Postanowienia noworoczne – czy warto je mieć?

Noworoczne postanowienia – ogłaszamy je w pierwszych dniach stycznia, kiedy nowy rok dopiero zaczyna nabierać rozpędu. U części osób budzą radość i ekscytację, z kolei inni zastanawiają się, czy warto się nimi w ogóle przejmować. Jakie jest więc właściwe podejście? Przekonaj się o tym, czytając nasz poniższy tekst!

Na stole leżą kartki małe kartki papieru i pióro. Obok stoi złota świeczka w kieliszku. W tle choinka i bombki.

Pomysły na postanowienia noworoczne – czy to ma sens?

Zapewne wiele razy słyszałaś/eś o osobach, które od nowego roku planują chodzić na siłownię, jeść mniej słodyczy czy bardziej dbać o work-life balance. Być może sam/a należysz do tej grupy i szukasz odpowiedzi na pytanie, czy warto w ogóle stawiać sobie takie cele na nowy rok. Generalnie rzecz ujmując, 1 stycznia to bardzo dobry moment, aby rozpocząć kolejne działanie. Ta data i sam fakt, że wiele osób ustanawia sobie wtedy postanowienia, już działają motywująco. Niestety te dwa czynniki to często za mało, aby osiągnąć wybrany cel i doprowadzić zadanie do końca. 

Jeśli zależy Ci, by Twoje postanowienia na nowy rok się spełniły, warto wdrożyć również kilka dodatkowych zasad:

1 – zastanów się, dlaczego dany cel jest dla Ciebie istotny i spróbuj sobie uświadomić, jak wielkie korzyści będziesz mieć, gdy uda Ci się go osiągnąć,
2 – jeśli masz taką możliwość, zainwestuj w dane postanowienia noworoczne, np. opłać na 3 miesiące z góry karnet na siłownię czy zajęcia językowe – trudniej jest porzucać działania, w które już zainwestowaliśmy,
3 – rozpisz sobie dokładny plan działania i nagradzaj się za małe postępy, np. jeśli udało Ci się utrzymać dietę przez tydzień, znajdź czas w weekend na domowe spa,
4 – co pewien czas sprawdzaj efekty swoich działań – nawet niewielka poprawa to krok w dobrą stronę, który dodatkowo pomaga podtrzymać motywację,
5 – wizualizuj sobie siebie podejmującą/podejmującego działania, które zmierzają do osiągnięcia celu – to sprawi, że faktycznie łatwiej Ci będzie je podjąć.
Ostrożnie za to z fantazjowaniem, że postanowienia noworoczne już udało Ci się zrealizować! Część osób, gdy poczuje emocje z tym związane, traci motywację, bo otrzymało już swoją nagrodę (pozytywne odczucia w postaci satysfakcji, radości czy poczucia spełnienia).

Szukasz pomysłu na prezent na sylwestra? Sprawdź nasze pomysły!

Kobieta biegnie w parku. Ubrana jest w bluzę, czapkę i rękawiczki. Dookoła leży śnieg.

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne

Najczęstsze postanowienia noworoczne zwykle dotyczą jednej z trzech rzeczy: chęci zadbania o swoją kondycję fizyczną, zdobycia nowych umiejętności czy zredukowania stresu. Jak już wspomnieliśmy, aby zwiększyć szansę na realizację celu, warto w niego zainwestować – choćby kupując Voucher na wybrane przeżycie. Jeśli więc zależy Ci, aby zacząć więcej ćwiczyć, świetną opcją mogą być propozycje z naszej kategorii Aktywne i Sportowe. Dają możliwość skorzystania z różnorodnych aktywności, które przede wszystkim pomogą w utrzymaniu dobrej formy, a oprócz tego poprawią nastrój czy dadzą okazję do spędzenia czasu z bliskimi. Lekcje squasha, wejście do parku trampolin, parku linowego czy na paintball to tylko część naszych pomysłów na to, jak możesz zrealizować te postanowienia noworoczne. 

Osobom stawiającym na rozwój, zwłaszcza naukę nowego języka, polecamy z kolei Kursy i Warsztaty. To przede wszystkim świetna inwestycja w siebie, bo może pomóc w zdobyciu lepszej pracy czy po prostu rozwoju swoich zainteresowań. Wiele osób ma przecież pasje, które chciałoby rozwijać, ale często brakuje im do tego wiedzy czy umiejętności. Warsztaty prowadzone są natomiast przez doświadczonych instruktorów/nauczycieli, dzięki czemu uczestnicy otrzymują solidną dawkę informacji i użytecznych wskazówek. Znacznie ułatwia to proces nauki i sprawia, że realizacja pomysłów na postanowienia noworoczne jest bardziej satysfakcjonująca. 

Jeśli Twój cel na przyszły rok to zadbanie o lepszy work-life balance i redukcję stresu, koniecznie zajrzyj do kategorii SPA i Relaks. Znajdziesz tam nie tylko niezwykle odprężające masaże czy zabiegi na ciało, ale i okazję do skorzystania z zajęć jogi lub strefy wellness. Bez względu na to, którą opcję konkretnie wybierzesz, w ten sposób zapewnisz sobie czas tylko dla siebie. Dzięki temu wyciszysz się, rozluźnisz i znowu odnajdziesz wewnętrzną równowagę. Tego typu postanowienia na nowy rok często stawiają sobie osoby wykonujące stresujący zawód czy pracujące w miejscach, gdzie dużo się dzieje. Jeśli również do nich należysz, Voucher do salonu SPA z pewnością Ci się spodoba.

Mężczyzna siedzi na środku sali ze skrzyżowanymi nogami, rękami na kolanach i zamkniętymi oczami. W tle okno, drewniane ściany i zwisające lampy.

Jakie mogą być postanowienia noworoczne? 

Oprócz tradycyjnych postanowień wiele osób wiele osób stawia sobie również bardziej oryginalne cele, nawiązujące do ich pasji czy niespełnionych marzeń. Miłośnicy podróżowania choćby z chęcią wyznaczają sobie listę nowych, ciekawych miejsc do odwiedzenia. Polska jest w końcu przepięknym krajem, który może poszczycić się dostępem zarówno do gór, jak i do morza – o urokliwe i mało znane zakątki więc tu nie trudno. Jeśli szukasz natomiast inspiracji na noworoczne postanowienia, sprawdź naszą kategorię Wypad za Miasto. Podwodna Kolacja w Afrykarium wrocławskiego zoo, noc na skale w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a może odprężające chwile blisko natury podczas glampingu? Zdecydowanie znajdziesz tu ciekawą propozycję dla siebie, która sprawi, że i tym razem postanowienia noworoczne zapiszą się w Twojej pamięci na dłuższy czas.

Każdy z nas może mieć jednak inne marzenia, a nawet te niewielkie warto realizować! Podobnie jest z tymi szalonymi, które w pierwszej chwili mogą wydać się wręcz surrealne. Wiele osób stawia sobie za cel na przykład skok ze spadochronem, lot balonem czy lekcję nurkowania. I nic dziwnego – dostarczają porządną dawkę adrenaliny, mnóstwo emocji i są przygodą, którą wspomina się przez całe życie. Jeśli interesują Cię za to śmieszne postanowienia noworoczne, koniecznie powinieneś/powinnaś spróbować Rzucania Siekierami do Celu. To sport zdobywający w Polsce coraz większą popularność – zdecydowanie będzie świetnym urozmaiceniem wolnego popołudnia. Nie zastanawiaj się dłużej, jakie mogą być postanowienia noworoczne, i po prostu wybierz coś, co dostarczy Ci dużo radości, satysfakcji i pozwoli spełniać nawet te najskrytsze marzenia.

Scroll to Top