Podróż śladami ponadczasowego przysmaku

Uważa się ją powszechnie za jedno z najlepszych lekarstw na zły nastrój. Wręcza w ramach podziękowania lub jako uniwersalny dodatek do prezentu z dowolnej okazji. Przywozi z podróży, podziwia na wystawach sztuki cukierniczej, a czasem płaci horrendalne sumy, by móc jej choćby spróbować. O czym mowa? Oczywiście o czekoladzie! W ciągu kilku wieków swojej historii stała się nieodłącznym elementem współczesnej kultury. Nic więc dziwnego, że 12 kwietnia obchodzi swoje święto!

Historia czekolady sięga czasów Majów i Azteków, którzy przyrządzany z ziaren kakaowca, i dodatków napój wykorzystywali między innymi do celów obrzędowych. Europejczycy zawdzięczają poznanie ziaren kakaowca Krzysztofowi Kolumbowi, choć nie od razu potrafili właściwie je wykorzystać i poznać się na ich ogromnym potencjale. Zanim Francis Fry stworzył z nich pierwszą tabliczkę czekolady, przeszły długą drogę eksperymentalnych prób i błędów, które nie ustają do dziś. Ich efektem jest chociażby wynaleziona w 2017 roku rubinowa czekolada. Swój naturalnie różowy kolor zawdzięcza odmianie kakaowca, z której powstała.

Choć produkcja czekolady stała się powszechna wszędzie tam, gdzie istnieją ku temu odpowiednie warunki, niektóre państwa stały się w tym względzie niekwestionowanymi liderami. Wielka piątka krajów, które opanowały metody produkcji czekolady do perfekcji, a nawet uniosły je do miana sztuki, obejmuje Belgię, Szwajcarię, Francję, Włochy i Stany Zjednoczone.

Polska także ma jednak swój rozdział w czekoladowej historii. W 1851 roku Karol Wedel założył w Warszawie najstarszą polską fabrykę czekolady. Jej pierwszym produktem firmowym były karmelki śmietankowe, które w lokalnej prasie reklamowano nie tylko jako smakołyk, ale przede wszystkim lekarstwo! Dziś Wedel to rozpoznawalna marka z całą gamą dobrze znanych produktów oraz siecią Pijalni Czekolady w całej Polsce.

Skorzystaj z okazji jaką daje zbliżający się Dzień Czekolady by wybrać się na degustację lub podaruj ją komuś ze swoich bliskich. Czekają Pijalnie Czekolady Wedla oraz uznane kawiarnie w całej Polsce. Spędź wyjątkowy czekoladowy wieczór i skosztuj wybornej płynnej czekolady oraz serwowanych do niej owoców, ciastek, sosów i dodatków.