Kurs degustacji piwa – dla fanów tych trunków

Piwna degustacja to niepowtarzalna okazja, aby spróbować różnych rodzajów tego trunku, a jednocześnie poznać tajniki sztuki piwowarskiej. Osoby, które chcą zostać profesjonalnym kiperem, mogą zapisać się na cały kurs. 

Kufle pełne złocistego trunku. Piwna degustacja.

Napój, jaki powstaje z chmielowych szyszek, to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych trunków w Polsce, zwłaszcza podczas luźnych spotkań ze znajomymi. Smakowanie, czyli degustacja piwa, to zatem wyjątkowa frajda dla każdego piwosza, jak również niepowtarzalna okazja, aby poznać różne rodzaje alkoholi. Z takiego wydarzenia mogą korzystać jednak tylko osoby pełnoletnie.

Degustacja piwa – jak się odbywa?

Degustację piwa zazwyczaj prowadzi profesjonalny kiper, czyli osoba, która zawodowo zajmuje się próbowaniem napojów alkoholowych. Degustacja Piwa to świetna okazja, aby spędzić wolny czas w całkowicie niebanalny sposób. Rozkoszowanie się chmielową goryczką i słodyczą jęczmienia przy jednoczesnym poznawaniu tajników sztuki piwowarskiej to wyjątkowa rozrywka, którą docenią miłośnicy tego napoju.

Jakie piwa poznamy dzięki degustacji?

Podczas degustacji można spróbować różnych rodzajów tego trunku, np. piwa górnej fermentacji (piwa ale) czy dolnej fermentacji, czyli tzw. lagera. Na rynku dostępne są również ciemne mocne piwa, tj. portery, miodowe, owocowe, smakowe oraz pszeniczne, jak również bezalkoholowe lub niskoalkoholowe.

Oprócz klasycznych degustacji tego napoju można wziąć udział w takich wydarzeniach jak: smakowanie browaru w ciemności czy zwiedzanie muzeum związanego z piwowarstwem.

Piwne degustacje w ciemności

Miłośnicy nietypowych wrażeń mogą pokusić się o skorzystanie z Vouchera na Drink In The Dark, czyli na degustację piwa w całkowitej ciemności. Uczestnicy wydarzenia są wprowadzani do zaciemnionej sali i odprowadzani do stolików przez kelnerów wyposażonych w noktowizory. Event obejmuje próbowanie kilku typów piwa (ich rodzaje są dla uczestników niespodzianką), do których bardzo często serwowane są odpowiednie przystawki. Jedzenie i picie w całkowitej ciemności bardzo wyostrza zmysły, dlatego smakowanie trunków w ten sposób to niezwykłe doświadczenie.

Degustacja piwa połączona ze zwiedzaniem muzeum piwowarstwa

Muzeum Piwowarstwa w Piotrkowie Trybunalskim to wyjątkowe miejsce, gdzie można dowiedzieć się jak, krok po kroku, przebiega proces produkcji piwa, jakie są jego gatunki i smaki, jak wygląda profesjonalna instalacja browarnicza, a także, w jaki sposób samodzielnie warzyć ten napój. Dodatkowo zwiedzanie połączone jest z degustacją regionalnego piwa, dlatego to wydarzenie to spełnienie marzeń każdego miłośnika tego trunku.

Mężczyzna z kuflem ciemnego piwa na piwowarni.

Na czym polega kurs degustacji piwa?

Idąc o krok dalej, można zapisać się na Kurs Degustacji Piwa i zostać profesjonalnym kiperem, czyli osobą, która zawodowo zajmuje się smakowaniem, głównie napojów alkoholowych. Taki specjalista jest w stanie ocenić jakość piwa, biorąc pod uwagę, takie parametry, jak: goryczka, zapach, smak, nasycenie czy smakowitość. Uczestnicy kursu, w kameralnej atmosferze, poznają tajniki sztuki kiperskiej i uczą się rozpoznawać poszczególne rodzaje piwa.

Nie tylko smak ma znaczenie

Szkolenie obejmuje praktykę sensoryczną połączoną z testami węchowymi oraz degustacją. Dodatkowo podczas kursu jego uczestnicy dowiadują się również, w jaki sposób serwować trunek i dobierać jego rodzaj do sytuacji i potraw.

Piwne degustacje jako pomysł na prezent dla piwosza

Degustacja piwa to oryginalny pomysł na prezent dla każdego miłośnika tego trunku. Upominek–przeżycie z pewnością ucieszy każdego, kto lubi smak piwa, chce dowiedzieć się więcej o tym, jak ono powstaje czy chce zostać prawdziwym piwoznawcą. To idealny prezent dla brata, przyjaciela, ojca, dziadka, jak i pary.

Nie tylko w pojedynkę

Organizowane są bowiem ekskluzywne Degustacje Piwa dla Dwojga, które są świetnym pomysłem na podarunek ślubny, z okazji rocznicy, urodzin czy Walentynek. Smakowanie różnych rodzajów browaru to również propozycja na oryginalne spotkanie integracyjne dla pracowników. Alkoholowe napoje są często jego nieodłącznym elementem, dlatego taka degustacja z pewnością ucieszy członków zespołu.

Gdzie odbywają się degustacje piwa?

Degustacje piwa, jak i profesjonalne kursy kiperskie, organizowane są na terenie całej Polski. Wystarczy odszukać w Internecie placówkę oferującą takie usługi w najbliższej okolicy. Z piwnych degustacji można skorzystać np.: w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie. Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się Muzeum Piwowarstwa, gdzie smakowanie ulubionego trunku można połączyć ze zwiedzaniem miejsca. Tam można też zdobyć informacje na temat sztuki warzenia piwa, jego rodzajów, smaków. Należy jedynie pamiętać, że takie wydarzenie dostępne jest tylko dla osób pełnoletnich.