Walentynki na świecie

Mężczyzna przygotowuje romantyczną kolację, kupuje kwiaty i czekoladki, starając się ponownie uwieść swoją ukochaną. Kobieta z kolei promienieje radością i podkreśla swoją urodę – tak wyglądają Walentynki w Polsce. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Zakochanych nie wszędzie wyglądają tak jak u nas! Przekonajcie się sami jak Walentynki obchodzi się w innych miejscach.

1166474_13219470

Japonia

Japońskie zwyczaje znacznie różnią się od europejskich. Ogólnie rzecz biorąc, japońskie kobiety nie obnoszą się ze swoim życiem uczuciowym, jednak w Walentynki to one przejmują inicjatywę. Tradycja nakazuje, aby to one dawały mężczyznom czekoladki z okazji Święta Zakochanych! Istnieje kilka różnych rodzajów czekolady. Giri-choco jest dawana bez romantycznych powodów – jest oznaką szacunku dla kolegów z pracy i członków rodziny. Tomo-choco jest z kolei czekoladą dla przyjaciół i znajomych. Dla ukochanych przeznaczona jest Honma-choco. Niektóre kobiety same przygotowują czekoladki w domu i informują o tym przy ich wręczaniu – to szczególny rodzaj komplementu, który sprawia Japończykom ogromną radość.

391778_6376

Japońscy producenci czekolady przeprowadzili skuteczną kampanię, aby wprowadzić inną tradycję. 14 marca, miesiąc po tradycyjnych Walentynkach, to mężczyźni obdarowują czekoladą i innymi podarunkami swoje ukochane. Uroczystość ta nosi nazwę Biały Dzień.

Korea Południowa

Koreańczycy obchodzą Święto Zakochanych podobnie jak Japończycy. Nie ograniczają się jednak do dwóch festiwali! 14 kwietnia świętują Czarny Dzień. W tym dniu samotni Koreańczycy odwiedzają restauracje i wraz z samotnymi przyjaciółmi jedzą specjalny posiłek – makaron z sosem z czarnej fasoli. Niektórzy twierdzą, że to celebracja życia singla, inni, że to rodzaj skargi na samotność.

 

Estonia i Finlandia

W tych krajach 14 lutego nie jest Świętem Zakochanych. Zamiast tego obchodzone jest Święto Przyjaźni – przyjaciele i znajomi wymieniają między sobą kartki i prezenty, oraz wspólnie spędzają czas. Nie oznacza to jednak, że zakochani nie okazują sobie szczególnej czułości!

 

Dania i Norwegia

Walentynki przybyły do tych krajów z Zachodu i dopiero niedawno stały się tam popularne. Duńczykom i Norwegom udało się jednak wymyślić pewną Wyjątkową tradycję. W tym dniu mężczyźni i kobiety anonimowo wysyłają Gaekkebrev – krótkie i zabawne wierszyki miłosne. Odbiorca musi odgadnąć kto jest nadawcą – jeśli jej się uda, otrzymuje czekoladowe jajko, jeśli nie, autor zjada je sam. Jako podpowiedź, autor zostawia zamiast podpisu tyle kropek, ile liter ma jego imię i nazwisko.

962525_76448269

Anglia

Anglia od dawna dba o unikalne zwyczaje związane ze Świętem Zakochanych. Jeszcze kilka wieków temu w przededniu Walentynek, kobiety układały na poduszce pięć liści laurowych – po jednym w każdym rogu i jeden na środku. Wierzono, że takie „zaklęcie” pozwoli zobaczyć przyszłego męża w trakcie snu. Obecnie zwyczaj ten nie jest popularny, ale dalej można się z nim spotkać.

 

W angielskim Norfolk istnieje inna unikalna tradycja. To stamtąd pochodzi tajemnicza postać o imieniu Jack Valentine – walentynkowy odpowiednik świętego Mikołaja, który w wigilię święta zakochanych obdarowuje dzieci drobnymi upominkami. Chociaż nie znamy dokładne pochodzenie tej tradycji, jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie i nadal jest bardzo popularna.

 

A Wy jak świętujecie Walentynki? Macie swoje własne tradycje, których się przestrzegacie każdego roku? Podzielcie się nimi, czekamy na Wasze komentarze!