Jazda off road to prezent dla fanów mocnych wrażeń

Jazda off road to doskonała rozrywka dla miłośników motoryzacji. Off roadowa przygoda polega na rezygnacji z wygodnego asfaltu na rzecz nierównych leśnych ścieżek, ciasnych zakrętów, kamienistych lub piaszczystych dróg i wzniesień. Jazda po nieutwardzanych drogach to dla kierowcy sposób na sprawdzenie swoich sił oraz doskonałą zabawę.

off-road

Off road kojarzony jest głównie z samochodami terenowymi, ale uprawia się go również na quadach, motocyklach crossowych czy skuterach śnieżnych. Do zabawy off roadowej tworzy się specjalne tory, ale jeździć można praktycznie wszędzie – od lasów po góry, wąwozy, poligony czy kamieniołomy.

Czym jest off road?

Jazda off road to sport, który polega na pokonaniu określonej trasy specjalnie do tego przygotowanym samochodem. Tor biegnie przez różne nieutwardzone tereny, np. leśne ścieżki, piaszczyste drogi, wzniesienia. W zależności od trasy wyróżnia się kilka rodzajów off roadów:

  • Off road przeprawowy, gdzie fragmenty trasy podzielone są na kilka odcinków, wśród których rozróżnia się klasę: sportową, turystyczną, extreme oraz adventure.

  • Turystyka 4×4, gdzie podróżuje się autem terenowym bezdrożami.

  • Cross country, czyli szybkościowe rajdy, takie jak Rajd Dakar.

Rodzaj terenu, na którym przygotowuje się off roadowe trasy, ma bardzo duże znaczenie przy doborze odpowiedniego samochodu. W sporcie motorowym rozróżnia się trasy: szosowe, piaskowe, wodne, kamieniste, błotne, szutrowe, leśne.

Najczęściej spotykaną formą jazdy w terenie jest off road przeprawowy, polegający na pokonywaniu trasy, na której znajdują się przygotowane wcześniej różnego rodzaju przeszkody, takie jak: doły, podjazdy, zjazdy lub naturalnie występujące błotniste tereny czy rzeki.

Kto może skorzystać z off roadu?

Przed rozpoczęciem przygody z off roadem najlepiej przekonać się, czy ten sport jest dla nas. Łatwo to sprawdzić, wystarczy skorzystać z oferty różnorodnych firm, które zajmują się organizacją profesjonalnych rajdów off roadowych. Voucher na przejażdżkę samochodem terenowym można zamówić przez Internet, np. na stronie wyjatkowyprezent.pl. Off road organizowany jest na terenie całej Polski, w takich miastach, jak: Bydgoszcz, Kraków, Lublin, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa, Józefów, Gliwice, Sosnowiec, Wisła, Kazimierz Dolny. Z zabawy off roadowej może skorzystać każdy, kto ma prawo jazdy kategorii B. Na wydarzenie najlepiej włożyć w wygodny, sportowy strój i buty trekkingowe. Pogoda nie ma wpływu na przebieg wydarzenia, dlatego może zdarzyć się przejażdżka w deszczu, upale czy przy silnym wietrze.

Jazda w terenie jako pomysł na prezent

Przejażdżka off road to rewelacyjny pomysł na prezent dla każdego miłośnika motoryzacji, zwłaszcza dla fana szalonej jazdy w terenie. Jako prezent dla bliskiej osoby można podarować zarówno samodzielną jazdę w towarzystwie instruktora, jak i voucher na szkolenie z jazdy off roadowej. Kurs jest świetnym wprowadzeniem do przygody związanej z podróżą dużymi terenowymi autami w trudnych warunkach. Uczestnik szkolenia podczas ok. dwugodzinnych zajęć zdobędzie niezbędną wiedzę teoretyczną i przede wszystkim praktyczną, która pomoże mu stać się prawdziwym mistrzem off roadu. Kurs to niepowtarzalna okazja do opanowania podstaw jeżdżenia autem w terenie. Pod czujnym okiem instruktora uczestnik zabawy pozna przeróżne techniki pokonywania przeszkód czekających na niego podczas jazdy. Ponadto, nauczy się radzić sobie w trudnych sytuacjach na drodze oraz korzystać ze specjalistycznego sprzętu stanowiącego element wyposażenia terenowego auta.

Voucher na jazdę off road to pomysł na oryginalny prezent dla miłośników przygód i jazdy w terenie. Taki upominek sprawdzi się na każdą okazję, np. na urodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, rocznicę związku czy wieczór kawalerski. Dodatkowo voucher nie traci ważności przez 12 miesięcy od dnia zakupu, dlatego osoba obdarowana może skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie terminie.

Jakie auto do off road?

W sporcie typu off road wykorzystywane są zarówno samochody terenowe produkowane seryjnie, jak i pojazdy, które poddaje się specjalnym modyfikacjom, aby przystosować je do trudnego terenu. Wybór auta do przejażdżki off roadowej w dużym stopniu zależy od nawierzchni, po jakiej będzie się poruszać, a także trudności trasy. Im warunki na drodze są trudniejsze, tym samochód wymaga większych modyfikacji. Korzystając z usług firm zajmujących się organizacją rajdów oraz szkoleń off roadowych, nie trzeba się martwić o wybór pojazdu. Wykwalifikowani instruktorzy dostosowują go do indywidualnych potrzeb, aby każdy mógł czerpać jak największą radość z przejażdżki.