Jak być bardziej kreatywnym? 11 inspirujących sposobów na pobudzenie kreatywności

„Kreatywność to moc łączenia pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczy”. To niezwykle pożądana cecha, dzięki której człowiek potrafi zmieniać świat. Jeśli zastanawiasz się, jak pobudzić kreatywność, to znalazłeś się w dobrym miejscu. W tym tekście zaprezentujemy Ci najlepsze pomysły na pobudzanie kreatywności, które sprawią, że zobaczysz nowe możliwości. Dowiedz się, jak być kreatywnym! 

Kobieta maluje. Przybory plastyczne na biurku.

Co to znaczy być kreatywnym?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co to znaczy być kreatywnym. 

Kreatywność zalicza się do tzw. kompetencji myślenia (poznawczych). Kreatywność to inaczej umiejętność twórczego myślenia, które prowadzi nas do uzyskania oryginalnych rozwiązań. Jest to jedna z wielu definicji tego pojęcia. W literaturze psychologicznej ma ono kilkadziesiąt różnych znaczeń. Oznacza to jedno – kreatywność to bardzo złożony proces. Można ją określić jako potencjał człowieka, dzięki któremu jest on w stanie wykonywać coś nowego i wartościowego dla ogółu. 

Co to znaczy być kreatywnym? Dla nas człowiek kreatywny to taki, który nie boi się tego, co mu nieznane i jest otwarty na łamanie utartych schematów. Nieustępliwie dąży do swojego celu. Jest niezależny, ale potrafi wsłuchać się w potrzeby otoczenia i zauważyć lukę – brak odpowiednich rozwiązań. Kreatywność cechuje ludzi, którzy spontanicznie odpowiadają na pojawiające się przed nimi wyzwania i potrafią odnaleźć się w danej sytuacji. Rezultatem kreatywnego myślenia może być coś namacalnego, np. film czy wynalazek. Inny efekt tego procesu to np. teoria filozoficzna lub kompozycja muzyczna. 

Odkryj, jak być kreatywnym!

Zabójcy kreatywności

Zabójcy kreatywności (ang. idea killers) to krytyczne wypowiedzi innych, po których pomysłodawcy nowych produktów, usług czy rozwiązań mają ochotę zamilknąć. Te spontaniczne reakcje na przedstawioną propozycję wynikają często z: obawy przed zmianą, strachu przed ryzykiem czy zwykłej niechęci (lenistwa) do podejmowania działań. Czasami sam autor „morduje” swoje pomysły. Spowodowane jest to strachem przed ośmieszeniem, niską samooceną, brakiem wiary we własne możliwości i negatywnymi doświadczeniami, np. gdy żaden wcześniejszy pomysł nie został doceniony.

Jak pobudzić swoją kreatywność – praktyczne pomysły

zajęcia i aktywności

Dzięki ruchowi nasz mózg wytwarza hormon szczęścia – czujemy się wtedy lepiej, a to sprzyja zaangażowaniu i ekscytacji, którą można wykorzystać przy kreatywnym myśleniu. Aktywność pobudza nasz umysł i pozwala odkryć jego możliwości. Dobrym sposobem na to, jak pobudzić kreatywność będzie voucher na lekcję tańca, który pozwala wyrażać emocje, poznawać siebie i odkrywać świat pełen kreatywności. W końcu charakterystyczny ruch to wytwór naszego umysłu. 

Podobnie działają zajęcia manualne. Pozwalają nam one na jakiś czas wyłączyć myślenie i zregenerować mózg. Tu sprawdzi się voucher na warsztaty ceramiki. Takie zajęcie to doskonały stymulator twórczości. 

gry i zabawy

Gry i zabawy to sprawdzony sposób na to, jak być kreatywnym. Dobrym przykładem będzie zabawa w escape room, która pobudza nas do nieszablonowego myślenia, głębokich skojarzeń i odkrywania połączeń, które na pierwszy rzut oka są niemożliwe. Pokój zagadek to również gwarancja fantastycznych emocji. Jedną z gier, która zmusza nas do uruchomienia kreatywności jest popularny Dixit – polega na wymyślaniu haseł do wieloznacznych i bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem odzwierciedla obrazek. Pozostali dokładają po karcie ze swojej talli, a na końcu decydują, która karta była tą pierwszą. Gra naprawdę wciąga!

książki i muzyka

Nic nie inspiruje tak, jak zmiana otoczenia, którego klimat chłoniemy w każdy z możliwych sposobów. Na wyjeździe stajemy się bardziej spostrzegawczy, ciekawi, obserwujemy ludzkie relacje i panujący w danym miejscu nastrój. Do kreatywności pobudzają nas też inni ludzie, którzy dzielą się z nami swoimi poglądami, pomysłami i spostrzeżeniami. Wyjazd w dotąd nieznane Ci miejsce pozwoli Ci odkryć, jak być bardziej kreatywnym. Inspirować mogą nas miasta, góry, morze, leśna droga czy piękny ogród. Wypad za miasto pomoże Ci pobudzić kreatywność. Sprawdź nasze propozycje! 

Voucher na kurs fotografii to kolejny sposób, jak być kreatywnym. Nieznana Ci dotąd przestrzeń sprawi, że będziesz szukał w niej nowych możliwości. Nieważne, czy zajęcia odbędą się w studio czy w plenerze. To okazja, aby pobawić się światłem, ustawieniem przedmiotów lub wykorzystać naturalność otoczenia.     

Zobacz inne vouchery na kursy i warsztaty i przekonaj się, co to znaczy być kreatywnym.

Kobieta w lesie robi zdjęcia.

Czy kreatywność można wyćwiczyć lub wypracować?

Kreatywność nie jest cechą wrodzoną, choć z pewnością niektórym przychodzi łatwiej i w bardziej naturalny sposób. Myślenia kreatywnego można się po prostu nauczyć. Aby przynosiło określone rezultaty, powinniśmy stale pobudzać swój umysł. Zobacz ciekawe sposoby na kreatywność. 

technika 30 kółek w 3 minuty to jeden ze sposobów na to, jak pobudzić kreatywność

Czysta kartka białego papieru i długopis to wszystko, co jest Ci potrzebne. Na kartce narysuj 30 pustych kółek. Cel zadania jest prosty. Kółka należy wypełniać dowolnymi obrazkami i dorysowywać różne elementy tak, aby każdy, kto spojrzy na Twoją kartkę, potrafił określić, co się na niej znajduje. Powtarzanie tego ćwiczenia pozwoli Ci pobudzić te obszary kreatywnego myślenia, które zostały u Ciebie uśpione. Pamiętaj, trening czyni mistrza. To fantastyczna rozgrzewka przed spotkaniem, na którym będziesz pracował nad nowym projektem.

łańcuchy skojarzeń

Znów potrzebna będzie Ci tylko kartka papieru i długopis. Zapisz na kartce kilka słów. Możesz skorzystać z generatora losowych słów. To z pewnością urozmaici zadanie. Do każdego ze słów dopisuj skojarzenia w ciągu tak, aby stworzyć łańcuch. Pamiętaj, że te nieoczywiste, bardziej odległe skojarzenia pozwolą Ci lepiej wytrenować kreatywność. Nie skupiaj się na oczywistościach. Daj się ponieść wyobraźni i postaw na coś oryginalnego, ale przemyślanego! To ćwiczenie można zastosować również w grupie w różnych konfiguracjach.

technika 6 kapeluszy 

6 kapeluszy to technika, która polega na wcieleniu się w 6 różnych ról, z których perspektywy analizujemy dane zjawisko. Kluczowym elementem tej metody jest to, by w danym momencie skupiać się tylko na jednym sposobie myślenia (zakładać jeden z 6 kapeluszy). Zmieniając kapelusze, zmieniamy swoje nastawienie oraz sposób myślenia i mówienia o danym problemie.

  • Biały kapelusz – styl obiektywny, wymagający skupienia się na faktach;
  • Czarny kapelusz – styl krytyczny, skupiający się na odkrywaniu wad i ocenianiu;
  • Czerwony kapelusz – styl emocjonalny, podążanie za uczuciami;
  • Żółty kapelusz – styl konstruktywny, w którym podmiot myśli pozytywnie, zwracając uwagę na możliwości;
  • Zielony kapelusz – styl produktywny, który skupia się na ciągłym tworzeniu nowych idei;
  • Niebieski kapelusz – styl kontrolowany, polega na kontrolowaniu i monitorowaniu procesów związanych z własnym myśleniem oraz myśleniem innych ludzi.
Grupa współpracuje. Widoczny stół, dokumenty z wykresami, kubek z kawą.

Fakty i mity na temat kreatywności

Kreatywności nie da się nauczyć – to jeden z największych mitów. Trening kreatywnego myślenia to punkt wyjścia do tego, aby stać się bardziej kreatywnym. Wystarczy wykorzystywać do tego odpowiednie sposoby i techniki. 

Natchnienie jest niezbędne – to mit, który mówi o tym, że aby być kreatywnym trzeba mieć wenę. Nieprawda. Czekając na moment, w którym pomysł sam przyjdzie Ci do głowy, tracisz cenny czas. Nic samo nie przychodzi. Trzeba nad tym trochę popracować. 

Kreatywność jest zarezerwowana dla twórców – mit, w myśl którego kreatywni mogą być tylko ludzie tworzący sztukę lub pracujący w obszarach, gdzie generowane są nowe pomysły dla biznesu (technologie, marketing). Kreatywność możesz wykorzystać do wszystkiego! W sprzedaży, w gotowaniu, czy w obowiązkach domowych. 

Kreatywność to stan, do którego każdy z nas może dotrzeć. Wystarczy wyjść poza utarte schematy. Jednym przychodzi to łatwiej, inni muszą poświęcić temu więcej pracy, ale każdy może być kreatywny! To od nas zależy, w jaki sposób podejdziemy do postawionego przed nami zadania lub problemu. Jedną z największych barier dla kreatywności jest rutyna. 

Czy kreatywne myślenie to to samo co kreatywność?

Kreatywność to zjawisko trudne do uchwycenia, ponieważ składa się na nie wiele różnych cech i umiejętności. To coś więcej niż wyobraźnia – jej efektem ma być przecież wynalazek, z którego można skorzystać, coś, co można usłyszeć lub zobaczyć. Wymaga działania, realizacji określonych pomysłów, dlatego nazywana jest kreatywnym myśleniem. Myślenie to doprowadza nas do określonych efektów, które powinny wyróżniać się na tle dotychczasowych rozwiązań lub łączyć w sobie już wcześniej sprawdzone sposoby i pożądane wartości. Aby uzyskać zaplanowany efekt, potrzebna jest samodyscyplina i konsekwencja. 

Mamy nadzieję, że już wiesz, co to znaczy być kreatywnym. Sprawdź nasze vouchery na kreatywny czas w domu i obudzić w sobie nowe możliwości! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top