Pomysły na Halloween – stroje, ozdoby, przekąski

Do Polski Halloween dotarło w latach 90. XX wieku, dzięki czemu ostatni dzień października stał się okazją do organizowania zabaw, spotkań i maskarad. Halloween kojarzy się głównie z lampionami wykonanymi z dyni, strasznymi przebraniami i zbieraniem przez dzieci słodyczy od sąsiadów.

Mroczna dynia, halloween, dynia w lesie, creepy

Choć Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, wcale nie narodziło się w tym kraju. Tradycja Halloween sięga 2 tysięcy lat wstecz, a jego początków należy szukać w kulturze celtyckiej. Najpierw święto obchodzone było na terenie Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii, a także Francji. W latach 30. XX wieku zwyczaj dotarł do USA, a w latach 90. do Polski. 31 października wiele osób dekoruje domy, przygotowuje słodkości, zapala świece i lampiony. To czas hucznych zabaw, przebierania się i malowania.

Stroje na Halloween – jak się przebrać i umalować?

Święto obchodzone w przededniu Wszystkich Świętych zyskuje coraz większą popularność, a z roku na rok organizuje się więcej imprez i zabaw. Zwyczajem związanym z Halloween jest maskarada – uczestnicy zabawy przebierają się i malują. Co istotne, przebranie musi być straszne, a im bardziej upiorne, tym lepiej. Często podczas zabawy wybiera się najstraszniejszy kostium, a jego posiadacz zostaje nagrodzony za pomysł. Kostiumy na Halloween cieszące się popularnością to głównie przebrania typu duchy, wampiry, czarownice, upiory, ale także chochliki, wróżki, mumie, zombie. Inspiracje można również czerpać ze znanych i lubianych horrorów. Królującymi kolorami są czerń, biel, czerwień i pomarańcz. Wybierając się na przyjęcie halloweenowe, warto zadbać również o odpowiedni makijaż. W przypadku pań ciekawym dodatkiem mogą być paznokcie halloweenowe – z motywami czaszek, pająków, dyń, duchów czy czarownic. Również w manicure dominuje kolor czerwony, czarny i pomarańczowy. Ostateczny efekt zależy jednak od pomysłowości osoby wykonującej zdobienia. 

Pamiętaj o przystrojeniu domu!

Impreza halloweenowa nie obejdzie się również bez dekoracji domu! Tu oczywiście prym wiodą lampiony wykonane z dyni, ale również wszelkiego rodzaju świece czy latarki. Warto zaznaczyć, że w tę październikową noc światło odgrywa bardzo ważną rolę. Ozdoby na Halloween to także obrusy z motywem pajęczyny, naklejki na oknach przedstawiające duchy i upiory. I oczywiście konfetti w kształcie nietoperzy czy czaszek.

Przekąski na Halloween

Potrawy serwowane podczas imprezy Halloween powinny przede wszystkim wyglądać strasznie, nawiązywać swym wyglądem do tradycji święta. Ponieważ październik to czas dyni, warto, aby podawane przekąski bazowały na tym warzywie, zwłaszcza, że podczas przygotowywania dyniowych lampionów uzyskuje się spore ilości miąższu. Z jesiennego warzywa można wyczarować wiele potraw na przyjęcie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Mogą to być dyniowe ciasteczka, makaroniki, tarta, zupa krem, ale również sałatka czy frytki. Piekąc ciasteczka, warto sięgnąć po foremki o stosownych kształtach, np. duchów. Ciastka na Halloween mogą mieć kształt pająków, kapelusza czarownicy czy nietoperza – ważne, aby wypieki wpisywały się w klimat święta.

Nie tylko dynie i ciastka!

Ciekawym pomysłem są nadziewane papryki, w których należy wyciąć otwory na oczy, nos i usta, podobnie jak w przypadku dyni na lampion. Zawartość powinna nieco wystawać poprzez wycięte otwory. Straszną imprezę można także urozmaicić, podając przerażające owocowe szaszłyki. W tym celu wystarczy nadziać małe kawałki owoców na patyk do szaszłyka i ozdobić je za pomocą roztopionej czekolady – narysować buźki i oczy, tak aby przypominały strachy i potwory. Tego dnia nie powinno zabraknąć pomysłów na smaczne i przerażające przekąski.

Pomysły na Halloween

Żadna impreza organizowana 31 października nie może obejść się bez zabaw i gier. Zabawy w Halloween to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych, znana pod nazwą „cukierek albo psikus”, polegająca na zbieraniu od znajomych i sąsiadów słodyczy pod groźbą kary, jaką jest jakiś żart lub psikus. Ten pomysł można zastąpić podobną zabawą w poszukiwanie ukrytych słodkości, które można schować w domu czy na podwórku. Uczestnicy halloweenowych imprez mogą również przygotować konkursy dla gości: jedzenie wiszących na sznurku jabłek lub ciastek bez użycia rąk. Święto strachów to również odpowiedni czas na rozpalenie ogniska i wspólne tańce w blasku ognia czy też wróżenie – losowanie ciasteczek z przepowiedniami. Dodatkową atrakcją może być piniata czy wyścig w jedzeniu halloweenowych przekąsek (pączków lub innych słodyczy). Najmłodsi mogą tworzyć tematyczne wycinanki, malować obrazki, a także potwory z balonów. Wspólnie można zagrać w kalambury, urządzić wyścigi w błocie lub korowód przebierańców w najbliższej okolicy. Najważniejsze są w tym przypadku kreatywność i założenie, że ma być strasznie i wesoło.

Scroll to Top