Poznaliśmy zwyczaje Polek i Polaków dotyczące prezentów świątecznych!

Między 12 października a 15 listopada br. na naszej stronie internetowej mogliście wziąć udział w specjalnej ankiecie. Dotyczyła ona zwyczajów i preferencji związanych z prezentami świątecznymi i w sumie objęła ponad 1500 osób. Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam jej wyniki i pokazać m.in. co jest dla nas najważniejsze przy wyborze podarunków, gdzie najczęściej szukamy inspiracji czy jakiego typu prezenty lubimy najbardziej. Zapraszamy do lektury!

Nasza ankieta „Świąteczne prezenty – zwyczaje i preferencje Polek i Polaków” zawierała w sumie 15 pytań. Odpowiadaliście w niej, skąd czerpiecie inspiracje prezentowe, jakie uczucia towarzyszą wybieraniu podarunków dla bliskich czy o czym najbardziej marzycie. Najliczniejszą grupą ankietowanych okazały się osoby w wieku 25-39 lat (42%), a zaraz po nich – osoby w wieku 20-24 lat (21%). Przede wszystkim odpowiedzi udzieliły również kobiety (blisko 85% osób).

Przechodząc do wyników badania, na wstępie warto zwrócić uwagę, że aż 53% Polek i Polaków prezenty wybiera samodzielnie. Rzadko natomiast korzystają z listy życzeń od bliskich czy szukają pomysłów w sklepach internetowych lub na blogach. Niezwykle ciekawą kwestią jest to, że ponad połowa z ankietowanych zadeklarowała kupowanie podarunków również dla swoich zwierząt! To pokazuje, w jak dużym stopniu traktujemy psy czy koty jako członków naszej rodziny.  

A jakie emocje najczęściej towarzyszą wybieraniu prezentów? To pytanie miało formę otwartą i co czwarta osoba odpowiedziała ‘radość’. Poza tym pojawiła się również ‘ekscytacja’, ‘szczęście’ oraz ‘miłość’. Na szczęście jedynie 2% ankietowanym kojarzyło się to ze stresem. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pytania dotyczące formy i tematyki prezentu. Okazuje się bowiem, że aż 93% osób najbardziej cieszy się z podarunków powiązanych z ich zainteresowaniami, a dodatkowo ponad połowa zapytanych najchętniej otrzymuje prezenty w formie niematerialnej. Doskonale pokazuje to potencjał Voucherów na przeżycia jako podarunków i dla siebie, i dla swoich bliskich.

Jeśli brak Wam więc pomysłu na bożonarodzeniowe niespodzianki, koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę. Możecie postawić na przykład na Vouchery na Wypad za Miasto – według przedstawionego badania to jedno z największych marzeń Polek i Polaków. Wycieczka do innego miasta, wakacje nad morzem czy w górach… Zdecydowanie to sprawdzony sposób, by sprawić drugiej osobie dużo radości. Podobnie z masażem oraz skokiem ze spadochronem, które również pojawiły się jako jedna z częstszych odpowiedzi w naszej ankiecie. Błoga chwila relaksu lub porządna dawka adrenaliny – to właśnie to sprawiłoby Wam lub Waszym bliskim szczególnie dużo radości!

Chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o wynikach naszej ankiety? Sprawdźcie naszą infografikę oraz ogólne podsumowanie wyników. A na koniec pozostawiamy Was z pozytywnym akcentem i być może inspiracją, jak zaskoczyć drugą osobę 😉

Scroll to Top