Zieleń, koniczyna, piwo i whiskey – jak dzień św. Patryka podbija świat

Św. Patryk to patron Irlandii, a dzień jego śmierci – 17 marca – to w tym kraju święto narodowe i religijne. Jego znakiem rozpoznawczym jest wszechobecna zieleń, nawiązująca do zieleni wyspy, a często pojawiająca się pod postacią koniczyny – symbolu związanego z patronem. W tym dniu w kraju organizowane są pochody, parady i festyny, a naczelnym trunkiem jest irlandzka whiskey.

Zielone szaleństwo w Europie i na świecie

Nie sposób określić czy komercyjny sukces, jakim cieszy się dzień św. Patryka poza Irlandią to zasługa kontaktów kulturowych, mediów czy po prostu skorzystania z kolejnej okazji do dobrej zabawy. W Stanach Zjednoczonych irlandzką tradycję naśladuje się już od 1737 roku, kiedy to w Bostonie zorganizowano pierwszą paradę. W Polsce obchody dnia św. Patryka to tradycja wciąż stosunkowo nowa. Podobnie jak w innych częściach Europy stanowi okazję do posłuchania irlandzkiej muzyki, obejrzenia pokazów tanecznych, poznania kultury Irlandii i… napicia się zielonego piwa.

W blasku zielonych świateł

O odpowiednią oprawę dla tego wesołego święta dbają także władze państwowe i administracyjne. Na tę okazję znane budowle i miejsca przybierają stosowną barwę. Zielone światła „przystrajały” już między innymi Empire State Building, Wielki Mur Chiński, sylwetkę Jezusa w Rio de Janeiro, operę w Sydney, Koloseum, krzywą wieżę w Pizie czy London Eye. W 2018 roku liczba podświetlonych monumentów sięgnęła według szacunków 287! Wśród nich znalazły się takie polskie zabytki jak Pałac Kultury czy poznański ratusz.

Dzień św. Patryka z Wyjątkowym Prezentem

Jeśli należysz do fanów piwa i zastanawiasz się jak najlepiej spędzić dzień św. Patryka (i nauczyć się przy tym czegoś nowego), skorzystaj z propozycji Wyjątkowego Prezentu. Zamiast sięgać po kolejny kufel zielonego piwa, wybierz się na degustację piwa w ciemności. Zobacz jak poradzą sobie z nią twoje zmysły. Jeśli zaś jesteś pewien ich zdolności, postaw na kurs kiperski, w czasie którego znawcy piwa ocenią twoje zdolności sensoryczne, opowiedzą historię tego trunku i zmienią w wyrafinowanego smakosza! A może wolisz pójść w ślady Irlandczyków i wybrać się na degustację whisky? Niewykluczone, że wśród tych, które przyjdzie ci skosztować znajdzie się również sztuka z Zielonej Wyspy.