Urlop w Polsce czy za granicą – gdzie go spędzić?

Duży wpływ na to, gdzie warto spędzić urlop, mają pogoda i osobiste preferencje. Jedni szukają spokoju, inni wręcz przeciwnie. Dla wielu urlopowiczów, organizujących krótki wypad na weekend, znaczenie ma dystans.

Dwie osoby na tarasie z widokiem na morze. Leżą kopytkami do góry.

Planując urlop w Polsce, dobrze jest wybrać się do Nałęczowa – to spokojna miejscowość, idealna dla osób pragnących odpocząć. Całkiem inaczej jest w zatłoczonym Zakopanem. Na romantyczny weekend we dwoje można pojechać do Tallinna lub Wilna.

Ciekawy urlop w Polsce – gdzie wyjechać?

Polska skrywa niezliczoną ilość ciekawych miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć. Nie trzeba decydować się na zakup biletu lotniczego na zagraniczne wakacje, by mieć udany urlop. Osoby marzące o podróżach powinny zacząć od poznania własnego kraju. Zatem, gdzie na weekend? Szukając ciekawych i unikalnych miejsc na spędzenie końca tygodnia, można udać się do Nałęczowa. Jest to niewielka miejscowość w województwie lubelskim, której początki sięgają VIII wieku. W przeciwieństwie do położonego niedaleko Kazimierza nad Wisłą w Nałęczowie czas płynie zdecydowanie wolniej, jest tam cicho i spokojnie. Jest to miejsce, gdzie warto wybrać się na urlop z dziećmi. Nie brakuje tam godnych uwagi atrakcji i zabytków, takich jak Park Zdrojowy, sanatorium „Książę Józef”, źródło miłości, Pałac Małachowskich (obecnie Muzeum Bolesława Prusa), budowana w stylu zakopiańskim chata Żeromskiego na Armatniej Górze, czy drewniany kościół św. Karola Boromeusza. W Nałęczowie jest również sporo odrestaurowanych zabytkowych domów, takich jak willa Raj, w której mieści się profesjonalna klinika odnowy biologicznej.

Każdy, kto zastanawia się, gdzie w Polsce udać się na urlop, może zdecydować się na wyjazd w góry, np. do Zakopanego. Jest to miejsce, które warto odwiedzić zarówno latem, jak i zimą. Stolica Tatr to najpopularniejszy górski kurort w naszym kraju, gdzie na wypoczynek w styczniu i lutym przyjeżdżają nie tylko Polacy. Dysponuje ona bogatą bazą noclegową. Niestety w sezonie znalezienie tam wolnego apartamentu lub pokoju nie jest proste. Nie jest to jednak problemem, którego nie da się rozwiązać, bo zakwaterowanie można znaleźć w Bańskiej Wyżynie. Jest to niewielka wieś, która znajduje się na Pogórzu Gubałowskim, na północnym grzbiecie Gubałówki. Położona jest ok. 16 km od Zakopanego, w którym warto zobaczyć stary kościół na Kościeliskiej, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Stylu Zakopiańskiego i dom do góry nogami. Nie lada atrakcją Zakopanego są również parki linowe i aqua park, znajdujące się w pobliżu Morskie Oko i 10-kilometrowa Dolina Kościeliska.

Urlop za granicą – północno-wschodnia Europa

Są miejsca w Europie, które niesłusznie nie cieszą się dużą popularnością wśród polskich turystów. Na urlop z reguły wybieramy się na Półwysep Apeniński, do Grecji, ciekawym kierunkiem turystycznym jest również gorąca Hiszpania, francuskie Lazurowe Wybrzeże. Co jakiś czas, warto jednak udać się do miejsc, gdzie zamiast zatłoczonych plaż i tłumu turystów z różnych zakątków globu, można naprawdę odpocząć. Takim celem podróżniczym jest z całą pewnością północno-wschodnia Europa. Co ważne, w związku z tym, że prowadzone w trakcie II wojny światowej działania wojenne nie zniszczyły znajdujących się tam zabytków, jest to kierunek turystyczny idealny dla miłośników historii. Co ważne nie brakuje tam miejsc wpisanych na listę UNESCO. Znaleźć tam można również unikalne krajobrazy, które w niczym nie ustępują tym jakie mamy okazję podziwiać na zachodnich krańcach Europy. Za wycieczką na wschód przemawiają również niskie ceny, o których można jedynie marzyć, będąc na włoskiej wyspie Capri. Osoby, które mimo wszystko nie wyobrażają sobie urlopu w zimowym płaszczu, mogą pojechać tam w maju lub czerwcu.

Urlop u południowych sąsiadów

Urlop za granicą to doskonały pomysł nie tylko na letnie wakacje. Jesienią, która dla wielu jest najromantyczniejszą porą roku, dobrze udać się do naszych południowych sąsiadów. Nie mają dostępu do morza i palm na ulicy, nie oznacza to jednak, że nie ma co tam robić. Turystów z różnych stron świata przyciągają słowackie i czeskie miasteczka z przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami, górskie krajobrazy, duże miasta stołeczne (tj. Praga, Bratysława) z ciekawą historią, unikalną architekturą i bogatą infrastrukturą turystyczną. Nie brakuje tam kilku wiekowych zabytków i świątyń, ośrodków SPA oraz wygodnych hoteli spełniających wymagania najbardziej wymagających klientów. Nie można nie wspomnieć o specjałach kuchni czeskiej. Na szczególną uwagę zasługuje tamtejsza zupa z flaków (cz. drstkova polévka) oraz zupa czosnkowa z serem (cz. česnečka se sýrem). Będąc u naszych południowych sąsiadów, nie można nie spróbować Kofoli.

Scroll to Top