Najpopularniejsze sporty motorowe – co warto o nich wiedzieć?

Sporty motorowe są domeną mężczyzn. Dzielą się na trzy rodzaje, w tym m.in. na samochodowe, motocyklowe. Różnią się zasadami i rozwijanymi prędkościami, potrzebne są do nich różne umiejętności. Z reguły uprawianie ich wymaga sporych nakładów pieniężnych.

Najbardziej popularnym sportem samochodowym są wyścigi w bolidach Formuły 1. Aby zostać kierowcą takiego pojazdu, trzeba się wyróżniać dużymi umiejętnościami. Do sportów motorowych zaliczany jest również żużel, miłośnicy pojazdów na czterech kółkach, w tym dzieci, mogą spróbować swoich sił na gokartach.

Sporty motorowe – czym są? Rodzaje

Sporty motorowe są idealne dla osób o mocnych nerwach. Stanowią źródło niezapomnianych emocji, nie tylko dla uprawiających te dyscypliny zawodników, lecz także ich kibiców. Największą popularnością cieszą się wśród mężczyzn i polegają na ściganiu się w pojazdach napędzanych silnikiem (z reguły jest to silnik spalinowy). Sporty motorowe dzieli się na podkategorie, zgodnie z rodzajem pojazdu używanego podczas wyścigów. Decydując się na uprawianie jednego ze sportów motorowych, trzeba pamiętać, że nie należą one do bezpiecznych aktywności. Aby stać się profesjonalnym kierowcą, potrzeba lat praktyki i ogromnych nakładów pieniężnych.

Sporty samochodowe

Do najpopularniejszych sportów samochodowych należą wyścigi Formuły 1. Organizowane są zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA (Federation Internationale de L’Automobile). Pojazdy, którymi ścigają się kierowcy Formuły 1, w niczym nie przypominają samochodów osobowych. Wyposażone są w 145-kilogramowy silnik o pojemności 1,6. Bolidy systematycznie są unowocześniane. Samochody, jakie obecnie jeżdżą po torach wyścigowych, są dużo cięższe, dłuższe i szersze niż maszyny, które ścigały się jeszcze 10 lat temu. Mają szerszy rozstaw osi i zapewnione wsparcie jednostek hybrydowych. Pierwsza seria wyścigów Formuły 1 (Grand Prix) odbyła się w 1950 roku, obecnie biorą w niej udział najlepsi kierowcy z całego świata. Do najstarszych i najbardziej prestiżowych wyścigów Formuły 1 zaliczany jest Grand Prix Monako. Polskim specjalistą od tego rodzaju sportu samochodowego jest Robert Kubica. Podczas wyścigów, które odbywają się na specjalnych torach i zamkniętych ulicach, przyznawane są punkty. Decydują one o tym, któremu kierowcy przysługuje mistrzostwo po każdym sezonie.

Sport motocyklowy – żużel (czarny sport)

Żużel w Polsce ma spore grono zagorzałych fanów, dzięki czemu stanowi drugą najpopularniejszą dyscyplinę w naszym kraju. Nie ma w tym nic dziwnego, polscy żużlowcy są jednymi z najlepszych na świecie. Zawody o mistrzostwo polski rozgrywają się od lat 30. XX wieku. Kierowcy biorący udział w wyścigach ścigają się po owalnym torze, nie zawsze mającym taką samą nawierzchnię. Z reguły ma ona sypką strukturę, choć zdarza się, że jest trawiasta lub pokryta lodem. W naszym kraju najbardziej popularny jest żużel klasyczny. Obejmuje on wyścigi (tzw. biegi), w których zawodnicy startują indywidualnie lub drużynowo. W ramach zawodów drużynowych rozgrywane są najczęściej mecze i czwórmecze. W meczach biorą udział dwie drużyny, a w czwórmeczach cztery. W wyścigu na torach żużlowych ściga się sześciu zawodników, którzy startują w tym samym czasie i pokonują odcinek czterech okrążeń o łącznej długości ok. 1500 metrów. Jeśli rozgrywane są mecze, na torze znajduje się dwóch członków drużyny.

Pojazd, który można podziwiać na torach żużlowych, to ważący mniej niż 80 kilogramów motocykl. Dzięki niewielkiej masie bardzo szybko osiąga maksymalną prędkość. Aby było to możliwe, pozbawiony został skrzyni biegów, hamulców i rozrusznika. Wyposażono go natomiast w silnik na metanol, ze sztywnym zawieszeniem. Budowany jest od podstaw, dzięki czemu można go dopasować do konkretnego zawodnika. Możliwość oglądania go w akacji zapewnia niesamowite emocje, szczególnie gdy kierujący motocyklem wchodzi w wiraż z prędkością 100 km/h.

Wyścigi na gokartach i quadach

Odrębnym rodzajem sportu motorowego jest karting, którego historia sięga II wojny światowej. W Polsce dyscyplina ta przyjęła się w 1960 roku. Kilkanaście lat później powołano do życia Główną Komisję Sportu Kartingowego ZG PZM. Właśnie od gokartów warto zacząć przygodę ze sportami motorowymi. Swoją karierę w ten sposób rozpoczął wspomniany już Robert Kubica. Na gokartach mogą jeździć już kilkulatki – od 8. roku życia mogą zacząć brać udział w wyścigach kategorii Junior, a młodzież powyżej 16. Roku życia zaliczana jest do kategorii Senior. Standardowy gokart pozbawiony jest biegów, zawieszenia, wspomagania kierownicy, a w zamian za to wyposażony w hamulce na tylnych kołach i napęd na tył. Z reguły jeżdżą z prędkością nie większą niż 60 km/h.

Osoby kochające quady i offroad powinny sprawdzić inny ciekawy rodzaj sportu motorowego, jakim są wyścigi w czterokołowcach. Polegają one na pokonywaniu bardzo wymagających nawierzchniach. To dość niebezpieczna dyscyplina, która wymaga zaopatrzenia się w specjalną odzież.