Walentynki w Polsce i na Świecie – jak obchodzimy to święto?

Mężczyzna przygotowuje romantyczną kolację, kupuje kwiaty i czekoladki, starając się ponownie uwieść swoją ukochaną. Kobieta z kolei promienieje radością i podkreśla swoją urodę – tak wyglądają Walentynki w Polsce. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Zakochanych nie wszędzie wyglądają tak jak u nas! Przekonajcie się sami jak Walentynki obchodzi się w innych miejscach.

1166474_13219470

Japonia

Japońskie zwyczaje znacznie różnią się od europejskich. Ogólnie rzecz biorąc, japońskie kobiety nie obnoszą się ze swoim życiem uczuciowym, jednak w Walentynki to one przejmują inicjatywę. Tradycja nakazuje, aby to one dawały mężczyznom czekoladki z okazji Święta Zakochanych! Istnieje kilka różnych rodzajów czekolady. Giri-choco jest dawana bez romantycznych powodów – jest oznaką szacunku dla kolegów z pracy i członków rodziny. Tomo-choco jest z kolei czekoladą dla przyjaciół i znajomych. Dla ukochanych przeznaczona jest Honma-choco. Niektóre kobiety same przygotowują czekoladki w domu i informują o tym przy ich wręczaniu – to szczególny rodzaj komplementu, który sprawia Japończykom ogromną radość.

391778_6376

Japońscy producenci czekolady przeprowadzili skuteczną kampanię, aby wprowadzić inną tradycję. 14 marca, miesiąc po tradycyjnych Walentynkach, to mężczyźni obdarowują czekoladą i innymi podarunkami swoje ukochane. Uroczystość ta nosi nazwę Biały Dzień.

Korea Południowa

Koreańczycy obchodzą Święto Zakochanych podobnie jak Japończycy. Nie ograniczają się jednak do dwóch festiwali! 14 kwietnia świętują Czarny Dzień. W tym dniu samotni Koreańczycy odwiedzają restauracje i wraz z samotnymi przyjaciółmi jedzą specjalny posiłek – makaron z sosem z czarnej fasoli. Niektórzy twierdzą, że to celebracja życia singla, inni, że to rodzaj skargi na samotność.

Estonia i Finlandia

W tych krajach 14 lutego nie jest Świętem Zakochanych. Zamiast tego obchodzone jest Święto Przyjaźni – przyjaciele i znajomi wymieniają między sobą kartki i prezenty, oraz wspólnie spędzają czas. Nie oznacza to jednak, że zakochani nie okazują sobie szczególnej czułości!

Dania i Norwegia

Walentynki przybyły do tych krajów z Zachodu i dopiero niedawno stały się tam popularne. Duńczykom i Norwegom udało się jednak wymyślić pewną Wyjątkową tradycję. W tym dniu mężczyźni i kobiety anonimowo wysyłają Gaekkebrev – krótkie i zabawne wierszyki miłosne. Odbiorca musi odgadnąć kto jest nadawcą – jeśli jej się uda, otrzymuje czekoladowe jajko, jeśli nie, autor zjada je sam. Jako podpowiedź, autor zostawia zamiast podpisu tyle kropek, ile liter ma jego imię i nazwisko.

962525_76448269

Anglia

Anglia od dawna dba o unikalne zwyczaje związane ze Świętem Zakochanych. Jeszcze kilka wieków temu w przededniu Walentynek, kobiety układały na poduszce pięć liści laurowych – po jednym w każdym rogu i jeden na środku. Wierzono, że takie „zaklęcie” pozwoli zobaczyć przyszłego męża w trakcie snu. Obecnie zwyczaj ten nie jest popularny, ale dalej można się z nim spotkać.

W angielskim Norfolk istnieje inna unikalna tradycja. To stamtąd pochodzi tajemnicza postać o imieniu Jack Valentine – walentynkowy odpowiednik świętego Mikołaja, który w wigilię święta zakochanych obdarowuje dzieci drobnymi upominkami. Chociaż nie znamy dokładne pochodzenie tej tradycji, jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie i nadal jest bardzo popularna.

Jak wyglądają obchody Walentynek w Polsce?

Istnieje wiele zwyczajów i tradycji związanych ze świętowaniem Walentynek. 14 lutego w wielu krajach na całym świecie, celebruje się miłość, spędzając czas z bliskimi, zapominając o troskach i codziennych problemach. Walentynkowe uroczystości różnić się mogą wielkością i zakresem, ale w tradycyjnym znaczeniu Dzień Zakochanych jest okazją do wyznania ukochanym osobom jak bardzo zależy nam na nich i ile dla nas znaczą. I choć Walentynki w Polsce nie są może tak spektakularne, jak w kilku krajach, to ich celebrowanie na stałe wpisało się w dzień 14 lutego. Oto kilka przykładów, jak obchodzone są Walentynki w kraju nad Wisłą:

Romantyczne kolacje

Dzień Św. Walentego dla wielu Polaków jest okazją do wyjścia z domu, zrobienia czegoś niecodziennego z drugą połówką i oderwania się od codziennych obowiązków. W związku z tym, że gotowanie dla wielu z nas jest nadal obowiązkiem Pary wychodzą najczęściej do restauracji. Pary wybierają romantyczne kolacje przy świecach, z wykwintnym menu, z muzyką na żywo, ale nie tylko. Dużą popularnością cieszą się także nowoczesne restauracje, bądź miejsca, w których serwowana jest egzotyczna kuchnia. Rynek gastronomiczny jest bardzo dobrze przygotowany na tę okazję. Restauratorzy dbają o najdrobniejsze szczegóły przygotowując czarujący wystrój oraz specjalnie dobrane menu. Podążając za modą “Food Porn” polegającą na fotografowaniu zdjęć w atrakcyjny i zmysłowy sposób, restauracje zwłaszcza podczas takich świąt jak Walentynki, starają się aby jedzenie wyglądało oszałamiająco. Jednak nie zawsze wygląd ma tutaj największe znaczenie. W przypadku Kolacji w Ciemności, która również jest często wybierana na walentynkowe wieczory ważniejszy jest smak, zapach i tekstura potraw. Możliwości jest mnóstwo, to które miejsce wybierzemy na randkę zależy od nas. Trzeba tylko wcześniej wszystko zaplanować.

Teatr, kino, a może koncert?

Nierzadko w Walentynki zakochani wybierają kulturalne wyjścia do teatru, kina bądź udają się na koncert – symfoniczny czy rockowy, nie ma dużej różnicy. Jest mnóstwo możliwości, zwłaszcza jeśli mieszka się dużym mieście. Teatry i kina są świetnie przygotowane w owym okresie. Love Story ucieszy każdego, komu latają w brzuchu motyle. Zwłaszcza, że kina są coraz popularniejsze i łatwiej dostępne także w mniejszych miejscowościach, więc romantyczny wieczór w kinie, z przekąskami i planami na późniejszą część wieczoru, z całą pewnością znajdzie wielu wielbicieli.

Wspólne wyjazdy

Dużą popularnością cieszą się wspólne wyjazdy za miasto. Pobyty w SPA, romantyczne weekendy w górach czy nad jeziorem, noc na jachcie… Możliwości jest wiele. Chodzi o to, aby spędzić czas razem, odprężyć się i zrelaksować – daleko od tzw. codzienności i spraw, z którymi mierzymy się cały czas. Liczy się przyjemny odpoczynek – tylko we dwoje lub rodzinnie – każdy przecież lubi coś innego. Wyjazd jest dobrą okazją do rozmów, zwiedzania, odkrywania nowych miejsc, wędrowania, picia wina i wszystkiego tego, na co tylko ma się ochotę. Chodzi przecież o relaks, prawda?

Prezent na Walentynki dla dziewczyny i walentynkowe kartki

Niezmiennym i stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Są czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Można dostać je w każdej drogerii, sklepie papierniczym czy księgarni, albo zrobić samemu. Te ostatnie zostaną najlepiej docenione.

Święto nie tylko dla par

Początkowo Walentynki były świętem tylko dla zakochanych i to oni celebrowali podczas tego dnia swoja miłość. Koncepcja święta została jednak rozszerzona i obecnie ma służyć jak święto dla wszystkich tych, którzy pragną wyrazić swoją miłość do bliskich, w tym do członków rodziny. Grupy przyjaciół również zbierają się na mieście aby wspólnie się pobawić. Popularnym stały się imprezy w klubach dedykowane Walentynkom. W końcu kochać można na wiele sposobów.

A Wy jak świętujecie Walentynki? Macie swoje własne tradycje, których się przestrzegacie każdego roku? Podzielcie się nimi, czekamy na Wasze komentarze!

Scroll to Top