Jaki prezent dla pracownika będzie najlepszy? Kilka wskazówek

Każdy rok przynosi wiele okazji do świętowania i obdarowywania pracowników upominkami. Prócz urodzin, imienin czy Dnia Kobiet, pojawiają się inne okazje do świętowania. Mowa tu o prezentach pożegnalnych, ślubnych czy upominkach z okazji narodzin dziecka. Czy taki prezent należy rozliczać w podatku?

Prezent dla pracownika, jak wynagrodzić trud włożony w prace, nie tylko pieniędzmi.

Prezent dla pracownika można podarować na różne okazje. Najczęściej jest to upominek dotyczący narodzin dziecka, ale też prezent pożegnalny, ślubny czy urodzinowy. Jaki upominek dla pracownika będzie dobrym rozwiązaniem?

Prezent dla pracownika a podatek

Prezent dla Pracownika może być zabawny i symboliczny lub wymagający znacznie większego poświęcenia czasu. Istnieje mnóstwo sytuacji, w których pracownik otrzymuje prezent. Drobne prezenty dla pracowników ofiaruje się na urodziny, imieniny, święta, narodziny dziecka, ślub i oczywiście odejście na emeryturę. Można powiedzieć, że prezenty na różne okazje stały się już standardem. Świadczą o dobrej wierze pracodawcy, a dodatkowo umacniają więzi i pogłębiają relacje. Niektórzy decydują się nie tylko na ofiarowanie upominku, ale również imprezę niespodziankę. Jest to szczególnie popularne w przypadku pracowników odchodzących z pracy z różnych powodów.

Jak w takim razie wygląda rozliczanie się z upominku dla pracowników?

Orzecznictwo kwestii opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez pracowników budzi wątpliwości. W wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. Akt K 7/13 wskazano, iż nie wszystkie świadczenia można uznać za przychód. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11b Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.2019.0.1387) wolne od podatku są bony, talony lub kupony, które uprawniają pracownika do ich wymiany na towary lub usługi. Według art. 21 ust. 1 pkt 67 tejże ustawy, z podatku dochodowego zwolnione są świadczenia rzeczowe, które otrzymano z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty tysiąca złotych.

Jaki prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę?

Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę powinien być przemyślany, a więc dobrany do wieku, płci, zainteresowań i charakteru osoby. Dla osoby stale żartującej, idącej przez życie z uśmiechem na twarzy, poleca się zabawne upominki z chwytliwym hasłem. Dla pracowników, którym wypada podarować bardziej wartościowy prezent, poleca się elegancki długopis z grawerem, statuetkę z dedykacją, medal w zdobnym opakowaniu bądź ekskluzywny, imienny alkohol. Innym rozwiązaniem na prezent dla pracownika odchodzącego z pracy jest zorganizowanie uroczystości pożegnalnej i wręczenie mu dodatkowego, drobnego upominku. Ciekawą opcją jest też podarowanie mu vouchera na atrakcję, która najbardziej pasuje do danej osoby. Świetnym rozwiązaniem jest podarowanie Vouchera na Weekend w SPA dla Dwojga, uroczystą kolację w renomowanej restauracji czy kurs języka obcego.

Upominek dla pracownika z okazji ślubu

Prezent dla pracownika z okazji ślubu będzie miłym zaskoczeniem i wspaniałą niespodzianką, którą doceni każdy. Wybór prezentu jest niestety trudny, zwłaszcza wtedy, gdy stosunek z pracownikiem jest czysto zawodowy, i nie wiemy, co będzie dla niego najlepsze. W takiej sytuacji najkorzystniej podarować upominek bezosobowy, który ucieszy nie tylko pracownika, ale również jego partnera. Najbezpieczniejszy prezent ślubny dla pracownika to kosz wypełniony wykwintnymi słodyczami, kawą i alkoholem. Należy jednak pamiętać o unikaniu produktów spożywczych wątpliwej jakości, ponieważ nie wygląda to po prostu dobrze. Innym rodzajem prezentu są nie tylko wspomniane już vouchery, a bony podarunkowe, które umożliwiają wybór upominku przez pracownika. Można też skorzystać z bogatej oferty księgarni i podarować pracownikowi ciekawą książkę lub poradnik. Tak jak w pozostałych opcjach, tak i w przypadku książki można popełnić upominkowe faux pas. Z tego względu warto unikać opcji psychologicznych, podręczników do nauki języka ojczystego czy romansów, które mogą urazić pracownika.

Jak wygląda sytuacja podatkowa w przypadku prezentu lub upominku dla pracowników z okazji ślubu?

Według art. 2 ust. 1 pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość wręczonych pracownikom kart podarunkowych nie stanowi dla nich przychodu i nie obciąża płatnika do odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jaki prezent podarować szefowi?

Prezent dla szefa to dużo bardziej skomplikowana sprawa, która jest nie lada wyzwaniem. Dobrym rozwiązaniem jest zakup eleganckiego i gustownego gadżetu, który podkreśli pozycję przełożonego. Warto postawić na personalizowany upominek z uroczystą dedykacją, statuetkę w wersji 3D, eleganckie pióro, skórzaną teczkę na dokumenty, wytrawny alkohol albo srebrną spinkę do krawata. Poszukiwania podarunku dla szefa należy rozpocząć znacznie wcześniej celem składki pieniędzy i ustalenia rodzaju prezentu, który może wymagać czasochłonnego przygotowania. Jeśli nasz pracodawca należy do osób wyluzowanych i kochających adrenalinę, to świetnym prezentem będzie Voucher na Lot Balonem, skok spadochronem albo lot widokowy samolotem. Ostateczny wybór upominku zależy jednak od finansów oraz stosunków z przełożonym i jego osobowości.