Gdzie warto pojechać na wakacje w Polsce? Najciekawsze miejsca

Wbrew powszechnej opinii, w Polsce nie brakuje wspaniałych miejsc do aktywnego lub spokojnego wypoczynku. Od czasu do czasu warto zrezygnować ze słonecznej Italii, mroźnej Skandynawii czy rajskiego Bali na rzecz niedocenionych zakątków naszego państwa. Gdzie warto się wybrać?

Para jadąca samochodem, podczas zachodu słońca.

Udane wakacje można spędzać nie tylko na słonecznej Dominikanie, czy romantycznej Grecji, ale również w Polsce, która wbrew pozorom, również ma sporo do zaoferowania. Jakie atrakcje kryje Polska? Gdzie warto wyjechać na urlop?

Wakacje w mieście – gdzie warto je spędzić?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wspaniałych atrakcji i miejsc do wypoczynku w Polsce absolutnie nie brakuje. Znajdą tu coś dla siebie zarówno fani architektury średniowiecznej, jak i miłośnicy sportów wodnych czy wielbiciele terenów górskich. Gdzie na wakacje w Polsce warto się wybrać całą rodziną, a gdzie tylko we dwoje? Wakacje rodzinne w Polsce można spędzać w malowniczych stolicach województw, a więc Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy też Lublinie. Wspaniałą dawką wiedzy i lekcją historii będzie Wycieczka do Krakowa, a w szczególności średniowiecznego, największego w Europie rynku wypełnionego różnorodną architekturą. Dawna stolica Polski słynie nie tylko z Wawelu i Kazimierza, ale także zabytkowego dworku Rydlówka, kolorowych schodów na Podgórzu czy historycznego Zakrzówka ze zbiornikiem wodnym. Turyści oraz mieszkańcy Krakowa chętnie odwiedzają tajemniczy Kopiec Krakusa, a także fort wieżowy „św. Benedykt”. Rodziny z dziećmi powinny wybrać się do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema, Muzeum Archeologicznego powstałego w 1850 roku czy też Lasu Wolskiego o powierzchni 419 hektarów. Ostatnia propozycja jest świetnym rozwiązaniem dla osób chcących spędzić urlop na łonie natury, a jednocześnie aktywnie.

Ciekawe i edukacyjne wczasy w Polsce można również spędzić w Warszawie. Warto tam zobaczyć wpisane na listę UNESCO Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, ale również tereny bliskie natury, jak Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego czy Ogród Botaniczny w Powsinie pełny tropikalnych i leczniczych roślin. Wakacje z dziećmi w Polsce warto również spędzić w Zamościu o szachownicowym układzie ulic czy Malborku z monumentalnym, gotyckim zamkiem ceglanym. Ciekawym rozwiązaniem jest wycieczka do wspomnianego już Wrocławia pełnego wspaniałych atrakcji dla całych rodzin oraz zabaw przeznaczonych typowo dla dzieci.

Fajne miejsca na wakacje w Polsce dla fanów sportów wodnych

Do najchętniej uprawianych Sportów Wodnych należy nie tylko pływanie, ale również nurkowanie, kajakarstwo, windsurfing, wakeboarding albo rafting. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce są Mazury, a konkretnie Mikołajki, Mrągowo i Giżycko. W każdej z tych miejscowości znajduje się duża ilość atrakcji nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale również nastolatków. W Giżycku warto odwiedzić Park Linowy Wiewióra, Wieżę Ciśnień z widokiem na panoramę miasta, a także Twierdzę Boyen. Mikołajki słyną przede wszystkim z żeglowania, koncertów szanty i świetnej, regionalnej kuchni. Oprócz wioski żeglarskiej, będąc w Mikołajkach, warto zobaczyć Muzeum Reformacji Polskiej, a także Wioskę Galindów.

Urlop w Polsce można również spędzić w Polańczyku, czyli największym skupisku ośrodków wypoczynkowych w Bieszczadach. Polańczyk to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi w każdym wieku, a także par. Można tam pływać, wypożyczyć sprzęt wodny, plażować, a także łowić ryby. Jest to bez wątpienia jedna z najlepszych opcji na tanie wakacje w Polsce! Kąpieliskiem wartym odwiedzenia jest także Jezioro Tarnobrzeskie, które dysponuje wyciągami do wakeboardingu i piaszczystą plażą, a ponadto daje możliwość przeszkolenia się pod kątem żeglarstwa.

Fajne wakacje w Polsce można również spędzić na Helu, a dokładniej w miejscowości Chałupy znanej z kitesurfingu i innych sportów wodnych. Z kolei Trójmiasto słynie z lotów spadochronowych, flyboardingu i skuterów wodnych. Miłe wakacje w Polsce z dziećmi można spędzić również w Jastarni i Świnoujściu. Te miasta tworzą świetne warunki do rozwinięcia umiejętności pływackich, ale też pełnego relaksu na piaszczystych plażach.

Gdzie pojechać na wakacje w Polsce tylko we dwoje?

Najpiękniejsze miejsca w Polsce na wakacje tylko we dwoje to bez wątpienia Chełmno, Kazimierz Dolny, Sandomierz, ale też wspomniany wyżej Wrocław i Kraków. Do miast stworzonych dla par należy także Białystok, a w szczególności Aleja Zakochanych, Toruń ze swoją Doliną Marzeń czy też Opole zwane polską Wenecją. Wakacje we dwoje można spędzać nie tylko w mieście, ale również zielonych Bieszczadach znanych ze wspaniałych tras rowerowych, terenów do spacerów czy wód idealnych do spływów. Warto wejść na Połoninę Wetlińską i Caryńską, szczyt Bieszczad, czyli Tarnicę, a w trakcie deszczu odwiedzić Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie czy spędzić czas na pływalni Aquarius. Jezioro, góry oraz tereny nadmorskie to opcje na tanie wakacje w Polsce dla dwojga. Nocleg w namiocie lub w niedrogim kurorcie sprawi, że skorzystamy z różnych atrakcji danej miejscowości, jak np. popularnego skoku w tandemie, lotu balonem czy ekscytującej tyrolki.