym imieniem. Succat urodził się najprawdopodobniej w 385 roku na terenie dzisiejszej Walii.  Pochodził z rodziny kapłańskiej, jego ojciec był diakonem, a dziadek kapłanem. Gdy miał 16 lat sprzedano go w  niewolę do Irlandii i tam pracował jako pasterz. Po 6 latach przyjął święcenia kapłańskie i wyjechał do Galii, tam rozwijając swoje powołanie. W 432 roku został biskupem i wtedy też wrócił do Irlandii, gdzie zajmował się posługą misyjną. Nawrócił naród Irlandczyków i pod koniec swojego życia dokonał chrztu tego kraju. Zmarł w 461 roku.

Dzień św. Patryka a koniczyny

Idziemy dalej… i wszędzie, gdzie nie spojrzymy tego dnia, znajdują się zielone koniczyny. Co oznaczają? Dlaczego akurat ta roślina jest związana z obchodami dnia św. Patryka? Zatrzymajmy się na chwilę, by posłuchać legendy.
Święty Patryk, kiedy posługiwał jako biskup misyjny w Irlandii, szukał odpowiedniego języka, by wytłumaczyć Irlandczykom, dość skomplikowany dogmat o Trójcy Świętej. Uczynił to za pomocą koniczyny, która ma 3 listki, a wciąż jest jedną rośliną. To tak jak trzy osoby boskie, a jeden Bóg. Ta legenda przyczyniła się do tego, że koniczyna i kolor zielony to najpopularniejsze symbole, które przypominają o świętym Patryku. Do dziś w kościołach w Irlandii, obok wizerunku patrona tego kraju można znaleźć tę niewielką, zieloną roślinę.

Jedzenie i… piwo!

W trakcie takiej podróży wypadałoby również coś zjeść. Z okazji dnia świętego Patryka nie może zabraknąć peklowanej wołowiny z kapustą, która doskonale komponuję się z piwem. Co roku w Irlandii odbywa się bicie rekordu Guinnesa w piciu tego alkoholowego trunku. By tego dnia zjednoczyć się z Irlandczykami i choć trochę poczuć atmosferę tego święta polecamy wybrać się na takie wyjątkowe przeżycia jak: Degustacja Piwa w Ciemności czy Kurs Kiperski – Degustacja Piwa. Każda okazja jest dobra do dawania sobie prezentów, więc dzień św. Patryka doskonale wpisuje się w taką myśl!

Jak obchodzony jest Dzień św. Patryka w Irlandii?

Dobrnęliśmy wspólnie do najważniejszego punktu tej wyprawy! Widzisz tych radosnych ludzi na ulicach Dublina, poprzebieranych w zielone ubrania? Słyszysz muzykę niosącą się we wszystkie strony?
Huczne orszaki na cześć świętego Patryka to najbardziej pielęgnowana tradycja przez Irlandczyków w tym dniu. Cały kraj wypełniony jest wtedy zielenią. Ludzie nakładają zielone ubrania, piwo jest serwowane z takim barwnikiem. Tego dnia w Irlandii nawet rzeki są zabarwione na zielony, by cały kraj czcił swojego patrona. Ciekawą informacją o wszystkich obchodach jest to, że w latach sześćdziesiątych weszło prawo na otwarcie pubów tego dnia, mimo trwającego w tym czasie Wielkiego Postu. To świadczy o tym, że wszyscy Irlandczycy uwielbiają świętować dzień św. Patryka i jest to dla tej kultury bardzo ważne!

To już koniec! Dziękuję Ci za tą wyjątkową, ale przede wszystkim zieloną podróż. Radosnego dnia św. Patryka!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top