Ekstremalne skoki z wysokości. Jak się do nich przygotować?

Ekstremalne skoki na wysokości pozwalają ujrzeć okolice z niecodziennej perspektywy. Do dyspozycji śmiałków pozostaje skok na bungee, skok w tandemie, wahadłowy i wiele innych. Jak przygotować się do takiej atrakcji?

Skok na bungee, widok z góry, skok nad wodą

Skok na wysokościach to niezapomniane przeżycia i emocje, których nie sposób zapomnieć. Bungee, Atrium Dive albo skok wewnątrz silosu to atrakcje, które można podarować bliskim. Jakie warunki należy spełniać, żeby wykonać ekstremalne skoki?

Skok z wysokości ‒ jak się przełamać?

Dream Jump to atrakcja pełna wrażeń, na którą decyduje się coraz większa liczba osób. Do dyspozycji śmiałków pozostaje kilka różnych atrakcji, które można dopasować nie tylko do swoich preferencji, ale również wagi czy stanu zdrowia. Niezależnie od tego, czy planujemy skok na bungee, w tandemie czy też wahadłowy, to warunkiem koniecznym jest brak przeciwwskazań zdrowotnych oraz nieprzekroczenie wskazanej wagi ciała. Skok z wysokości to niesamowite i niezapomniane przeżycie, z którego należy korzystać wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy go pewni. Wykonywanie skoku wbrew swojej woli jest niedorzeczne, ponieważ może dojść do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Ponadto rezygnacja ze skoku w ostatniej chwili nie jest gwarancją na to, że otrzymamy zwrot pieniędzy od firmy organizującej atrakcję. Osoby pragnące skoczyć nie powinny słuchać głosu rozsądku. W momencie skoku należy go po prostu wykonać, mówiąc sobie, że w innym przypadku będziemy żałować. Poza tym za skokiem z wysokości przemawia fakt, iż w ubiegłym wieku również je wykonywano, a zabezpieczenia nie były tak zaawansowane, jak obecnie.

Co warto wiedzieć o skoku na bungee?

Istnieją różne rodzaje skoków z wysokości. Jednym z nich jest skok na bungee, z którym wiąże się mnóstwo historii. Mówi się, że pierwszy skok z linami wykonała kobieta zamieszkująca Australię, która w ten sposób uciekła przed agresywnym mężem. Kobietę zaczęto naśladować do tego stopnia, że skoki z liną stały się wręcz corocznym rytuałem w trakcie żniw. Mieszkańcy wyspy Pentecost stali się inspiracją dla członków Oksfordzkiego Klubu Niebezpiecznych Sportów, którzy to podjęli podobne próby m.in. z mostu Clifton nad rzeką Avon. Zyskujące na popularności skoki pojawiły się w San Francisco, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, a także Paryżu. Coraz większa ilość śmiałków przyczyniła się do powstania miejsc oferujących skoki nie tylko z mostów, ale również wież, platform i helikopterów. Od tego czasu bezpieczeństwo skoków na bungee znacząco się poprawiło, a dopasowanie lin do wysokości, zaczepienie i inne niedopatrzenia sukcesywnie doskonalono. Kto może wykonać Skok na Bungee? Przeciwwskazań do bungee nie ma wiele, ale istnieją takie, których bezwzględnie należy przestrzegać. Skoku na linach nie mogą wykonać kobiety w ciąży, a także osoby po udarze czy cierpiące na choroby układu krążenia lub choroby narządu ruchu. Przeciwwskazaniem do wykonania skoku są również choroby psychiczne, padaczka oraz wada wzroku powyżej 3 dpi. Skok na bungee mogą wykonywać osoby, które ukończyły 16. rok życia posiadające pisemną zgodę opiekuna. Warunkiem jest waga wynosząca od 45 do 120 kg.

Skok w tandemie ‒ przeciwwskazania i zalecenia

Innym rodzajem skoku, tym razem bez liny przywiązanej do mostu lub innej konstrukcji jest skok w tandemie. Polega na wykonaniu skoku z instruktorem zwanym również tandempilotem, z którym pasażer zostaje połączony za pomocą uprzęży. Skok w Tandemie w porównaniu do tego na bungee, wykonywany jest nie na wysokości 25, 90 czy 200 metrów, a 3 lub 4 tysięcy… metrów! Skok z instruktorem jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Podobnie jak w przypadku bungee, przeciwwskazaniem są wady kręgosłupa, choroby układu krwionośnego oraz oddechowego, a także padaczka. Jednak w porównaniu do bungee, z tej atrakcji mogą skorzystać również osoby niepełnosprawne!

Sprawdź: Co warto wiedzieć o skoku w tandemie?

Nietypowe skoki ekstremalne

Skok na linie z dachu, mostu, wieży czy samolotu to nie jedyne atrakcje, które czekają na śmiałków. Kolejnym wyzwaniem dla odważnych jest skok wewnątrz silosu przeznaczony dla osób powyżej 13 roku życia. Skok zwany Atrium Dive odbywa się po krótkim przeszkoleniu, a w przypadku osób niepełnoletnich niezbędna jest obecność opiekuna. Specjalne oświetlenie wnętrza silosu zapewnia niezapomniane przeżycia i sprawia, że pragniemy powtórki tej atrakcji. Świetną atrakcją jest również skok wahadłowy, który polega na tzw. bujaniu się na gigantycznej huśtawce na wysokości 20 metrów nad ziemią. Za bezpieczeństwo i amortyzację śmiałka odpowiadają dynamiczne i elastyczne liny. Ze względu na niski koszt skoku wahadłowego, z tej atrakcji korzystają zazwyczaj całe rodziny. Równie dobrym rozwiązaniem jest skok ze stadionu na wysokości 40 metrów. W trakcie wykonywania skoku można wykonywać salto i obroty, ponieważ czas swobodnego spadania wynosi tyle samo, ile skok na bungee z wysokości 90 metrów. Dream Jump to świetny pomysł na prezent dla chłopaka, na Dzień Ojca lub wieczór kawalerski!

Scroll to Top