Czym jest skok w tandemie? Warunki do wykonania skoku

Skok spadochronowy z instruktorem to świetna opcja na wieczór kawalerski, wyjazd integracyjny lub prezent urodzinowy. Wystarczy spełnić kilka kluczowych warunków, aby skorzystać z takiej możliwości. Co należy wiedzieć o tandemie?

Skok ze spadochronem w tandemie.

Skok w tandemie to doskonała rozrywka dla osób żądnych przygód. Kilka minut w powietrzu to niezapomniane przeżycia i wspomnienia, które może uwiecznić kamera. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skoczyć w tandemie?

Co to jest skok w tandemie?

Skok w Tandemie to świetna przygoda dla osób, które nie boją się wyzwań. Na czym polega ten rodzaj sportu? Tandem to nic innego jak skok spadochronowy z instruktorem, który pilotuje systemem sprzętu i doprowadza nas bezpiecznie na ląd. W trakcie lotu pasażer tandemu przymocowany do uprzęży mocującej również ma możliwość sprawdzenia się w roli pilota. Możliwość sterowania spadochronem odbywa się na wysokości około 1700 metrów, czyli po otwarciu systemu. Sam skok z samolotu jest wykonywany na poziomie 3000 – 4000 metrów, w zależności od miejsca, w którym go wykonujemy. Skok spadochronowy w tandemie przy prędkości 200 km/h trwa kilkadziesiąt sekund, natomiast czas szybowania wynosi od 7 do 10 minut.

Kto może skorzystać ze skoku spadochronowego z instruktorem?

Skok spadochronowy z instruktorem jest bezpieczny i mogą z niego korzystać zarówno dzieci, jak i seniorzy. Warunkiem jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które zagwarantują nam najwyższą ochronę w trakcie skoku. Za wysokie bezpieczeństwo skoku odpowiada m.in. specjalna budowa tandemu. Oprócz czaszy głównej tandem zawiera czaszę zapasową i automat, który uruchamia spadochron w razie awarii. Z tego względu na skok w tandemie decydują się osoby w bardzo zróżnicowanej kategorii wiekowej. Z tej nadziemnej przygody może skorzystać osoba posiadająca więcej niż 125 cm wzrostu i ważąca poniżej 120 kg. Skok w tandemie mogą zrealizować osoby niepełnosprawne oraz częściowo sparaliżowane. Warunkiem do skoku ze spadochronem jest brak ciężkich chorób serca oraz padaczka, ponieważ w trakcie lotu nie ma możliwości udzielenia niezbędnej pomocy. Skoku nie może wykonywać osoba, która cierpi na ostrą niewydolność układu oddechowego i krwionośnego, a także wrodzoną łamliwość kości. Przeciwwskazaniem jest również niestabilność kręgosłupa oraz inne choroby szkieletu. Wbrew pozorom ze skoku spadochronem może skorzystać osoba, która ma lęk wysokości. Warunkiem jest oczywiście rodzaj lęku, jaki nas dotyka. Jeżeli boimy się podchodzić do balkonu lub krawędzi wysokiego budynku, ale lot samolotem nie sprawia nam problemu, to skok w tandemie będzie dla nas odpowiedni.

Co warto wiedzieć o skoku w tandemie?

Skok ze spadochronem w tandemie.

Skoki spadochronowe z instruktorem to świetne rozwiązanie dla osób, które marzą o sportach lotniczych. Doświadczenie skoku w tandemie może uświadczyć w przekonaniu, czy wymarzone spadochroniarstwo, akrobacja lotnicza czy paralotniarstwo to dyscypliny dla nas. Całe szczęście skok w tandemie to rozrywka, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Z tego względu skok bardzo często bywa jedną z atrakcji wycieczek firmowych czy prezentem dla bliskiej osoby. Dużą zaletą skoku jest fakt, że mogą z niego skorzystać również osoby noszące okulary. Wystarczy poprosić o odpowiednie gogle, które zabezpieczą okulary przed pędem powietrza. Poza tym z tandemu mogą skorzystać pary, rodzeństwo lub przyjaciele chcący przeżyć tę chwilę w tym samym momencie. Nasza przygoda może zostać sfotografowana i sfilmowana, ponieważ na pokład samolotu zmieszczą się również wysoce wykwalifikowani kamerzyści. Należy jednak pamiętać, że odstęp między wyskokiem dwóch tandemów wynosi kilkanaście sekund. Z tego względu jedna para nie będzie widziała wyskoku drugiej.

Korzyści, jakie daje nam skok w tandemie

Skok spadochronowy z instruktorem to niezapomniane przeżycie i wspaniała przygoda. Na tym jednak się nie kończy! Skok w tandemie zapewnia otrzymanie certyfikatu informującego o wykonaniu skoku na danej wysokości. Osoby, które wykonały skok z instruktorem, bardzo często decydują się na szkolenie metodą AFF. Jest to jeden ze sposobów na wykonanie profesjonalnego szkolenia spadochronowego, które otwiera kursantowi furtkę do wykonywania samodzielnych skoków. AFF, czyli Accelerated FreeFall składa się z części teoretycznej, która przygotowuje do postępowania w sytuacjach awaryjnych oraz części praktycznej, która uczy wyczepiania i otwierania spadochronu, skoków na wysokości od 3000 do 4000 m, utrzymywania prawidłowej sylwetki i wykonywania obrotów. Ukończenie przyspieszonego kursu AFF umożliwia samodzielne wykonywanie skoków, jednak do otrzymania świadectwa kwalifikacji za bezpieczeństwo ucznia-skoczka odpowiada instruktor nadzorujący skok. Cena kursu AFF jest uzależniona od wybranego rodzaju pakietu. Wynosi zazwyczaj od jednego do kilku tysięcy złotych, nie wliczając kosztów ubezpieczenia. Ile kosztuje skok w tandemie? W porównaniu do szkolenia AFF jednorazowy skok z instruktorem nie przekracza zwykle tysiąca złotych. Koszt skoku może ulec zmianie w przypadku skorzystania z usług kamerzysty, w przypadku większej grupy lub… urodzin osoby skaczącej.