Segway – co to jest i jak działa?

Segway to firma, która jako jedna z pierwszych opracowała osobisty pojazd samobalansujący, który napędzany jest poprzez energię elektryczną. Dzięki temu na wiele lat stała się synonimem pojazdu, które jest nie tylko szybkie i ekologiczne, ale także świetnie sprawdza się w ruchu miejskim – unika korków i z łatwością dojeżdża w każde miejsce. Zobacz, co to jest segway, jak działa i gdzie można go wypożyczyć!

Segway - segwaye różnej wielkości stoją na asfalcie

Co to jest Segway, jak działa i jaka cena?

Duża liczba osób zastanawia się, co to jest segway, jak jest zbudowany i do czego najlepiej go wykorzystywać. Ten pojazd, pod względem konstrukcyjnym, najlepiej porównać do deskorolki… tylko, że elektrycznej. Najprościej mówiąc, Segway to dwukołowy dwuśladowiec, idealnie sprawdzający się w warunkach miejskich. Jak segway działa? Przede wszystkim kwestia równowagi – odpowiadają za nią wbudowane czujniki oraz żyroskop. Kontrolę nad nimi sprawuje mikroprocesor, co w dużym skrócie prowadzi do tego, że segway dokładnie „wie”, kiedy i w jakim kierunku osoba jadąca jest pochylona. To pozwala obracać koła z odpowiednią prędkością i zachować prawidłowy balans.

To, co przede wszystkim odróżnia segwaya od deskorolki, to wbudowana kierownica, znacznie ułatwiająca nie tylko samo sterowanie, ale także kontrolę nad własnym ciałem. Kierowcy segwaya dużo łatwiej jest poruszać się, gdy ma o co się złapać. Segway w swoim zamyśle ma być urządzeniem, które łatwo przechowywać i zabierać ze sobą, więc wspomniana kierownica najczęściej jest składana. Niekiedy kierownica sięga kolan, niekiedy jest nieco wyższa – każdy może wybrać Segwaya zgodnie z własnymi preferencjami.

Kolejną różnicą między deskorolką a segwayem, to rozmiar kół. Znacznie większe koła posiada segway – zazwyczaj ich rozmiar zaczyna się od 10,5 cala. Ma to za zadanie ułatwienie pokonywania drobnych miejskich przeszkód np. krawężników czy nierówności. Większe koła zapewniają również dużo wyższy komfort jazdy, ponieważ kierowca nie odczuwa wibracji, spowodowanych np. jazdą po kostce brukowej. Oczywiście Segway jest też znacznie większy, co również znacząco przekłada się na wygodną jazdę. Jak większość dzisiejszych urządzeń, Segway umożliwia włączanie funkcji z poziomu smartfona, posiadając również własne aplikacje na smartfony, umożliwiające np. pokazywanie przebiegu trasy, parametrów jazdy czy też włączanie systemu antykradzieżowego. Często nazywany jako hulajnoga elektryczna Segway jest po prostu ciekawym pojazdem, które świetnie sprawdza się w miejskich warunkach. Co jeszcze warto wiedzieć o Segwayu i jak działa Segway?

Na co zwrócić uwagę, kupując Segwaya?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry techniczne, wybierając dla siebie najbardziej optymalne rozwiązanie. Segway może być używany codziennie, a może okazjonalnie. Kierujący może być osobą dorosłą, ale może być też nastolatkiem. Na jakie techniczne parametry zwrócić uwagę, kupując Segwaya? Warto pamiętać, że Segway wyposażony jest w dwa silniki elektryczne – jedno koło, jeden silnik. Najczęściej są one o mocy 350 W każda – to w zupełności wystarcza, by cieszyć się płynną jazdą Segwayem. Maksymalne prędkości są różne, w zależności od wybranego modelu, ale łatwo jest znaleźć Segwaya, który rozpędzać będzie się do 25 km/h. Jeśli chodzi o obciążenie, które wytrzymuje Segway, to waha się ono między 80 a 150 kg, więc warto zastanowić się przed kupnem, kto Segwaya będzie używał. Dzięki temu, że pojazd wywodzi się z rynku komercyjnego i często używany był w magazynach czy gospodarstwach, z łatwością radzi sobie z pokonywaniem trudności czy wzniesień, sięgających nawet 30 stopni.

Zasięg pojazdu w dużej mierze zależny jest od trzech czynników: pojemności baterii i jej stopnia naładowania, masy użytkownika oraz warunków na zewnątrz. W większości przypadków deklarowany przez producentów zasięg to 20 kilometrów, a czas ładowania baterii zajmuje około 3 godzin. Segway musi być ładowany w suchym i zacienionym miejscu, co spowoduje możliwość dłuższego eksploatowania sprzętu. Warto zwrócić również uwagę, czy i jaką wodoodpornośc ma Segway – najczęściej zalecane jest unikanie kałuż czy jazdy w czasie deszczu, choć oczywiście można znaleźć takie, które radzą sobie również z takimi warunkami, np. poprzez specjalnie przystosowane opony. W Segwayach najczęściej stosowane jest oświetlenie LED – z przodu znajduje się reflektor, a z tyłu światła ostrzegawcze, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo użytkownika, również gdy zapada zmrok. Jak działa Segway już wiadomo, zatem ile kosztuje jego wypożyczenie?

Wypożyczenie Segway’a na godziny – ile to kosztuje?

Hulajnoga Segway, czy używając fachowej nazwy dwukołowy dwuśladowiec, często wykorzystywany jest np. podczas wycieczek, pozwalających zwiedzać miasto – szybciej i ekonomiczniej. Samo kierowanie urządzeniem jest proste i intuicyjne, dlatego wszyscy po kilku minutach dobrze wiedzą, jak prowadzić pojazd Segway. Co to z kolei oznacza? Można z łatwością wybrać się na Wycieczkę Segwayem po Warszawie i zobaczyć zdecydowanie więcej niż podczas próby zwiedzania pieszego. Zresztą Warszawa to nie jedyne miasto, w których popularne stają się te pojazdy. Dawna stolica Polski – Kraków – również oferuje Jazdę Segwayem. Ceny takich atrakcji są różne, ale często można znaleźć je w granicach kilkudziesięciu złotych za 30 minut jazdy. Z kolei opcja z przewodnikiem, który oprowadzi nas po Warszawie jest droższa, ale za to dużo bardziej rozbudowana i zaplanowana przez osoby, które trudnią się właśnie taką formą zwiedzania miasta. 

Jazda Segwayem jest niezwykle przyjemna i zapewnia łatwe poruszanie się po mieście, niezależnie od korków czy tłoku. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.