Najdroższe auta na świecie –  ile kosztują i skąd ta cena?

Luksusowe samochody są obiektem pożądania milionów osób na całym świecie. Nie każdy jednak może wejść w posiadanie takiego pojazdu! I nie chodzi tu tylko o kwotę – choć te bywają naprawdę kosmiczne – ale o bardzo ograniczoną liczbę dostępnych egzemplarzy. Bez wątpienia najdroższe auto na świecie wzbudza ogromne emocje. Sprawdź, jaki samochód zasłużył na to miano. 

Luksusowy sportowy samochód. W tle plaża.

Co wpływa na cenę samochodów luksusowych?

Wpływ na cenę samochodów luksusowych mają:

– najnowsze rozwiązania technologiczne pod względem bezpieczeństwa i rozrywki,

– najwyższej jakości materiały i wnętrze, 

– unikatowe i często rzemieślnicze detale,

– specjalne projekty, które sprawiają, że samochód zawsze zwraca na siebie uwagę,

– ograniczona liczba dostępnych egzemplarzy (limitowana produkcja),

– wysoki nakład robocizny – przy produkcji pracują eksperci najwyższej klasy,

– ekskluzywność, niedostępność dla każdego, produkt kierowany tylko do elitarnego grona,

– historia marki i emocje, za które trzeba zapłacić.

Luksusowych samochodów nie produkuje się dużo. To właśnie odróżnia je od marek premium. Samochód marki premium – oczywiście – oferuje również wysoki poziom komfortu, jakości i wyposażenia, ale najważniejszym kryterium, które odróżnia go od samochodu luksusowego, jest właśnie dostępność (i z reguły nieco niższa cena).

Marki luksusowe chcą być nieosiągalne, pozostawać w strefie marzeń, tworząc wokół siebie niepowtarzalną aurę. Nie chcą być łatwo dostępne, nawet za wysoką cenę. Marki premium są natomiast ogólnodostępne dla wszystkich, którzy posiadają odpowiednią kwotę, aby dokonać zakupu. Za wyższą cenę oferują produkty lepszej jakości.  

Jakie są najdroższe marki samochodów?

Bugatti, Ferrari, Rolls-Royce, Lamborghini, McLaren czy Aston Martin to zdecydowanie najdroższe marki samochodów, które oferują luksusowe modele z najwyższej półki – nie tylko cenowej! W Polsce za luksusowe uchodzą również Bentley, a nawet Maserati, które ze względu na swoją stosunkowo niską cenę cieszy się popularnością. 

Jako najdroższe marki samochodów premium możemy potraktować Mercedes Benz, BMW, Audi, Lexus, Land Rover, Porsche czy Jaguar. Warto zwrócić uwagę na to, że marki luksusowe w Polsce w oficjalnej dystrybucji sprzedają rocznie od kilku do kilkudziesięciu samochodów, a marki premium mogą pochwalić się sprzedażą na poziomie od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy sztuk. Różnica jest zdecydowana. Na polskich drogach trudno dostrzec te najdroższe propozycje luksusowych marek, nie jest to jednak niemożliwe.

Najdroższe marki samochodów oferują naprawdę różnorodne modele, wśród których każdy miłośnik motoryzacji znajdzie propozycję, która z pewnością skradnie jego serce! Średnia cena najlepszych modeli marek premium dostępnych na naszym rynku kształtuje się na poziomie ok. 200-300 tysięcy złotych.

Wynajmij jeden z dostępnych u nas pojazdów i ciesz się wyśmienitą jazdą. Voucher na Wynajem Auta to coś dla Ciebie! 

Biały luksusowy samochód.

Drogie, droższe … – te auta kosztowały majątek

Ile kosztuje najdroższe auto świata? Z odpowiedzią na to pytanie jeszcze chwilę się wstrzymamy! Aby uzmysłowić Ci, jakie kwoty ludzie wykładają na samochody, przedstawimy kilka nieco tańszych modeli z ostatnich lat w wyjściowych kwotach netto 😉 

Ferrari FXX K (2015-2017) – 2,5 mln euro.

Mercedes Amg Project One (od 2022) – 2,75 mln euro.

Lamborghini Veneno Roadster (2013) – 3,4 mln euro.

Bugatti Centodieci (2019) – 8 mln euro.

Po indywidualnej specyfikacji samochodu kwoty oczywiście rosną. Dziś bywa, że te auta są jeszcze droższe niż w momencie zakupu fabrycznie nowego modelu! Z upływem lat tylko zyskują na wartości. Luksusowych modeli samochodów w podobnych cenach jest naprawdę wiele …. za to wyprodukowanych egzemplarzy danego modelu jest jak na lekarstwo. Często pojawiają się jedynie w kilku sztukach, a bywa i tak, że tylko w jednej, a to powoduje, że ceny na rynku wtórnym są jeszcze bardziej wygórowane.

Ile kosztowało najdroższe auto na świecie?

W kategorii najdroższe auto na świecie silną pozycją może pochwalić się Bugatti! Za najdroższy samochód świata (fabrycznie nowy), jaki kiedykolwiek sprzedano na aukcji należy uznać model Bugatti Chiron Profilée. Nabywca  kupił jedyną sztukę tego samochodu za 9 mln 792 tys. 500 euro netto. To niekwestionowany rekordzista wśród nowych samochodów sprzedawanych na aukcjach [kwiecień 2023]. 


Nie jest to jednak najdroższy samochód na świecie w całej historii. Za najdroższe auto na świecie – nowe i sprzedane bezpośrednio właścicielowi (bez aukcji) – najprawdopodobniej przez jakiś czas można było uznawać Rolls Royce Boat Tail, którego Jay-Z i Beyonce (według domysłów dziennikarzy) mieli kupić w przeliczeniu na złotówki za ponad 105 milionów złotych. Ostatni z trzech zbudowanych egzemplarzy tego samochodu został ponoć sprzedany za ponad 26 milionów euro, bijąc tym samym rekord. Właśnie tyle najprawdopodobniej kosztuje najdroższe auto na świecie, choć i to może się szybko zmienić.

Za najdroższy samochód świata przez jakiś czas uznawano również inne Bugatti – model La Voiture Noire. Jedyny egzemplarz został wyceniony na 11 milionów euro netto. Nieznany nabywca miał za nie zapłacić ponad 19 milionów. Ten model Bugatti powstał, by przypomnieć i upamiętnić inny historyczny model: Bugatti 57 SC Atlantic, który był produkowany w latach 30-tych XX wieku. Do dziś przetrwały tylko trzy egzemplarze, które mają wartość kolekcjonerską.

Zastanawiając się nad cenami samochodów, nie możemy zapominać o sprzedaży historycznych modeli, które na aukcjach osiągają naprawdę astronomiczne kwoty! Kolekcjonerzy płacą najwięcej za auta, które wyprodukowano już jakiś czas temu. Ile kosztuje najdroższe auto świata w tej kategorii sprzedane na aukcji? Najdroższy samochód świata [aukcja w 2022 roku] to Mercedes 300 SLR „Uhlenhaut” z 1955 roku. Wyprodukowany tylko w dwóch egzemplarzach samochód wyścigowy, sprzedany na aukcji za kwotę 135 milionów euro. To ponad dwa razy drożej od dotychczasowego rekordzisty, czyli Ferrari 250 GTO wylicytowanego w 2018 r.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie jest najdroższe auto na świecie. Wszystko zależy od tego, jaką kategorię przyjmiesz! Niezależnie od tego, to ile kosztuje najdroższy samochód świata, może wprawić w osłupienie. 

Ile najwięcej zapłacono za auto w Polsce?

Aston Martin Valkyrie to najprawdopodobniej najdroższe auto w Polsce, jakie kiedykolwiek sprzedano. Na całym świecie wyprodukowano tylko 150 egzemplarzy tego modelu. Klient z Warszawy kupił go za 15 milionów złotych netto w 2019 roku. Wcześniej prym w sprzedaży najdroższych modeli na naszym rynku wiodło Ferrari. Kupiony w Polsce Aston Martin przypomina dwuosobowy bolid Formuły 1. Najdroższe auto w Polsce robi wrażenie!

Poczuj wyścigowe emocje i zobacz Voucher na Samochód Rajdowy!

Kto kupuje zawrotnie drogie samochody?

Zawrotnie drogie samochody kupują muzycy, projektanci, szejkowie, gwiazdy sportu, właściciele wielkich marek i nie tylko. Jeśli je kolekcjonują, muszą być naprawdę bogaci – samochody wymagają odpowiedniego serwisu i opieki, a do tego potrzebna jest przestrzeń do ich przechowywania. Prywatne kolekcje warte są setki milionów, a nawet miliardów dolarów. 

Hassanal Bolkiah – sułtan Brunei to najprawdopodobniej posiadacz największej i najbardziej imponującej kolekcji samochodów, wycenianej przez ekspertów na ponad 5 miliardów dolarów. Zbiera tylko Astony, Bentleye, Ferrari, Lamborghini, Mercedesy, Porsche i Rolls Royce. W kolekcji są modele, które stworzone zostały na specjalne życzenie sułtana i nigdy nie weszły do sprzedaży. Na zawrotnie drogie samochody mogą sobie często pozwolić również eksperci od nowych technologii czy właściciele firm internetowych i specjaliści w oryginalnych profesjach. Aby wejść w posiadanie naprawdę limitowanych modeli, trzeba mieć ugruntowaną pozycję – czasami pieniądze mogą nie wystarczyć.

A jeśli chcesz poczuć, jakie uczucia towarzyszą jeździe wyjątkowym pojazdem, to sprawdź Voucher na Super Auto

Czy właściciele najdroższych aut właściwie nimi jeżdżą?

I tak i nie! Jeśli posiadasz w swoim garażu kilka tysięcy modeli, tak jak wyżej wspomniany sułtan, to może być trudno. Wiele kupowanych przez bogaczy modeli jest tak cenna i unikatowa, że rzadko kiedy wyjeżdżają one poza ściśle strzeżone miejsce. Są i tacy, którzy chętnie poruszają się swoimi luksusowymi pojazdami po drogach publicznych, a czasami spotkać można naprawdę wyjątkowe modele, obok których nie da się przejść obojętnie.

A jeśli Ty marzysz o posiadaniu luksusowego samochodu, to zadbaj najpierw o swoje umiejętności za kółkiem – Voucher na Kurs Motoryzacyjny Ci w tym pomoże! Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top