Wręczanie prezentów w innych kulturach

Wręczanie prezentu wydaje się być czymś naturalnym. Intuicyjnie rozumiemy, co podarować na jaką okazję i jakich zasad trzymać się, by nie obrazić osoby, którą chcemy obdarować. Jeżeli dajemy coś komuś z naszego kręgu kulturowego, prawdopodobnie mamy rację. Jeśli jednak osoba, której wręczamy prezent, urodziła się na przykład na innym kontynencie, jesteśmy narażeni na popełnienie gafy. Aby ustrzec się niezręcznej sytuacji, dobrze jest dowiedzieć się trochę o zwyczajach związanych z wręczaniem prezentów w innych krajach. Zapraszamy do lektury!

Wręczanie prezentów w innych krajach wymaga zaznajomienia się z tamtejszą kulturą prezentową

Zwyczaje prezentowe w Chinach

Państwem, w których obdarowywanie ludzi wygląda nieco inaczej niż w Polsce, są Chiny. W kraju tym należy zawsze pamiętać o opakowaniu tego, co zamierzamy podarować. Dobre wrażenie zrobimy dając prezent zawinięty w złoty lub czerwony papier. Z pewnością przy pakowaniu nie wolno zawiązać na opakowaniu kokardy, ponieważ użycie jej jest uznawane za obrazę. Należy także wystrzegać się umieszczania podarunku w czarnym, niebieskim, żółtym albo białym papierze lub mającym bardzo jasny odcień innej barwy. Inaczej niż w Polsce, w Chinach biel jest kolorem żałoby. Wybierając podarek prezent trzeba się zrewanżować, co może postawić osobę obdarowaną w niekomfortowej sytuacji. Pewnych rzeczy zaś po prostu nie wolno dawać. Mężczyźnie nie wolno na przykład podarować zielonego kapelusza, ponieważ prezent taki sugeruje, że obdarowany jest zdradzany przez żonę. Inny zakazany prezent to zegarek, jako że Chronometr w kulturze chińskiej uważany jest za zwiastun śmierci. Samo dawanie prezentu jest natomiast pewnym rytuałem. Jeżeli wie się, że daną osobę spotka się ponownie, podarunek należy wręczyć przy pierwszym spotkaniu. Nasz podarunek powinniśmy podać trzymając go w dwóch dłoniach, w taki też sposób zostanie od nas odebrany – to zachowanie symbolizuje szacunek. Zanim obdarowywana osoba przyjmie podarunek, bedzie się przed tym kilkakrotnie wzbraniać. Oczywiście, nie należy w takiej sytuacji ustępować. Nie powinno też dziwić, że wręczony przez nas podarunek zostanie odłożony na bok bez rozpakowania. Ciekawostką jest, że Chińczycy są wyjątkowo pozytywnie nastawieni do otrzymywania w prezencie jedzenia. Grzyby, owoce i słodycze – będą dobrze przyjęte z wyjątkiem gruszki, ponieważ wymowa tego wyrazu w języku chińskim jest podobna części słowa “rozstawać się”.

Prezenty w Japonii

Innym krajem, w którym wręczanie prezentów przebiega odmiennie niż w Polsce, jest Japonia. Tam ceremonia obdarowania przebiega podobnie jak w Chinach, są jednak pewne różnice. Do kolorów nienadających się na opakowanie prezentu dołącza kolor czerwony. Co więcej, jeżeli chcemy kogoś obdarować powinniśmy zadbać, żeby wręczenie prezentu odbyło się na osobności. W kraju samurajów najciekawsza jest ilość różnych rodzajów prezentów oraz mnogość ich nazw. Na przykład, istnieją aż cztery rodzaje prezentów określanych jako “nic nie znaczące”. Są to: Purezento, Susowake, Temiyage oraz Miyage. Pierwszy z nich oznacza podarunek, który kupiliśmy, ponieważ zauważyliśmy w sklepie coś, czego akurat potrzebuje nasz znajomy. Drugi z nich wręcza się, gdy posiada się za dużo i chce się podzielić. Temiyage jest to coś, co daje się gospodarzowi w czasie odwiedzin. Ostatni z nich jest natomiast dawany gościom w czasie wizyty.

Kraje Dalekiego Wschodu i kraje muzułmańskie – jak wygląda kultura wręczania prezentów?

Podobnie jak w tych dwóch krajach Dalekiego Wschodu, także w państwach muzułmańskich wręczanie prezentów wiąże się z pewnymi zasadami i zwyczajami. W Arabii Saudyjskiej po obdarowaniu kogoś należy spodziewać się sytuacji dokładnie odwrotnej niż w Chinach. Tam nasz prezent nie tylko zostanie przy nas otwarty, ale także dokładnie obejrzany przez osobę, która go dostała. W tym państwie, podobnie jak w Malezji i Jemenie, nie powinniśmy dawać podarunków ludziom, którzy nie są naszymi bardzo bliskimi znajomymi. Prezent wręczony komuś, z kim nie znamy się zbyt dobrze, może spowodować zakłopotanie, a nawet być uznanym za obrazę. Wybierając podarunek należy także wziąć pod uwagę zasady obowiązujące wyznawców islamu. Jako że nie wolno im spożywać alkoholu oraz wieprzowiny, podarowanie butelki wina albo wyrobu ze świńskiej skóry będzie zdecydowanie nie na miejscu. Także motywy zwierzęce nie są przez muzułmanów mile widziane, podobnie jak dawanie czegokolwiek lewą ręką. Nieodpowiednim podarunkiem są także zawsze wszelkie zdjęcia. Ciekawym pomysłem dla wyznawcy islamu jest kompas, ponieważ za dzięki temu urządzeniu muzułmanin może zwrócić się w kierunku mekki. Jeśli chodzi o kolory opakowań, kolejnym restrykcyjnym krajem jest Maroko. Tam fioletowy, różowy i żółty kojarzone są z rychłą śmiercią. We wszystkich krajach muzułmańskich trzeba natomiast zwracać uwagę, komu daje się prezent udając się w odwiedziny. Podarunek należy wręczyć mężczyźnie, nie kobiecie.

Jak wręcza się prezenty w RPA?

Kolejnym państwem z charakterystycznymi zwyczajami dotyczącymi dawanie prezentów jest RPA. Jako że jest to państwo wielokulturowe, wręczając komuś podarunek trzeba wziąć pod uwagę jego pochodzenie. Istnieją jednak pewne ogólne wskazówki, do których warto się stosować. Na przykład, będąc zaproszony przez znajomych z Południowej Afryki na Wigilię należy pamiętać, że w tym kraju kładzie się duży nacisk na religijne znaczenie tego święta. Sprawia to, że podarunkami z okazji Bożego Narodzenia mogą być ubrania sprezentowane po to, by zostały założone na Pasterkę. Mieszkańcy Południowej Afryki mają też specyficzną tradycję dotyczącą obchodzenia urodzin. Szczególną wagę przywiązuje się tam do 21 i 40 rocznicy przyjścia na świat danej osoby. Te dni uświetniają huczne imprezy i zanim znajdziemy się na jednej z nich, nie zapomnijmy zaopatrzyć się w drogi prezent. Podarunek, oczywiście nieco mniej kosztowny, należy mieć także przy sobie jeśli idziemy w gości. W tym wypadku wystarczą takie podarki, jak czekoladki dobrej jakości, kwiaty lub butelka południowoafrykańskiego wina. Prezent powinien być starannie zapakowany. Oczekuj, że podarunek zostanie odpakowany w Twojej obecności.

Gifts

Niezależnie, z jakiej kultury wywodzi się osoba, której chcemy wręczyć prezent, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, co chciałaby dostać. Staranne rozważenie wszystkich opcji to z pewnością najlepszy sposób na wybranie najlepszego podarunku niezależnie od kultury, do której należy osoba, którą chcielibyśmy obdarować.

Michał Borkowski, ekspert z firmy WyjątkowyPrezent.pl, lidera na rynku prezentów w formie przeżyć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top