Nietrafiony prezent – co z nim zrobić, jakie są rozwiązania?

Kupowanie podarunków na Boże Narodzenie, urodziny lub imieniny może sprawić wiele kłopotów. Czasami pojawiają się nietrafione prezenty, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Pozbycie się podarunku nie jest jednak takie łatwe, zwłaszcza że nie chcemy urazić cudzych uczuć.

Nieudany prezent, kobieta z wałkiem jako prezent, niezadowolona, choinka

Każdego roku w internecie, zwykle w okolicy świąt Bożego Narodzenia, może znaleźć wiele ofert sprzedaży nietrafionych prezentów. Takie ogłoszenia pojawiają się regularnie na portalach aukcyjnych, a także w mediach społecznościowych. Warto jednak pamiętać, że nietrafiony prezent gwiazdkowy lub urodzinowy nie zawsze musi zostać sprzedany, istnieje bowiem wiele innych rozwiązań.

Nietrafiony prezent – jak się zachować?

Po otrzymaniu nietrafionego podarunku wiele osób zastanawia się nad tym, jak się zachować i co powiedzieć darczyńcy. Zgodnie z zasadami savoir-vivre’u za każdy prezent należy podziękować i nie okazywać rozczarowania. W przypadku, w którym bardzo dobrze zna się drugą osobę, np. rodzica lub męża, dobrym pomysłem jest szczera rozmowa – dzięki temu następnym razem prezent będzie bardziej dopasowany do potrzeb i oczekiwań. Nie można zranić uczuć darczyńcy, powinno się jednak delikatnie zasugerować mu inny pomysł na kolejne święto.

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Istnieje co najmniej kilka sposobów na poradzenie sobie z nietrafionym prezentem na imieniny, urodziny lub święta. Taki podarunek można oddać komuś z rodziny lub znajomym. Oczywiście nie należy robić tego w przypadku prezentów spersonalizowanych, np. książek z dedykacją lub łańcuszków z naszymi inicjałami. Lepiej też, żeby darczyńca nie dowiedział się o tym, że prezent został oddany, ponieważ mogłoby to sprawić mu przykrość. Dobrym pomysłem jest także przekazanie nietrafionego podarunku na rzecz organizacji charytatywnej lub domu dziecka. Prezenty niepotrzebne, jednak mające wartość materialną, można sprzedać, ale należy szukać nabywcy w takim miejscu, na które nie zagląda darczyńca. Z tego powodu lepiej nie wystawiać prezentu na swoim profilu społecznościowym. Warto pamiętać, że w niektórych sklepach można dokonać zwrotu lub wymiany przedmiotu, jednak konieczne jest posiadanie paragonu. Właśnie dlatego w takiej sytuacji należy szczerze porozmawiać z drugą osobą i przyznać, że prezent jest nietrafiony. Za zwrócony towar można otrzymać gotówkę lub kartę podarunkową. Ta druga opcja to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli osoba obdarowana lubi dany sklep, ale ten otrzymany produkt jej się nie podoba (bo np. jest kopią posiadanej rzeczy, ubranie okazało się za małe lub za duże). Nietrafione prezenty świąteczne lub urodzinowe można także wymienić ze znajomymi albo urządzić loterię. Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych popularne są przyjęcia typu regifting party, które polegają na wymianie nietrafionych prezentów ze swoimi przyjaciółmi. W ten sposób w łatwy sposób można przekazać podarunek innej osobie.

Nietrafione prezenty – co zrobić, aby ich nie kupować?

Wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, co zrobić z nietrafionym prezentem, lecz także jak uniknąć kupowania takich podarunków innym osobom. Kluczową kwestią jest jak najlepsze poznanie obdarowywanego. Warto zwracać uwagę na potrzeby innych, rozmawiać z nimi, aby lepiej zrozumieć ich preferencje oraz zainteresowania. Można również dopytać kogoś z rodziny o marzenia osoby, której chcemy sprawić prezent, aby wiedzieć, co kupić. Świetnym pomysłem jest także zakup vouchera dopasowanego do pragnień obdarowywanego. Przykładowo, osobie, która uwielbia sporty ekstremalne, można wręczyć Voucher na Skok ze Spadochronem, natomiast komuś, kto chętnie spędza czas, relaksując się, lepiej podarować bon do salonu SPA. Bezpieczniej jest postawić na wrażenia i przeżycia, a nie na przedmioty. Zamiast kolejnej książki lub tubki nielubianego kremu, można sprezentować voucher do salonu kosmetycznego, na kolację lub bilety do kina. Przed zakupem prezentu warto dowiedzieć się jak najwięcej o marzeniach i potrzebach obdarowywanej osoby, zamiast wybrać coś, co jest aktualnie modne. W przypadku voucherów możliwy jest zwrot w ciągu ok. 14 dni, dlatego lepiej zdecydować się na zakup bonu jakiś tydzień przed wręczeniem upominku. Dobrze jest dopytać obdarowanego, czy podarunek mu odpowiada i zaznaczyć, że można dokonać zwrotu lub wymiany. Nietrafione prezenty mogą spowodować wiele problemów i zwyczajnie rozczarować, zamiast sprawić przyjemności. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne poznanie potrzeb drugiej osoby, zrozumienie jej marzeń oraz pragnień.