Jazda na motocyklu – co zrobić, by była bezpieczna i komfortowa?

Jazda motocyklem to pasja, sposób na życie i podróżowania po świecie. Niestety nie wystarczy doskonały sprzęt. Niezbędne są też kursy i treningi doszkalające, dzięki którym można poczuć się pewnie i bezpiecznie na trasie.

Przed udaniem się na kurs na prawo jazdy kategorii A warto zaopatrzyć się we właściwy kask i rękawice motocyklowe. Niezbędny jest też odpowiedni jednoślad, dostosowany do umiejętności kierowcy.

Jazda na motocyklu – jakie wyposażenie jest niezbędne?

Jeszcze przed zakupem jednośladu warto wyposażyć się w strój motocyklisty. Jest on niezbędny, aby Jazda Motocyklem mogła być bezpieczna i komfortowa. Najważniejszym jego elementem jest kask. Przy jego wyborze lepiej nie kierować się estetyką czy ceną. Najbardziej uniwersalnymi i najczęściej kupowanymi kaskami motocyklowymi są modele integralne (full face). Dzieli się je na szosowe i torowe, które różnią się m.in. kształtem. Przykładowo te torowe, nazywane też sportowymi, są nieco wydłużone. Osoby uprawiające turystykę motocyklową mogą zdecydować się na kask szczękowy. Należy również wspomnieć o modelach: modułowych (z wypinaną szczęką), otwartych (open face) lub off-roadowych. Ze względu na monolityczną budowę kask motocyklowy daje gwarancję bezpieczeństwa.

Kolejnym ważnym elementem stroju motocyklisty są rękawice, które powinny być dopasowane zarówno do rodzaju posiadanego pojazdu, jak i do rozmiaru dłoni. Na długie podróże dobrze jest zabrać ze sobą rękawice turystyczne. Wyróżnia się też modele sportowe, na skuter i do jazdy miejskiej motocyklem typu cruiser. Motocykliści, dla których jednoślad nie jest tylko chwilową zachcianką, mogą wyposażyć się w moto-odzież, czyli specjalną kurtkę, spodnie, buty.

Nauka jazdy na motocyklu

Aby móc kierować jednośladem, należy przejść kurs i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A (kategoria pozwalająca na prowadzenie motocykli bez żadnych ograniczeń), A1 (uprawnia m.in. do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3), A2 (pozwala kierować m.in. motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW). W przypadku prawa jazdy kategorii A istnieją wymogi wiekowe, może się o nie starać osoba, która ukończyła 24 lata. Kategorię A można też zdać już w wieku 20 lat, pod warunkiem, że od co najmniej 2 lat posiada się prawo jazdy kategorii A2. Kurs składa się z 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych, wliczając w to 4 godziny zajęć z pierwszej pomocy. Szkolenie praktyczne trwa 20 godzin. Odbycie takiego kursu nie powinno sprawić problemu, ponieważ w Polsce istnieje kilkaset szkół jazdy szkolących przyszłych motocyklistów.

Osoby, którym udało się zdobyć prawo jazdy kategorii A, mogą udać się na kurs doszkalający – podstawowy lub rozszerzony. Tego rodzaju treningi są organizowane w Warszawie, trwają od 5 do 10 godzin. W trakcie kursu profesjonalny instruktor ocenia umiejętności ucznia, jest w stanie wskazać błędy, które warto wyeliminować, pomaga poprawić technikę manewrowania, pokazuje, co należy zrobić, by być jeszcze lepszym kierowcą i pewniej poczuć się na drodze.

Kupno motocykla

Aby jazda motocyklem była bezpieczna i komfortowa, należy dysponować odpowiednio dobraną maszyną. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja jednośladu początkującego motocyklisty. Ważna jest masa pojazdu, który powinien być w miarę lekki, by nie sprawiać trudności podczas manewrowania. Nie bez znaczenia jest wysokość siedziska – but powinien być swobodnie oparty o podłoże. Ponadto przed zakupem pierwszej maszyny należy zastanowić się nad tym, do czego ma ona służyć. Do codziennej jazdy nadają się motocykle turystyczne, które posiadają wygodne siedzisko dla pasażera, kufry, owiewki, szybę. Jest to sprzęt idealny na długie trasy. Do jazdy po mieście można użyć motocyklu naked, który jest polecany osobom zaczynającym przygodę z jednośladami. Z myślą o miłośnikach szybkiej jazdy stworzono z kolei motocykle sportowe. Sprawdzają się one w korkach, na krętych drogach, jednak ze względu na to, że wymuszają dość nienaturalną pozycję, nie są polecane na dłuższe trasy.

Do jazdy w terenie można użyć enduro, który nadaje się również na ulice. Jest doskonały dla początkujących motocyklistów, dobrze się go prowadzi. Każdy, kto dopiero rozpoczyna przygodę z tymi maszynami, powinien pomyśleć o zaopatrzeniu się w skuter, dzięki któremu można poczuć się pewniej na drodze. Są to idealne pojazdy do miasta i wbrew pozorom radzą sobie na dłuższych trasach.

Przejażdżka motocyklem – pomysł na niezapomniany prezent

Motocykliści nie muszą ograniczać się do jazdy własną maszyną. Gwarancją mocnych wrażeń może się okazać przejażdżka na Harleyu-Davidsonie. Istnieje możliwość nabycia vouchera na przejazd tą amerykańską legendą. Entuzjaści jednośladów mogą również spróbować swoich sił na torach motocrossowych, w specjalnym stroju, pod okiem doświadczonego instruktora. Obie atrakcje to doskonały pomysł na prezent dla miłośników dwóch kółek.