Wyjście do teatru – jak się ubrać, aby nie popełnić faux pas?

Właściwy strój do teatru musi być elegancki i schludny. Panowie powinni założyć długie spodnie, a w przypadku bardzo wystawnych sztuk teatralnych – garnitur. Panie również mogą założyć spodnie do kostek albo sukienkę wieczorową o długości sięgającej przynajmniej kolan. Jak uniknąć najczęstszych błędów? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kobieta w czarnej sukni dekorowana przez mężczyznę naszyjnikiem.

Savoir-vivre, czyli zasady dobrego wychowania, dotyczą wielu dziedzin. Mogą wyrażać się w sposobie przeprowadzania rozmów, zapraszania gości na ważne wydarzenia, nakrycia stołu czy chociażby stroju. To, jak się ubrać do teatru, jest istotne. W końcu stanowi on instytucję, w której obowiązują pewne zasady, nie tylko dotyczące sposobu zachowywania się, lecz także doboru odpowiedniej odzieży. Znajomość tych zasad świetnie sprawdzi się, jeśli np. niespodziewanie dostaniemy w prezencie Voucher do Teatru lub zdecydujemy się na romantyczne wyjście z drugą połówką np. na Spektakl połączony z Kolacją. Zachowywanie się zgodnie z zasadami savoir-vivre powoduje, że jesteśmy odbierani jako osoby kulturalne, o dobrych manierach. Etykieta sprawdza się nie tylko w życiu codziennym, lecz także w pracy.

Dress code do teatru: ogólne zasady

W 20. i 30. latach XX wieku nikomu nie przyszłoby do głowy, aby do teatru założyć inny strój, niż wieczorowy. Panowie zwykle zakładali eleganckie fraki, a kobiety okazałe długie suknie. W czasach współczesnych moda zmieniła się i obecnie nie przestrzega się już tak rygorystycznie zasad savoir-vivre. Niemniej jednak teatr to niecodzienne miejsce, do którego powinno się ubrać zgodnie z rangą wydarzenia. Przykładowo, uroczysta premiera w Teatrze Narodowym będzie wymagała nieco bardziej eleganckiego stroju, niż zwykły komediowy spektakl, czy Tajemnicza Kolacja, na których świetnie sprawdzi się styl smart casual, czyli półformalny.  Nawet gdy latem temperatury są wysokie, nietaktem jest przyjście do teatru w krótkich spodenkach. Na bardzo wystawne wydarzenia najbezpieczniejsze będzie założenie przez panów garnituru, a w przypadku pań – sukienki (sięgającej przynajmniej do kolan). Szczególnie modne kolory wieczorowych kreacji to: czerń, bordo, szmaragd oraz écru. W przypadku sukienek z odkrytymi ramionami w dobrym guście jest okrycie się cienkim, ozdobnym szalem, który nie tylko ma praktyczne zastosowanie, lecz także pięknie komponuje się z wieczorową suknią.

Jak powinien się ubrać do teatru mężczyzna?

Spektakularna premiera bądź czy uroczyste wręczenie nagród to okazje, na które powinno się ubrać wyjątkowo elegancko. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się trzyczęściowy garnitur bądź frak, a do tego koniecznie biała koszula z długim rękawem. Wybierając strój dla siebie, należy zwrócić uwagę, aby jego krój pasował do sylwetki i dobrze leżał. Spodnie nie mogą być zbyt krótkie, a marynarka za szeroka. Na mniej oficjalne wydarzenia można włożyć klasyczny garnitur dwurzędowy lub jednorzędowy albo zastąpić go materiałowymi spodniami i koszulą, najlepiej z długim rękawem. Męski strój powinien być utrzymany raczej w klasycznych, stonowanych kolorach, takich jak: szarość, granat. Warto też uzupełnić stylizację eleganckimi dodatkami – skórzanym paskiem, gustownym zegarkiem czy ładnym krawatem. Panowie nie mogą oczywiście zapomnieć o butach. Do eleganckich spodni najlepiej sprawdzą się klasyczne modele obuwia garniturowego, np. wizytowe skórzane oksfordy.

Jak powinna ubrać się do teatru kobieta?

O ile na uroczyste spektakle, odbywające się np. w Teatrze Narodowym czy Buffo, w dobrym tonie jest ubrać się elegancko (np. w długą suknię), o tyle na mniejsze okazje (np. klasyczną sztukę komediową) można wybrać już mniej formalny strój. Panie powinny włożyć sukienkę o eleganckim kroju, np. ołówkowym, najlepiej za kolano bądź do kolan. Alternatywą dla tego typu kreacji jest spódnica (również do kolan) i elegancka bluzka, którą można dodatkowo ozdobić broszką, aby kreacja nie przypominała zwykłego stroju biurowego. Jako okrycie wierzchnie sprawdzi się klasyczna marynarka bądź ozdobny szal, który rewelacyjnie będzie pasował do sukni z odkrytymi ramionami. Na mniej formalne okazje panie mogą również założyć spodnie. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się cygaretki bądź materiałowe spodnie w kant i elegancka materiałowa bluzka (ze skromnym dekoltem lub zapinana pod szyją). Zastanawiając się, jak się ubrać do teatru, często mamy problem z doborem odpowiedniego obuwia. Najelegantsze kobiece obuwie to oczywiście szpilki, jednak nie każda kobieta lubi w nich chodzić. Wówczas buty na wysokim obcasie można zamienić na skromne czółenka na niewielkim słupku. Wybierają na strój do teatru sukienkę lub spódnicę, należy pamiętać, że nietaktem jest przyjście z gołymi nogami. W upalne dni można założyć bardzo cienkie rajstopy, np. cieliste lub granatowe, które nadadzą stylizacji więcej elegancji i szyku.

Scroll to Top