Pomysły na weekend w Polsce i za granicą – we dwoje i z dziećmi

Każdy, kto chciałby się dowiedzieć, gdzie warto wybrać się na weekend, powinien mieć świadomość, ile atrakcji i ciekawych miejsc można znaleźć w Polsce. Nie trzeba lecieć z dziećmi za granicę, aby dobrze się bawić.

Odpowiedzią na pytanie, gdzie warto udać się na weekend, jest z całą pewnością Wrocław – miasto o długiej i bogatej historii. Mnóstwo atrakcji czeka na turystów również w Kazimierzu Dolnym. Z kolei z dziećmi można wybrać się do Centrum Nauki AHHAA w Tartu (dawniej Dorpat) w Estonii.

Weekend w południowej Polsce – gdzie się wybrać?

Doskonałym pomysłem na weekend w Polsce jest wyprawa do Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska. O tym, co warto tam zobaczyć, powstała niejedna książka. Wrocław to piękne miasto o ciekawej historii, które może poszczycić się długą listą ciekawych zabytków i atrakcji. Niemal każdy polski turysta marzy, by je zobaczyć, są one celem podróży obieżyświatów z różnych zakątków globu. Najważniejszym miejscem we Wrocławiu jest zbudowany na planie kwadratu Rynek. W jego centrum znajduje się Ratusz (najstarsza część jest z 1299 r.), doskonały przykład świeckiej architektury gotyckiej. Tymczasem jednym z największych dzieł architektury XX w. zlokalizowanych w stolicy województwa dolnośląskiego jest Monumentalna Hala Stulecia (dawniej Hala Ludowa), którą otwarto w 1913 roku i która obecnie jest miejscem największych wystaw. Organizowane są tam ważne wydarzenia kulturalne.

Do najważniejszych zabytków, które można podziwiać we Wrocławiu, należy 97-metrowa wieża widokowa archikatedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Na uwagę zasługuje również położony w pobliżu rynku XIV-wieczny kościół pod wezwaniem św. Elżbiety z ponad 90-metrową wieżą oraz Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego z tarasem na wysokości 42 m. Osoby, które nie wiedzą, gdzie wyjechać na weekend majowy, mogą przyjechać do wrocławskiego zoo, które założono w 1865 roku. Jest to najstarsze zoo w Polsce, które może poszczycić się m.in. oceanarium prezentującym wyłącznie gatunki zwierząt pochodzących z Afryki.

Weekend w Kazimierzu Dolnym

Odpowiedzią na pytanie „Gdzie warto spędzić weekend we dwoje?” jest m.in. Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Perła polskiego renesansu w XVIII wieku była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Słynie z licznych zabytków i unikalnej atmosfery. Do największych atrakcji Kazimierza należy renesansowy rynek z zabytkową studnią z pompą abisyńską. Z trzech stron otoczony jest on przez piękne XVI- i XVII-wieczne kamienice, liczne herbaciarnie, kawiarnie, restauracje. Na szczególną uwagę zasługują Kamienica Celejowska i bogato zdobione, bliźniacze Kamienice Przybyłów, czyli rodziny należącej do najbogatszych kupców Kazimierza. Turyści przyjeżdżający do tego niezwykłego miejsca powinni również odwiedzić kościół farny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja z XVII-wiecznymi organami. Znakiem firmowym okolic Kazimierza są oplatające miasto wąwozy lessowe, spośród których najbardziej znany jest Korzeniowy Dół – jeden z ulubionych motywów malarskich kazimierskich pejzażystów. Nie można nie wspomnieć o Wąwozie Czarniawym i Górze Trzech Krzyży, z której można zobaczyć Kazimierz Dolny w całej okazałości. Dodatkowo w pobliżu miasteczka znajduje się wieś Bochotnica z ruinami zamku. Warto wspomnieć, że Kazimierz Dolny to miejsce, gdzie wiele osób spędza urlop majowy.

Plan na weekend bez względu na pogodę

Ciekawym miejscem, w którym można spędzić weekend we dwoje, jest SPA. Tego rodzaju ośrodki znajdują się w całej Polsce, nie brakuje ich w dużych i małych miejscowościach. Można je znaleźć w Katowicach, Trójmieście, Kielcach, Warszawie, Nałęczowie itd. Przeprowadzane zabiegi mają różne właściwości – mogą nawilżać, odżywiać, ujędrniać. Inne poprawiają urodę, sprawiają, że znikają oznaki zmęczenia, niwelują symptomy starzenia się skóry. Ważną zaletą ośrodków SPA jest możliwość korzystania z ich usług przez cały rok. Dzięki temu można tam spędzić urlop zarówno w lutym, jak i w maju.

Gdzie na weekend z dzieckiem?

Każdy rodzic wie, że wyjazd z dzieckiem to prawdziwe wyzwanie. Aby móc się dobrze bawić, warto wybrać się do ośrodka, w którym znajdują się atrakcje również dla najmłodszych. Propozycją jest np. Zakopane, dysponujące bogatą bazą hotelową. Jest to z pewnością miejsce, gdzie na urlop można przyjechać z niemowlakiem.

Mieszkańcy Warszawy szukający pomysłu na spędzenie wolnego czasu z dziećmi mogą pomyśleć o wycieczce do Mościska (90 km od stolicy), w którym znajduje się park rozrywki Farma Iluzji. Proponuje on ponad 60 atrakcji, m.in. Latającą Chatę Tajemnic, Tunel Zapomnienia, Zakręcony Domek, Muzeum Iluzji, Pokój Amesa, Labirynt Luster, Bajkowy Pałac Cieni oraz Meble i Ogródek Olbrzyma.

Dla miłośników zagranicznych wojaży prawdziwym rajem jest Centrum Nauki AHHAA w Tartu (dawniej Dorpat) w Estonii. Znajdują się tam: fragment rafy koralowej w miniaturze, ekspozycja poświęcona lotom w Kosmos oraz inkubatory z kurczakami.